Menu

 Oyuncular için tasarlanan ROG Strix CTRL, ASUS TUF Gaming K7 mekanik klavye ve klavyelere ekstra tutuş, beceri kazandıran ROG Gaming Keycap seti tanıtıldı.

ASUS,Republic of Gamers (ROG) Strix CTRL ve TUF Gaming K7 oyuncu klavyelerini duyurdu. ROG Strix CTR mekanik klavye, en hassas oyuncular düşünülerek tasarlandı. Normalden büyük boyutlu Ctrl tuşu, en sevdiğiniz FPS oyununda eğilmek, yürümek, saklanmak veya sürünmek gerektiğinde daha geniş bir basma alanı sunuyor. Medya tuşları ise ses kontrollerine kolay erişim sağlıyor. Tuşların her birinde yer alan Aura Sync destekli RGB LED’ler sınırsız kişiselleştirme olanağı sunuyor. Birçok performans optimizasyonu da rakiplerinizle mücadele ederken donanım yüzünden geri kalmanızı engelliyor. ASUS TUF Gaming K7 optik klavye ise hızlı çalışma, neredeyse anında tepki veren anahtarlar ve mekanik anahtarlara göre çok daha dayanıklı olma gibi özelliklerle dikkat çekiyor. Alüminyum üst plaka, her tuşta RGB aydınlatma ve kompakt, çerçevesiz tasarım, tüm sisteminizin şeklini değiştiren şık bir görünüm oluşturuyor. ROG Gaming Keycap seti ise klavyelerinin verdiği hissi değiştirip oyunlarda daha fazla beceri kazanmak isteyen oyuncular için üretildi.

ÖNEMLİ NOKTALAR 

  • ROG Strix CTRL: Xccurate tasarımında oyunlarda maksimum hassaslık sağlayan iki adet ek yan sabitleyiciye sahip geniş bir Ctrl tuşu, her tuşta Aura Sync RGB aydınlatma, Medya ve Fn Lock için hızla kullanılabilen anahtar tasarımı, dayanıklı alüminyum üst plaka, makrolar ve tuşların işlevlerinin değiştirilmesi veya iptal edilmesi için güçlü Armoury II yazılımı ve dahili bellek yer alıyor.
  • ASUS TUF Gaming K7: Üründe TUF Optik-Mekanik anahtarlarla ışık tabanlı çalıştırma, IP56 sertifikası, dayanıklı alüminyum üst plaka, ayrılabilir manyetik bilek desteği, her tuşta Aura Sync RGB aydınlatma, dahili bellek bulunuyor.
  • ROG Gaming Keycap Seti: ROG gözü mozaik tasarımına ve gelişmiş kontrol sağlayan desene sahip 7 adet harf tuşu (QWERASD) ve alüminyum kaplı 1 adet Esc tuşundan oluşan set.

ROG Strix CTRL - Kontrolü Ele Alın

Çoğu klavyede Ctrl tuşu standart bir harf tuşundan çok az büyüktür ve serçe parmakla tam olarak basmak zor olabilir. Ancak bu tuş bir çok oyunda yürüme ve eğilme gibi önemli hareketler için varsayılan tuştur. Ve oyunlarda yanlış bir tuşa basmak ölümcül olabilir.  ROG, Strix CTRL’de Ctrl tuşunu büyüterek Xccurate tasarımını yarattı. Sol Shift tuşu kadar büyük olan Ctrl tuşunda hassaslığı artıran iki adet yan sabitleyici bulunuyor. Oluşan ekstra boyutu dengelemek için sağ taraftaki Windows tuşu çıkarıldı. Çoğu oyuncu zaten yoğun mücadele sırasında yanlışlıkla Başlat menüsünü açmamak için bu tuşu devre dışı bırakıyor. Sol Windows tuşu da kısaltılarak yanlışlıkla basma olasılığı azaltıldı.

Armoury II yazılımındaki Oyun Modu sayesinde, kalan Windows tuşu ile birlikte Alt + Tab ve Alt + F4 gibi istenmeyen kombinasyonları da tamamen kilitlemek mümkün. Armoury II ayrıca ROG Strix CTRL’deki tuşlara farklı görevler atama olanağı da sunuyor. Böylece, kolay erişilen Ctrl tuşunu istediğiniz başka işler için de kullanabilirsiniz.

Armoury II’de bulunan bir diğer menü ise makro kaydetmek, ayarlamak ve saklamak için bir arayüz sunuyor. “Macro” yazan Alt tuşuyla anında bir makro oluşturulabiliyor. ROG Strix CTRL’de bir adet varsayılan ve beş adet özel yapılandırmayı kaydetmeye yetecek bellek bulunuyor. Aralarında geçiş yapmak için Fn + 1-6 tuşlarına basmanız yeterli.

Yetenekler

Hiçbir oyuncu klavyesi, göz alıcı aydınlatma olmadan tamamlanmış sayılmaz. Işıklı bir ROG logosuna sahip olan ROG Strix CTRL’nin her tuşunda RGB LED’ler bulunuyor. Aura Sync uyumu sayesinde ROG Strix CTRL diğer Aura özellikli bileşenlerle senkronize edilebiliyor. Farklı uygulamalara atanabilen altı adet profil sayesinde, oynadığınız oyuna göre özel dizilimler ve aydınlatma efektleri kullanabilirsiniz.

RGB arka aydınlatmadan tam olarak yararlanmak için tasarlanan tuş başlıklarında, ikincil işlevler ana işlevler kadar parlak gözükmesi için dikkatli bir şekilde yerleştirildi. . Başlıkların ön kısmındaki işlev açıklamaları, bu sekiz tuşta alışıldık F işlevleri yerine medya kontrollerinin varsayılan olarak aktif olduğunu gösteriyor.  Tek tıklamayla anında geçiş yapan Fn Lock tuşu ile medya tuşları duruma göre F tuşlarına dönüşebiliyor ya da tersi yapılabiliyor.

F12 tuşunun ise kendine özel bir amacı var. Gizlilik özelliğini başlatan bu tuş, çalışan tüm uygulamaları gizliyor ve sesi kısıyor, böylece telefon çaldığında veya birisi odaya habersiz girdiğinde gizlilik sağlanıyor. 

Aksiyon için geliştirildi

Strix CTRL’nin sağlam kasasının sağ tarafı, oyunculara yönelik şık fırçalanmış metal kaplamaya sahip. Siyah rengin hakim olduğu tasarım, WASD tuşlarındaki gümüş renkli başlıklarla tamamlanıyor. Bu başlıklar ROG Strix CTRL ile birlikte geliyor.

Kablo yönetimi için yerleştirilen kanal, oyun ekipmanlarınızı masaya yerleştirirken size esneklik tanıyor. Doğrudan arkadan çıkmak yerine iki seçenek sunan kablo hem sağa hem de sola yönlendirilebiliyor.

ROG Strix CTRL; Cherry MX RGB Kırmızı, Kahverengi, Mavi, Siyah, Hızlı Gümüş ve Sessiz Kırmızı anahtarlarla kullanılabiliyor.

Uzun süre başarıyla oynayın

Oyuncular tercih yapma özgürlüğünü sever. ROG Strix CTRL; oyun tarzınıza uygun anahtarı seçmekten en doğru RGB aydınlatma efekti kombinasyonunu belirlemeye veya kusursuz zamanlamayı garanti eden makrolara kadar her alanda yanınızda. Ayrıca uzun oyun maratonlarında da keyifle kullanılabiliyor. Daha geniş Ctrl tuşu ile çoğu hareketi kolayca yapabilir, dahili kablo yönetimi sayesinde masanızı nasıl düzenlerseniz düzenleyin sabit bir yüzey elde edersiniz.

ASUS TUF Gaming K7 - Göz açıp kapayıncaya kadar

TUF Gaming K7 klavye, TUF Optik-Mekanik Anahtarları sayesinde hafiflik ve hızın eşsiz bir birleşimini sunuyor. Metal yapısı ve IP56 ile bağlantılı koruma önlemleri de dayanıklılık katıyor.  TUF Optik-Mekanik anahtarlar, hızlı tepki için ışık hızından ve oyuncu dostu yapıdan faydalanıyor. Optik-Mekanik anahtarlar, dahili hareketli parçaları açısından standart mekanik anahtarlarla aynı. Aradaki fark ise bir tuşa basıldığını bilgisayara iletme yönteminden ileri geliyor. Standart bir mekanik klavye anahtarında, birbirine değdiğinde sinyal gönderen iki metal parça bulunuyor. TUF Optik-Mekanik anahtarların içinde bunun yerine kızıl ötesi ışık kullanılıyor. Bir tuşa bastığınızda anahtar şaftı ışık ışınını kesiyor ve tuşun çalışmasını sağlıyor. Metal temas noktalarında, tek bir basışın birden fazla basış olarak algılanmaması için yaklaşık 5 ms’lik bir geri sekme süresi gerekiyor. Bu tür kısıtlamaların bulunmadığı optik tasarımda tuşlar 0,2 ms’de hızla çalışıyor.

TUF Optik-Mekanik anahtarın iki sürümü bulunuyor. Bunların biri doğrusalken, diğeri ise dokunma hissi veren ve basma sesi çıkarıyıor. Tuşa basıldığında bir tıklama sesi duyuluyor ve fiziksel bir katman hissediliyor. TUF Optik-Mekanik anahtarın tıklama sesi ve basma sırasında hissedilen fiziksel katman tam olarak tuşun çalışma noktasına yerleştirildi. Tıklama sesini duyup fiziksel katmanı aştığınızı hissettiğiniz anda sinyal PC’ye gönderiliyor.

TUF Optik-Mekanik anahtarların her iki sürümünde de basış mesafesi 1,5 mm. Bu da çoğu mekanik klavyenin 2 mm’lik basış mesafesinden önemli ölçüde kısa. Daha yukarıda olan çalıştırma noktası ile oyunlarda ışık hızıyla hareket ettiğinizi hissedeceksiniz.

Gerçekten göz alıcı

ASUS TUF Gaming K7’nin havacılık sınıfı mat alüminyum üst plakasının üzerinde hava duruyormuş gibi görünen tuş başlığı tasarımı görenleri cezbediyor. Kaba hatların bulunmadığı çerçevesiz tasarım keskin ve ölümcül bir görünüme sahip. Sağ üst köşesinde demirden yapılmış TUF Gaming logosuna yer veren klavyede hafızalı köpüğe sahip, siyah suni deri kaplama bilek desteği bulunuyor. TUF estetiğine uygun bu parça, klavyeye mıknatısla ekleniyor. Böylece kolaylıkla takılıp çıkarılabiliyor. 

Her tuşta bulunan RGB aydınlatma, Armoury II yazılımıyla kontrol edilebiliyor. Ayrıca, Aura Sync uyumu sayesinde TUF Gaming K7, ROG ışık gösterisinin bir parçası olabiliyor. Denemek için çok sayıda efekt ve 16 milyondan fazla renk bulunuyor. Yazılım ile oyunlarda kullanılacak makrolar oluşturmak ve bunları düzenleyip atamak mümkün.

Dayanıklı olması için üretildi

Metal üst plaka yalnızca etkileyici görünüm sunmakla kalmıyor. Ciddi yapısal bütünlük sunan bu bölümün ne kadar sağlam olduğu yazı yazarken hissedilebiliyor. Klavye sadece yoğun oyun maratonlarına değil ayrıca neme, kırıntılara ve toza karşı da dayanıklı. Su ve toza karşı dayanıklılık için IP56 sınıfına dahil olan ASUS TUF Gaming K7’nin üzerine gazlı içecek bile dökseniz performans sorunu yaşamazsınız.

Ürünün içindeki PCB özel nano kaplama ile korunuyor, klavyenin metal parçaları ise paslanmaya karşı özel bir korumaya sahip. Optik anahtarlar da standart mekanik anahtarların aksine metal parça barındırmadığından neme karşı kendiliğinden dayanıklılık sağlıyor.

TUF Gaming K7’nin ayakları bile dayanıklılık için yeniden tasarlandı. Menteşelerin arka bağlantı noktaları sağlamlaştırıldı. TUF Optik-Mekanik Anahtarlar 100 milyon basışa dayanabilecek şekilde geliştirildi. Bu da kısa sürede aşınmayacakları anlamına geliyor.

Daha güçlü, daha hızlı

ASUS TUF Gaming K7 klavye, TUF Optik-Mekanik Anahtarları sayesinde hafiflik ve hızın eşsiz bir birleşimini sunuyor. Metal yapısı ve IP56 ile bağlantılı koruma önlemleri de dayanıklılık katıyor.

ROG Gaming Keycap Seti:

Republic of Gamers farklı olmaktan korkmuyor. Tüm ürünlerimizin tasarımında bize güç veren ruh tam da bu. Zephryus S oyuncu ultrabook’unun arka kısmını açan benzersiz soğutma sisteminden, masaüstü bilgisayarın yerini alacak yeni ROG Mothership dizüstü bilgisayarın ayrılabilir ekranına kadar ASUS her zaman işlevsel tasarımın sınırlarını zorluyor. Ancak, gelişim her zaman en başa dönüp büyük yenilikler yapmak anlamına da gelmiyor. Bazen en küçük değişiklikler bile en büyük farkları yaratabiliyor.

ASUS, CES 2019’da ROG Gaming Keycap setini tanıttı. Bu set, favori mekanik klavyenize size özel bir dokunuş katmanızı ve oyunlarda en çok kullanılan tuşlarda daha iyi bir his elde etmenizi sağlıyor. Sette MOBA ve FPS oyunlarında kritik hareketlerin yapılmasını sağlayan tuşlar için yedi adet tuş başlığı bulunuyor. Ayrıca, her zaman önemli olan Esc tuşu için de yeni bir tasarım sunuluyor.

Yedi adet harf başlığı QWERASD tuşları için tasarlandı, bunların yanında bir de Esc tuşu yer alıyor. Hepsi yerleştirildiğinde, siyah ve kırmızı renkli ROG logosunu oluşturuyorlar. Tuşlar harika bir görüntü oluştursa da asıl fark yaratan özellikleri bu değil. Görsel tarzlarının yanı sıra her bir harf tuşu, klavyenin geri kalanından farklı pürüzlü bir kaplamaya sahip. Bu desenli yüzey daha fazla kontrol için ekstra tutuş sağlıyor. Tuşları yalnızca elinizle hissederek bulmak kolaylaşıyor ve oyun heyecanıyla eliniz terlediğinde kayganlığı azaltıyor. Başlıklar, tuşların ağırlığını değiştirip oyunlardaki performansınızı etkilememek için plastikten üretildi. 

Parlak Esc tuşu ise seti şık bir şekilde tamamlıyor. Republic of Gamers kırmızısı bu tuşta kabartmalı ROG logosu bulunuyor. Parlak gümüş renkli, elmas kesim ROG logosu sayesinde oyun menüsünü açarken Esc tuşunu ıskalamanız imkansız. Tek bir işlevi olan ve sürekli basılmayan tuşlarda ağırlık pek önemli olmadığından, ROG bu tuşta soğuk his veren yüksek yoğunluklu lüks alüminyum alaşım kullandı. Alttaki anahtara zarar vermemek için üst kısımdaki metal kaplama plastik bir kabuğun üzerine yerleştirildi. ROG Gaming Keycap seti, daha fazla performans için klavyelerinin verdiği hissi değiştirip oyunlarda daha fazla beceri kazanmak isteyen ve bunu yaparken de ROG hayranlığını göstermek isteyen oyuncular için üretildi.