Menu

 Yüksek yenileme hızı, 4K’ya kadar çözünürlük ve FreeSync 2 HDR özelliklerine sahip üç yeni monitör tanıtıldı

 

ASUS Republic of Gamers (ROG), yeni Strix XG HDR oyuncu monitörü serisini duyurdu. Üçü de yüksek yenileme hızı ve kesintisiz oyun için FreeSync 2 HDR teknolojisine sahip olan monitörler, büyük ekranda 4K’ya kadar çözünürlük veya 144 Hz yenileme hızı seçenekleri ile süper ultra geniş ve kavisli biçimlerde geliyor.

ÖNEMLİ NOKTALAR 

  • Strix XG438Q:  Dünyanın en büyük ve hızlı 4K FreeSync 2 HDR oyuncu monitörü olan 43” model; 4K 3840 x 2160 yerleşik çözünürlük, 120 Hz yenileme hızı, %90 DCI-P3 kapsama oranı, VESA DisplayHDR 600 uyumu, ASUS GameFast Giriş teknolojisi, resim içinde resim ve resim yanında resim modu özelliklerine sahip.
  • Strix XG49VQ: 49” boyutundaki 32:9 süper ultra geniş model; 3840 x 1080 yerleşik çözünürlük, 144 Hz yenileme hızı, %90 DCI-P3 kapsama oranı, VESA DisplayHDR 400 uyumu ve aynı anda 3 kaynaktan görüntü alma özelliklerine sahip.
  • Strix XG32VQR: 32” boyutundaki 1800R kavisli bu model; 2560 x 1440 yerleşik çözünürlük, 144 Hz yenileme hızı, %94 DCI-P3 kapsama oranı, VESA DisplayHDR 400 uyumu özelliklerine sahip.
  • Tümünde bulunan özellikler: Daha iyi parlaklık ve kontrast ile takılma yaşanmayan, düşük gecikmeli oyun deneyimi için FreeSync 2 HDR, titreşimsiz çalışma ve düşük mavi ışık yayılımı için TÜV Rheinland Eye Comfort Sertifikası, karanlık alanlarda daha iyi izleme imkanı sunan ASUS Shadow Boost teknolojisi, özel GamePlus kısayol tuşları ve GameVisual ayarları

Oyun zamanı

AMD FreeSync teknolojisinin birinci nesli, v-sync ayarının açıp kapanmasıyla meydana gelen ekran yırtılması ve takılma etkilerini ortadan kaldıran değişken yenileme hızı özelliğini getirdi. Buna uyumlu olan monitörler, yenileme hızlarını önceden belirlenmiş bir aralık dahilinde ekran kartının kare hızıyla aynı düzeye getirebiliyor. Bu aralığın alt sınırının dışında kalındığında ise v-sync yeniden devreye giriyor ve titreşime yol açıyor.

FreeSync 2 HDR, Düşük Kare Hızı Telafisi (LFC) adlı bir özellik kullanarak değişken yenileme hızı aralığının altında kalan durumlarda bile akıcı oynanış sunuyor. LFC algoritması, performansı izleyip v-sync nedeniyle takılma oluşabileceği anlarda araya kareler ekleyerek görüntünün akıcı kalmasını sağlıyor. 4K gibi yüksek çözünürlüklerde LFC harika katkı sağlıyor. 48 ile 144 Hz arasındaki değişken yenileme hızı sayesinde, oyunda geçirilen sürenin büyük bir kısmı Radeon RX ekran kartlarıyla birlikte AMD’nin FreeSync teknolojisinden yararlanan ROG Strix XG monitörlerin en iyi olduğu seviyede geçiyor.

Yeni ROG Strix XG monitörlerin üçü de giriş gecikmesini en aza indirecek şekilde optimize edildi. Sinyalin girişi ile ekranda görünmesi arasındaki bu gecikme, arka planda çok fazla görüntü işleme yapan monitör ve TV’lerde büyük bir soruna dönüşebiliyor. Görüntü akışını en uygun hale getiren ASUS GameFast Giriş Teknolojisi sayesinde oyuncular ekrandakileri rakiplerinden milisaniyeler önce görüp ona göre tepki verebiliyor. Yeni ROG Strix XG monitörlerin üçü de, HDR özellikli oyunların ton haritasına doğrudan monitörün renk alanında yer veren FreeSync 2 HDR desteğinden yararlanarak ton haritası çıkarma adımını ve bu işlem için geçen süreyi tamamen ortadan kaldırıyor.

Strix XG monitörlerin üçünde de yaşadığınız aksiyonun üzerine oyun içi iyileştirmeler ekleyen ASUS’a özgü GamePlus Teknolojisi bulunuyor. Kısayol tuşlarına basarak, hedef göstergesi olmayan FPS oyunlarında nişan almanızı kolaylaştıran farklı nişangah türlerinden birini seçebilirsiniz. Kare hızı sayacı, oyun içi zamanlayıcı ve çok monitörlü sistemler için hizalama aracı da diğer özellikler arasında bulunuyor.

Bu monitörler biraz büyük

XG438Q, VESA DisplayHDR 600 özelliklerini; XG49VQ ve XG32VQR ise DisplayHDR 400 özelliklerini karşılıyor. Bu da ürünlerin, harika HDR efekti oluştran yüksek kontrast için 10-bit görüntü işleme yapabilmesi ve 600 cd/m²’ye ulaşan parlaklığa sahip olması anlamına geliyor.

HDR destekli oyun sayısının artmasıyla, bazı monitörler destek verdiğini iddia etse de gerçek HDR performansı çok farklılık gösteriyor, çoğu ürün VESA özelliklerini karşılamayı başaramıyor. Etkili yerel ışık kısma özelliği, VESA DisplayHDR standardının siyah düzeyi performans gereksinimlerinin karşılanmasında önemli rol oynuyor. HDR özelliğine sahip olduğunu iddia eden monitörlerin çoğundaki modüler arka aydınlatmanın yerine, ROG Strix XG modellerinin üçünde de özel tasarım arka aydınlatma bulunuyor. Böylece en iyi HDR performansı elde ediliyor. Ayrıca ROG, her bir monitörün parlaklık seviyesini ürünler paketlenip gönderilmeden önce test ediyor. DCI-P3 renk gamının en az %90’ını kapsayan ROG Strix XG serisi, renk çıkışında avantaj sağlıyor.

TV’lerde parlak ve yansıtıcı ekranlar olmasına karşın, Strix XG serisi panel teknolojisinin avantajından tam olarak yararlanmak için yansıma önleyici kaplama kullanıyor. Yakından bakıldığında bile her tarafta tutarlı bir uyum görülüyor.

Bu oyuncu monitörleri yakın mesafeden bile gözleri yormuyor. Kırk üç inç boyutundaki ekran, 60 ya da 90 cm mesafeden kullanabilmek için çok fazla alan sunuyor. Ancak, bu yeni monitörlerin her birinde uzun süre kullanılabilmeleri için ASUS Eyecare Teknolojisine yer verdik. Yeni ROG Strix XG monitörlerin düşük mavi ışık yayılımıyla ve titreşimsiz çalıştıklarını gösteren TÜV Rheinland Eye Comfort Sertifikasını da aldık.

43” Strix XG438Q’da birden fazla kaynaktan aynı anda görüntü almak mümkün. Resim içinde resim modunu destekleyen ürün ana ekranın içinde bir pencere açabiliyor. Resim yanında resim modunda ise monitördeki görüntü ikiye bölünüyor. Üç adet HDMI 2.0 girişi ve DisplayPort arayüzü ile bilgisayar ve oyun konsollarınıza fazlasıyla yetecek bağlantı seçenekleri mevcut. Ayrıca, bir çift 10 W hoparlörle hangi cihazı bağlarsanız bağlayın yüksek kaliteli sesler elde edebilirsiniz. 49” Strix XG49VQ’da aynı anda 3 farklı kaynaktan görüntü alabilmek mümkün. Ürün, yan yana yerleştirilmiş iki adet 27” monitörle aynı izleme alanını, arada çerçeve ve boşluk olmadan sunuyor.

BULUNABİLİRLİK VE FİYAT

XG49VQ ve XG32VQ modellerinin Ocak 2019’da çıkması bekleniyor. XG438Q modelinin 2019 İlkbaharı’nda çıkması bekleniyor.