Menu

 Playstation 5'in çıkış tarihinin konuşulduğu bu günlerde konsolun oyun sektöründe yeni bir çağ açabilir.

                                                                                                             

Playstation 5 Çıkış Tarihi ve Sistem 

Playstation 5'in çıkış tarihinin konuşulduğu ve neredeyse netleştiği bu günlerde oyuncular konsolun özelliklerine büyük merak duydu. 4K oyunculuğu bir zorluk olmaktan çıkaran Sony , Playstation 5 ile her kesime bu zevki tattıracak. Grafik ve işlemci tarafında AMD'ye güvenen Sony 8 çekirdekli bir işlemci ve Radeon Navi ile performans gösterecek.İçerisinde 16GB ram bulunduracak Playstation 5, Sony'nin yeni kararıyla HDD'den SDD'ye de geçerek hız konusunda performansın eski teknolojilerine göre fark yaratacak derecede artmasını sağlayacak.Bu özellikler ile Playstation 5 kullanıcılarına daha hızlı performans, 4K görüntü kalitesi ,aşırı gerçekçi grafikler ve oyun zevkini en üst seviyede yaşatacak. Tabi sadece bu bilgilerle bile bizi çok büyük işlerin beklediğini düşünebiliyoruz.

 

DualSense

Oyun zevkini etkileyen en büyük unsurlardan biri olan kontrolcü net bir şekilde resmi kaynaklardan duyuruldu. Şekil olarak çok ortopedik duran kontrolcü, oyuncunun oyun zevkini oldukça etkileyecek ve oyun içerisinde hareket hissiyatını en iyi şekilde vermeyi amaçlayacaktır. Yeni gelişmelerle Sony kontrolcünün doku hassasiyetini arttırarak oyuncuyu oyun içinde daha hissiyatlı ve kontrol altında tutmayı hedeflemiş. Uzun batarya süresi ile oyuncuyu büyük bir kablo derdinden kurtaran Sony bu konuda da gelişim göstermiş. Ayrıca yeni kontrolcü  ek aparat gerektirmeden içerisinde ki mikrofon ile oyuncunun kolaylıkla diğer oyuncular ile iletişim kurabilmesine olanak sağlayacak.

 

 

Hayatın İçinden Oyunlar

Güçlü oyunlar güçlü sistemlerde çalışır. Playstation 5'in bu derece sistem özelliklerinden sonra akıllara gelen bunu nerede kullanacağız sorusuna cevap olarak Unreal Engine 5 geliyor. Son yayınlanan tanıtım videosu ile oyun sektörünün artık çok değişeceğinin habercisi olan Unreal Engine kusursuz grafiklerle oyuncuları etkilemeyi başarıyor. Sinema filmleri üzerinden kullanılan efektlerin ve gölgelendirmelerin oyun sektörüne aktarılmasıyla ortaya tam manasıyla çığır açacak bir yenilik çıkıyor. 

Sony bu gelişme ve performansıyla her zamanki gibi sektöre yeni fonksiyonlar kazandırarak oyuncular tarafından gelen övgüyü ve takdiri hak ediyor.