Menu

Bir Pentax mucizesi  “Pentax  K-5” Geliştirilmiş  özellikleri ile çektiğiniz her fotoğraf bir şaheser  olacak..

Pentax K–5, farklı görsel ifadeleri kolayca yaratmak için ileri fotografik araçlar ile donatıldı. K–5, görüntü  kalitesi, veri işleme hızı ve işletilebilirlik (kullanışlılık) açılarından önceki modellerden daha üstün standartlar sunuyor. Kompakt boyutlarına rağmen K-5, güçlü ancak hafif magnezyum alaşımı ve son derece sağlam paslanmaz çelik gövdesi ile sıra dışı sağlamlığı ve dayanıklılığı ile göze çarpıyor..Yeni ,yüksek hızlı, düşük sesli CMOS görüntü sensörü ve yüksek performanslı PRIME II görüntü motoru ile donatılan cihaz, yaklaşık 16.28 etkin mega pikseli ile süper yüksek çözünürlük ve zengin  tonlama sunuyor. Pentax K–5 saniyede yaklaşık yedi görüntü ile sürekli çekim  modunda bile aynı kaliteyi veriyor. ISO 80 ve ISO 51200 arası ekstra geniş hassasiyet aralığına sahip cihaz, 1920 x 1080 pikselde Full HD-oranlı video kaydedebiliyor. Çok daha hızlı otofokus hızı, el ile çekimler için geliştirilmiş HDR (High Dynamic Range) özelliği ve tüm bileşenlerin şekil ve tasarımında daha iyi işlevsellik gibi yenilikler ve gelişmiş özellikler eklenen K–5, ileri düzey amatörlerin özel taleplerini karşılamaya yönelik olarak geliştirildi. Bir Pentax mucizesi olan K-5 deneyimini yaşadıktan sonra fotoğraf makinesi kavramınız yeni bir boyut kazanacak.

Yüksek çözünürlük, düşük ses, gerçeğe en yakın görüntü üretimi

K-5 modeli yeni tasarlanan CMOS görüntü sensörü ile geniş görüntü-hassasiyet alanı ölçümünü (23.7mm ile 15.7mm) birleştiriyor. Daha önceki sensörlerden çok daha hızlı olarak yüksek hızda görüntü verisi okumayı garanti ediyor. PENTAX 645D modelindekine eşdeğer veri işleme ve performansa sahip özel görüntü sensörü ile güvenilir PRIME (PENTAX Real Image Engine) II görüntü motorunu bir arada sunan K–5 modeli,  16.28 etkin mega piksel ile süper yüksek çözünürlüklü ve zengin tonlamalı dijital görüntüler üretirken, rahatsız edici dijital gürültüleri de en aza indirgiyor. Ayrıca K–5, ISO 100 ve ISO 12800 arasında geniº hassasiyet oranı sunuyor. Bu oran, dilenirse kullanıcı tarafından geniş apertür lensi kullanarak açık apertürle çekim, az ıºıkta iç mekân ve gece çekimi gibi farklı uygulamalar için ISO 80 ile ISO 51200 arasında genişletilebiliyor.

Yüksek hızda sürekli çekim, yaklaşık saniyede yedi kare

K-5’in yüksek hızda sürekli çekim modu tek bir seferde 22 kareye kadar (JPEG formatında ve maksimum saniyede yedi kareye kadar) hızda çekim yapabiliyor; böylece fotoğrafçı sporcuları, sahne sanatçılarını ya da vahşi yaşam gibi hızlı hareket eden kareleri kolaylıkla yakalayabiliyor.

Duyarlı, yüksek hassasiyetli AF sistem

K–5 modeli yeni nesil, 11 netleme noktalı (orta bölgede konumlanan 9 adet çapraz tip sensör ile) geniş çerçeve SAFOX IX+ otofokus sistemine sahiptir. Bu gelişmiş AF sistemi otofokus işleminin doğruluğunu daha ileri düzeyde sağlamak için deklanşöre basma anında ışık kaynağını hesaplayan yeniden tasarlanmış optiklere sahiptir. Ayrıca, fotoğrafçının farklı fotografik gereksinimleri için deklanşör seçenekleri – odak önceliği ve AF.S (tekli) gelişmiş modda deklanşör önceliği arasında veya AF.C (sürekli) ileri modunda odak önceliği ve hız önceliği arasında-sunar.  Bunun yanında, zayıf ıºşıklı mekânlarda AF sistemi destekleyici noktasal ışık projektörüne sahiptir.

Kompakt, sağlam, işlevsel gövde

Kompakt boyutlarına rağmen K–5, güçlü ancak hafif magnezyum alaşımı ve son derece sağlam paslanmaz çelik gövdesi ile sıradışı sağlamlığı ve dayanıklılığı ile göze çarpıyor. Gövdesindeki 77 adet özel yalıtım noktacığı sayesinde, toza ve havaya ve soğuğa karşı korumalı cihaz, -10°C ‘ye kadar zorlu hava şartlarında bile güvenilir işletimi garanti ediyor. Saniyede 1/8000 en fazla hıza kadar güvenilir hız ağlayan deklanşör ünitesi, 100,000 basıma kadar sıradışı sağlamlık sunuyor. Tüm bu özelliklere ek olarak K–5, PENTAN’IN SLR makinelerin ilk dönemlerinden bu güne uzun yılları kapsayan deneyimi ve boyutları küçültmedeki uzmanlığı sayesinde son derece kompakt ve işlevsel bir gövde sunuyor.

100% görüntü alanına sahip parlak ve net vizör

K-5, daha iyi görüntü alanı elde etmek, daha doğru ve hızlı odaklanma ve görüntü kompozisyonu sağlamak için 100% görüş alanı ve 0.92 kat büyütme (50mm’den sonsuza kadar F1.4 lens ile) sunan pentaprizma vizöre sahip. Ayrıca manuel fokus işlemi esnasında fotoğrafçıya yardımcı olan Doğal-Parlak-Mat fokus ekranı bulunuyor. K-5’in parlak, net vizörü dış mekan çekimlerinde –özellikle telefoto lens kullanırken- daha fazla görünürlüğü garanti ediyor. Böylece fotoğrafçı istediği enstantaneye ve kompozisyona daha iyi odaklanabiliyor.

Zahmetsiz Live View çekim

Yeni görüntü sensörü ve karmaşık algoritması sayesinde K-5’in Kontrast AF modu Live View çekim esnasında daha iyi performans ve daha fazla fokus hızı sunuyor. K-5’in yeni eklenen Golden Section ekranı, görüntü kompozisyonunu kolaylaştırmak için üç farklı grid kalıbına sahip.

Kullanıcıyı destekleyen seçenekler sunan orijinal PENTAX- SR mekanizması

Net ve bulanıklıktan uzak görüntüler elde edebilmek için K–5, PENTAX tarafından geliştirilen gelişmiş SR (Sarsıntı Azaltma) mekanizmasına sahiptir. Bu özellik 2.5 ile 4 deklanşör arası makine sarsıntılarını etkin olarak telafi eder. Bu yenilikçi mekanizma neredeyse tüm PENTAX değiştirilebilir lensler ile –film formatı makineler için tasarlananlar dâhil uyumludur. SR mekanizmasının görüntü sensörünü tüm yönlere çevirebilen esnek tasarımı sayesinde K–5 çekim esnasında fotoğrafçıya yardımcı olan kullanışlı özellikler sunmaktadır. Yüksek hassasiyetli ve zahmetsiz yatay hizalama sağlayan otomatik seviye telafisi özelliği ve el ile çekim esnasında otomatik olarak makinenin eğim açısını telafi eden görüntü detaylarını düzenleme özelliği bu özelliklerden birkaçıdır.

Full HD-oranlı video kaydedebilme özelliği (1920 x 1080 piksel, saniyede 25 sahne)

K–5 modeli 16:9 Full HD oranında (1920 x 1080 piksel) saniyede 25 kare resim hızında son derece canlı videolar çekebilir. ** K–5 yüksek kaliteli SLR fotoğraf çekimi ile film çekiminin üstün özelliklerini birleştirmektedir: Örneğin bir objeyi önde göstermek için alan derinliğini azaltabilir ya da farklı görsel efektler yaratmak için değiºtirilebilir lensler kullanabilirsiniz. K–5 videolardaki görsel sunumlarda, dijital filtreler veya görüntüyü özelleştirme uygulamaları gibi pek çok olasılık sunmaktadır

Farklı fotografik ifadeler için yenilikçi görüntü işleme fonksiyonları

(1) Farklı son dokunuşlar ile görüntüyü kişiselleştirme fonksiyonu

Cihazın görüntüyü kişiselleştirebilme fonksiyonu sayesinde kullanıcı dilediği görüntüye kendini en iyi ifade eden son dokunuşu ekleyebiliyor. K-5’te bulunan dokuz adet görüntü düzenleme modu ile Bleach Bypass adı verilen ve hareketli görüntülerde dramatik görsel efektler yaratan görüntü modu da seçilebiliyor. Geleneksel Sharpness ve Fine Sharpness modlarına ilave olarak, K–5 görüntünün çözünürlüğünü yükselten yeni Extra Sharpness modunu sunuyor.

(2) Çok amaçlı dijital filtre fonksiyonu

K–5 modelinin dijital filtre özelliği ile kullanıcılar herhangi bir bilgisayara ihtiyaç olmadan kaydedilmiş görüntüleri çok yaratıcı görsel ifadelere dönüştürebiliyorlar. Kullanıcılar, hazır 18 farklı filtreden (yeni eklenen Eskiz ve Poster filtreleri dâhil) bir ya da birkaçını ard arda kullanabiliyorlar.

(3) Üç seçenekli çapraz işleme modu

Özel bir çapraz işleme modu içeren K–5, her kare için parametreleri otomatik olarak değiştiriyor.  Böylece film fotoğrafçılığında olan çapraz işleme özelliğindeki gibi göz alıcı, özel ve dramatik renkler elde edilebiliyor. Görüntü işlenene kadar sonuçların tahmin edilmediği “Random/Rastgele” moduna ilave olarak iki seçenek daha sunuluyor: Üç hazır parametresi ile “Preset/Hazır” ve kullanıcının tercih ettiği parametreleri kendi ayarlayabileceği “Favorite/Favoriler”

www.pentax.com.tr www.pentax.com