Menu

 Intel oyun bilgisayarlarına özel 11. nesil işlemcilerini duyurdu.

Yeni Nesil İşlemciler

Intel bu yıl sanal olarak düzenlenen CES 2021’de yeni nesil işlemcilerini duyurdu.  Özellikle oyun sistemleri için üretilen yüksek güçlü CPU’ların tanıtımı gerçekleşti. Mobil tarafta ise Tiger Lake işlemcilerini sundu.Yapılan tanıtımda öne çıkan işlemcilerden birisi i9-11900K oldu, yeni nesil işlemcinin ön izlemesi gerçekleştirildi.

Oyun ve üst düzey dizüstü bilgisayarlar için Tiger Lake-H olarak adlandırılan yeni 11. Nesil CPU'ların, 8 çekirdeğe ve 5GHz'e kadar erişim hızlarına sahip olacağı ve yüksek hızlı grafik olanağı ve SSD depolaması için PCIe 4.0'ı destekleyeceği belirtildi. Intel ayrıca, 5 GHz'e varan hıza sahip, oyun laptopları için özel bir sürüm olarak dört çekirdekli 11. Nesil H serisi işlemcisinin de tanıtımını gerçekleştirdi. Bu CPU’nun, PCIe 4.0, Thunderbolt 4 ve Wi-Fi 6 / 6E'yi destekleyeceği belirtildi.

Yeni Neslin Getirileri

Gerçekleştirilen ön izlemede görüldüğü üzere saat başına işlemler (IPC) açısından yüzde 19'a kadar daha iyi performans sunacak olan Core i9-11900K’da dahil 11. Nesil Rocket Lake-S masaüstü CPU'larının 2021'in ilk çeyreğinde geleceğini duyuruldu. Bu duyuruların yanında Intel, 2021'in sonlarında 12. Nesil Çekirdek ailesi olarak piyasaya sürülmesi beklenen heterojen çekirdek ile performans gösterecek Alder Lake CPU'sunu da gösterdi.

Profesyonel PC'ler için Intel vPro CPU platformu, yeni 11. Nesil 'Tiger Lake' Core i5 ve Core i7 CPU'larla güncellendi ve günlük ofis görevlerinin yanı sıra video düzenleme ve özellikle video konferans için gelişmiş verimlilik ve performans vaat ediyor. Intel, işletmelerin 2020'de uzaktan çalışmayı desteklemek için yapması gereken hızlı değişikliklerin ışığında vPro platformunun güvenlik ve uzaktan yönetilebilirlik özelliklerini vurguluyor.