Menu

WhatsApp’ın kullanıcılara yönelttiği yeni koşullar ve gizlilik ilkesi sonrasında gerçekleşen gelişmelerin tümü makalemizde

Gizlilik İlkesi ve Kişisel Verilerin Paylaşılması

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın kullanıcılara yöneltmiş olduğu gizlilik ilkesi büyük tepki topladı. Sözleşmenin ana amacı kullanıcı verilerini korumak ve özellikle WhatsApp üzerinden alışveriş gerçekleştiren kullanıcıların bu işlemi facebook ile paylaşımlı olarak gerçekleştirmesi olsa da bu verilerin daha önce Mark Zuckerberg ‘ün kullanıcıların kişisel verilerini paylaşması sebebiyle yargılandığı Facebook platformu ile paylaşılması WhatsApp kullanıcılarını korkuttu.

Facebook Veri Sızdırma Olayı

Mark Zuckerberg daha önce Facebook - Cambridge Analytica skandalı olarak bilinen, Facebook’un kullanıcıların verilerinin seçim kampanyalarında kullanması sonucu yargılanmıştı.

İlke’nin Kabulü ile Erişim İzni Verilen Veriler

Kabul edilmemesi durumunda uygulamanın 8 Şubat’tan itibaren kullanılamayacağı yeni ilke şartlarının onayı durumunda WhatsApp ve dolaylı olarak Facebook kullanıcıların nerdeyse tüm verilerine erişebiliyor olacak.

Resmi kaynaklardan WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme sistemi ile gönderen ve alıcı arasındaki kilit sisteminin yine yalnızca kendileri tarafından açılabildiğini belirtildi.

Yeni Koşul ve İlkelere Ülkemizden Tepkiler

Yeni koşul ve ilkelerin kullanıcılara yöneltilmesiyle beraber WhatsApp büyük tepki topladı. Özellikle ülkemizde aynı koşulların diğer Avrupa ülkelerine direkt olarak yöneltilmemiş olması tepkilerin daha da büyümesine neden oldu. Türkiye Twitter gündeminde ilk sıralara gelen konu kullanıcıların farklı uygulamalara geçme fikirlerini de belirtme alanı oldu. Özellikle ülkemiz yerli uygulamalarından biri olan BİP ve son zamanlarda gündeme gelen Telegram uygulaması yüksek indirme sayılarına ulaştı. Uluslararası alanda ise Elon Musk tarafından Twitter üzerinden Signal isimli gizli mesajlaşma uygulaması önerildi.

WhatsApp Geri Adım Attı mı?

Tepkilerin büyümesiyle beraber gündeme WhatsApp’ın geri adım attığı, yeni koşul ve ilkeleri geri çektiği ile ilgili bazı haberler gündeme geldi fakat bu haberlerin de asılsız olduğu kısa bir süre içinde belli oldu.

Bakanlık Tarafından Müdahale

Özellikle geçtiğimiz aylarda sosyal medya platformlarına olan kontroller devlet tarafından arttırılmıştı. WhatsApp’ın yeni uygulamaya koyduğu ilke ve koşullarında kişisel verilerin paylaşılma riski olması dikkat çekmiş ve Bakanlık, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu ve Rekabet Kurumu’nun bu hafta toplanarak görüşme yapacakları belirtildi.