Menu

iphone_droneiPhone ve iPad kullanıcıları çok şanslı, çünkü artık havada uçuşunu kontrol edebildikleri çok eğlenceli bir oyuncakları var: “AR.Drone”. Bir fransız şirketi olan Parrot, “erkek arı” anlamına gelen bu ismi ürünün dört adet pervanesinin çıkardığı sesten esinlenerek koymuş olmalı. Site Meter

Herbiri birbirinden bağımsız dört adet yere bakan pervanenin sağladığı güçle havalanan bu quadricopter’in (dört pervaneli helikopter) hareketini kontrol etmek için ürünün kutusundan ayrı bir kumanda cihazı çıkmıyor. Üzerine özel bir uygulama yüklenen herhangi bir iPhone, iPad veya iPod Touch cihazı bu kumanda etme işini üstleniyor ve WiFi bağlantı sayesinde bu oyuncağı 50 metre mesafeye kadar uçurabiliyor. Ayrıca AR.Drone üzerindeki kameralardan aktarılan canlı uçuş görüntüsü kablosuz bağlantı ile iPhone üzerinden seyredilebiliyor.

 

Teknik Özellikler

Ürünün Adı: AR.Drone

Üretici Firma: Parrot (Fransız)

Güç Kaynağı : Şarjlı batarya

Bağlantı : WiFi (Kablosuz bağlantı)

Kumanda : iPhone/iPpad/iPod Touch veya uyumlu program yüklü herhangi bir WiFi cihaz

Bağlantı Menzili : 50 metre

Motor Sayısı : 4 adet pervane motoru

Görüntü : iPhone üzerinde canlı video

Kamera Sayısı : 2 adet (1 adet burunda ve 1 adet altta)

Video Çözünürlüğü : 640x480

Video Hızı : 15 fps ön kamera, 60 fps alt kamera

Video Kaydı : Yok

Uçuş Süresi : 12 dakika

 

AR.Drone önceden montelenmiş olarak karton bir kutuda gönderiliyor. Uçuşa başlamak için tek yapılması gereken AR.Drone’u kutusundan çıkarmak ve bataryasını şarj etmek. İlk şarj birkaç saat sürüyor. Bataryanın şarj olması beklenirken iTunes sitesinden iPhone’a yüklenecek bedava uçuş programı indirilebilir. Uygulama telefona yüklendikten sonra artık AR.Drone WiFi bağlantı ile iPhone’a bağlanabilir. iPhone bağlantısı kurulduktan sonra AR.Drone’un kendi gömülü programını (firmware) güncellemesi birkaç dakika sürmektedir. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, aslında AR.Drone sadece iPhone’a değil, uyumlu herhangi bir kablosuz cihaza da bağlanabilmektedir.

Bataryası dolu, telefona bağlanmış ve programı da yüklenmiş AR.Drone artık uçurulabilir. iPhone üzerindeki “take off” tabı tıklanınca AR.Drone pervanelerini kullanarak yerden havalanır ve bir metre yükseklikte sabit bir şekilde asılı kalır. Bu noktadan sonra cihaz oldukça hassas bir şekilde istenen yöne hareket ettirilebilir. iPhone’un içindeki tilt sensörü ve iPhone üzerindeki programın sağladığı dokunmatik butonlar kullanılarak AR.Drone aşağı, yukarı, ileri, geri, sağa, sola her yöne hareket ettirilebilmektedir ve kendi eksenleri etrafında döndürülebilmektedir.

Önceden radyo kontrollü ucuz helikopterlerle meşgul olmuş olanlar, AR.Drone’un kontrol seviyesi üzerinde kullanıcının müthiş bir hakimiyeti olduğunu şaşırarak göreceklerdir. AR.Drone kumanda hareketlerine çok başarılı bir şekilde cevap verebilmektedir ve havadaki dengesini kaybetmemektedir. AR.Drone ile çok karmaşık uçuş hareketleri etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

Etkin uçuş kabiliyetinin yanında, AR.Drone iki adet de canlı video görüntüsü sunan kameraya sahip. Bu kameraların sağladığı görüntüler WiFi ile aktarılıp iPhone ekranından canlı olarak izlenebilmekte. AR.Drone kullanıcının görüş alanından çıkmış olsa da eğer halen kablosuz bağlantı menzili içinde ise görüntü sağlayabilmektedir. Kameraların biri cihazın altına, diğeri de cihazın burun kısmına yerleştirilmiş. iPhone uygulaması üzerindeki bir butonla bu iki kamera görüntüsü arasında hızlı bir şekilde geçiş yapılabilmektedir. Ön kameradan 640x480 çözünürlüğünde ve 15 fps (saniyede 15 kare) hızında video elde edilebilirken, alt kameradan 60 fps’lik video alınabilmekte. Fakat maalesef şimdilik uçuş esansında video kaydı imkanı mevcut değildir.

AR.Drone’un uçuş kontrolü kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Kullanıcının bazı basit kumanda hatalarını cihaz kendisi iptal edecek kadar başarılı bir kontrol yazılımına sahiptir. Kullanıcının uçuş kontrol kabiliyetinin arttırılmasına yönelik başka AR.Drone cihazları ile etkileşimli iPhone uygulamaları mevcuttur. Rakip AR.Drone cihazları ile köpek dalaşı (dogfight) bile yapılabilmektedir. AR.Drone menzilindeki diğer hemcinslerini algılayıp tanıyabilme kabiliyetine sahiptir.

AR.Drone iki tip kasa tasarımına sahiptir. Birinci tip kasa, cihaz kapalı ortamda kullanılırken bina duvarlarına ve eşyalara çarpmaya karşı pervaneleri koruyan bir tasarıma sahiptir. İkinci tip kasa ise açık alanda daha iyi manevra kabiliyeti imkanı veren daha hafif bir tasarımına sahiptir. İki tip kasa da cihazın kutusunda gönderilmektedir. Bu kasalar kolayca sökülüp takılabilmektedir.

AR.Drone cihazının şimdiye kadar saydığımız olumlu özelliklerinin yanında olumsuz özellikleri de mevcuttur. Batarya oldukça ağır ve büyük olmasına karşın sadece 12 dakikalık uçuşa yetebilmektedir. Bataryanın tam şarj süresi her ne kadar 90 dakika gibi nispeten kısa bir süre olsa da kısa uçuş süresi karşımıza çıkan en büyük handikaptır. Ayrıca cihazın kullanılabilmesi için ille de bir iPhone sahibi olmak gerekmesi de AR.Drone’un negatif yanlarından birisi. En azından kutuyla beraber video özelliği olmayan ucuz bir uçuş kumanda cihazı çıkabilirdi.

Sonuç: Bu cihaz aslında askeri amaçlar için tasarlanan bir cihazın eğlence amaçlı üretilen sivil bir versiyonudur. Eğlenceli keşif uçuşları, karşılıklı köpek dalaşı oyunu, güvenlik amaçlı uzaktan görüntü temini gibi iyi niyetli kullanımın yanında AR.Drone kötü niyetli amaçlar için de kullanılmaya müsait bir tasarıma sahiptir. Pil ömrü arttırıldığında ve sinyal menzili geliştirildiğinde ilerideki versiyonların ne amaçlar için kullanılabileceği şimdilik hayal bile edilememektedir.

AR.Drone videosunu izlemek için tıklayınız...

 

 

  Kapalı ortam kasası

 

 

Açık ortam kasası

 

 

Kutu içeriği