Menu

Epic Games'in son faaliyeteri ve büyük oyunlarla güçlü adımlar atması, Steam karşısında duruşu ve gelişimini yorumluyoruz.

 

 

 Oyun Pazarı ve Dağıtım Merkezleri

Son günlerde büyük bütçeli oyunları kullanıcılarına süresiz olarak ücretsiz vermesiyle ön plana çıkan Epic Games'in daha büyük bir hedefi var. Oyun pazarlarındaki rekabet oyun şirketlerinin de kendi dijital oyun dağıtım merkezlerine ağırlık vermeleriyle Steam içerisinde bile bazı oyun kayıpları gerçekleşmişti fakat bu koca pazar içinde hissedilmesi fazlasıyla imkansızdı fakat Steam'in karşısına bu sefer güçlü bir rakip olan Epic Games çıktı.  

 

GTA5' in Ücretsiz Dağıtılması

Neredeyse 7 yıllık bir oyun olmasına rağmen hala oyuncuyu aktif elinde tutabilen bir oyun olan GTA5 , GTA Online o olan ilgiyle hala sektörün tepelerinde. Epic Games'in bu hamlesini basit gören bazı kullanıcılar tarafından tarihi geçmiş oyun olarak nitelense bile Rockstar'ın tarihi geçmiş bir oyununun dahi binlerce kullanıcı tarafından Epic Games giriş ekranında sıra beklediğine şahit olduk. Epic Games bu konuda yalnızca oyunu vererek kalmadı, oyun içerisinde yeni başlayan oyuncuyu öne çıkarmak ve kullanıcısının oyun zevkini kısıtlamamak maksadıyla oyunu Epic Games içerisinden alan kullanıcılara oyun içerisinde para ve mülkler verildi.

 

 

Epic Games Ne Yapmak İstiyor?

Epic Games yılladır Unreal Engine'in sektörde arayüzünü kullanıcıya açması ve açık kod sistemiyle zirvede olarak görebileceğimiz oyun motoru geliştiriciliği sonrası dijital oyun dağıtım sektörüne de giriş yapmıştır. Tabi bu sektör içerisinde de çekişmenin büyük olması ve başını Steam'in çekmesi oyuncuların Epic Games'i Steam'in rakibi olarak görmesine sebep olmuştur. Sektörde kendisine göstermek isteyen Epic Games haftalık ücretsiz oyunlarıyla istediğini bir tık olarak başarmış fakat çoğunluk kullanıcının sadece ücretsiz oyunlar için Epic Games'i kullanması ve dağıtım merkezi üzerinden herhangi bir oyun almaması Epic Games'in kârını engellemiş ve kazanç oranı düşük kalmıştır. Bu çok ilgiye rağmen çektiği az oyuncuyu nasıl arttıracağına çözüm arayan Epic Games , çare olarak daha da çok ilgi alarak ortalama derecede oyuncu çekmeyi hedeflemiş ve bu fikri en kolay ortaya dökebileceği, oyuncuyu hala elinde tutabilen bir oyun olan GTA 5'in dağıtım haklarını sınırlı şekilde alarak kendi kullanıcısına ücretsiz olarak sağlamıştır. Epic Games'in hedeflediği gibi ilgi oldukça fazla olmuş hatta Epic Games'in fazla yüklenme alması nedeniyle çökmesiyle sonuç bulmuştur. Bu fazla ilginin kesinlikle Epic Games'e büyük yararı olacaktır.                                                                                                                                                    

 

     

Epic Games'in Durumu

Epic Games'in Ocak ayına kadar verdiği toplam 1455 dolar değerindeki  73 oyun sayesinde 200 milyon ücretsiz oyun alımı ile öne çıkmıştır. Kullanıcılar tarafından 680 milyon dolarlık firma oyunları alımı ve 251 milyon dolarlık 3. parti oyun geliştiricilerinin ürün satımı ile sektörde gözle görülür bir başarı elde etmiştir.

Bu verilere göre Epic Games 10 milyon fark ile 90 milyon kullanıcıya sahip  Steam'i , ücretsiz oyunları sayesinde geçmiş durumda, tabi bu konuda Epic Games'in en büyük  kozlarından birisi Fortnite oyunu. Oyun kullanıcıya ücretsiz olarak sunulsa da oyun içi satın almalar Epic Games'in istatistiklerini fazlasıyla etkiliyor. Epic Games bu şekilde devam eder ve oyuncunun gözünde yer eden oyunları ücretsiz sağlar ise ayrıca kendi ara yüzündeki eksikleri tamamlamaya çalışırsa, Unreal Engine'in de sağlayacağı destek ile büyük bir yükselişe geçecektir. İleride Unreal Engine'in de gelişimiyle Epic Games bir sınırlama getirerek bu motorla yapılan oyunları sadece Epic Games Store üzerinden dağıtımıyla ilgili bir sınırlama getirirse kârını katlayacaktır.

Epic Games şuan ki başarısı ve faaliyetleriyle taktiri hak eden bir firma oldu. İleride bu rekabeti daha da büyüteceği ve güçlü adımlar atacağı ön görülebilir.