Menu

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 9 için geri sayıma başladı. Bazı internet sitelerinin aktardığı bilgiye göre Microsoft, Windows 9’u 30 Eylül’de düzenleyeceği bir basın toplantısında tanıtacak.

Uzun zamandır Threshold kod adıyla anılan Windows 9′un önizleme sürümünün tanıtım tarihinde veya o tarihten birkaç hafta sonra geliştiriciler için yayınlanacağı konuşuluyor. Başlat menüsünün tekrardan ekleneceği dile getirilen Windows 9′da Charms olarak adlandırılan kenar çubuğunun kaldırılacağı ifade ediliyor. Dokunmatik ekranlı cihazlar için geliştirilen bu özellik sayesinde kullanıcılar başlat ekranına ve ayarlara ulaşabiliyor; arama ve paylaşma yapabiliyordu.

Microsoft’un bu özelliği kaldırması durumunda farklı bir seçenek sunup sunmayacağı şu an belli değil. Ayrıca Windows’un yeni sürümü olacak Windows 9′da bir süredir Windows Phone 8.1′de kullanılan kişisel asistan servisi Cortona’nın da yer alacağı belirtiliyor. Cortona’nın önizleme sürümünde olup olmayacağı ise henüz açığa çıkmış değil. İddiaların doğru olup olmadığını yakın zamanda öğreneceğiz.