Menu

  • Kategori: Soğutma

Makale Dizini

  Cooler Master markasının MasterGel Pro termal macununu inceliyoruz.

Cooler Master MasterGel Pro termal macuna ilk bakışta kullanıcı deneyimini baz alan, düz nozul şırınga tasarımı ile dikkat çekerken, hassas ve düzgün Isı transferine yardımcı olmak için yüksek iletkenlik için özel olarak tasarlanıp geliştirilmiş bir ürün. Ayrıca kutu içeriğinde CPU / GPU'nuzun üzerinde kalan eski termal macunu temizlemek için küçük bir alkollu temizlik bezi de yer alıyor.

Cooler Master MasterGel Pro termal macun Genel Özellikleri ;

Ürün No: MGY-ZOSG-N15M-R2
Renk: Gri
Termal İletkenlik : 8 (W/m-K)
Yoğunluk ; 2.6 (g/cm3) (25°C)
Hacim : 1.5ml
Macun Temizleyici : Yes
Seri : MasterGel Seri
Tip:   Termal Macun

Cooler Master MasterGel Pro termal macunu test sistemimdeki donanımlarda kullanmak ve soğutucularımdan daha yüksek soğutma performansı elde ederek, daha az fan sesi ve stabil çalışan bir sistem elde etmek için bir termal macuna göre pahalı bir ücret ödeyerek satın aldım. Fakat ne yazık ki bütün moralim bozuldu. Zaten iade etmek de mümkün değil. Yani elimde Çin malı termal macunlardan farksız bir ürün elimde patladı diyebilirim. 

Ürünü ilk olarak overclock uygulayıp 4000Mhz'de çalıştırdığım Ryzen 7 2700X işlemcimde uyguladım. Bilgisayarımı açtığımda PC bir an için dondu ve reset attı. Sonrasında ise birçok açılma denemelerinden sonra anakart kendiliğinden biosu sıfırladı ve o şekilde açılabildi. Overclock'lu ayarlarıma her dönmeye çalıştığımda hep aynı problemle karşılaştım. O nedenle testlerimi mecburen overclock yapmadan sabit 3700Ghz hızında ve ramlerde 2400Mhz hızında çalıştırarak ürünü test etmeyi başardım. Bilmem anlatabiliyormuyum!!!

Öncelikle basit test sistemimden bahsedeyim.

  • Ryzen 7 2700X İşlemci
  • Asrock B450M Pro 4 Anakart
  • Kingston Predator 16(2*8) DDR4 3000Mhz Ram
  • Gigabyte GTX 1070 8GB Mini
  • Intel 256gb NvME M2 SSD
  • Silverstone PF120 İşlemci Soğutucu
  • Aerocool QS240 Kasa
  • 3 ea CoolerMaster MF120 ARGB 120MM Fan

Sıcaklık değerlerini işlemcileri zorlayan Cinebench benchmark testlerinde aldım. Daha önce bahsettiğim üzere CM MasterGel Pro testlerini overclocksuz Ryzen 7 2700X işlemci 3700Mhz hızında çalışırken, Zalman ZM-STG1 testlerini ise Ryzen 7 2700X işlemci overclocklu 4000Mhz çalışırken aldığım sıcaklık değerleri olduğunu hatırlatayım.

Sonuçlara göz attığımızda Cooler Master termal macunun başarısız olduğunu görüyoruz. Fiyat/Performans oranı berbat. Çok pahalı termal macuna göre performansı sıradan çin malı dandik termal macunlar gibi. Bu sonuç beni çok şaşırtdı inanın. Hatalı bir işlem mi yaptım diye 3 defa termal macunu yenileyip tekrar kontrol ettim. Tabiki 1.5 M/L oranındaki termal macun bitti bu arada. Bu sonuçlar termal macunun en iyi sonuçları.