Menu

Çin Eğitim Bakanlığı CUDA Programlama Eğitimini Ülke Genelindeki Üniversitelerin Eğitim Programına Dahil Ediyor.

Bu Gelişme, GPU Tabanlı Paralel Hesaplama Becerilerinin Geleceğin Hesaplama ve Bilim Profesyonelleri için Önemini Vurguluyor

NVIDIA bugün, Çin Eğitim Bakanlığının 2012 yılının ikinci yarısından itibaren ülke genelinde yüzlerce üniversitede her yıl 20.000 öğrencinin en iyi CUDA ve paralel programlama uygulamaları konusunda eğitileceği NVIDIA® CUDA® mimarisini temel alan programlama dersleri sunmayı planladığını duyurdu

NVIDIA, “GPU Tabanlı Paralel Hesaplama” başlıklı bu yeni dersi geliştirmek için Bakanlığa bağlı Ulusal Yüksek Nitelikli Ders Kaynağı Merkezi ile yakın bir işbirliği yürütmüştür.  Bu ders, öğrencilerin heterojen ve GPU tabanlı hesaplama sistemlerinde paralel programlamanın tüm yönlerinde uzmanlaşmalarına ve bu bilgileri çeşitli bilimsel ve mühendislik disiplinlerine uygulamalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Çin Eğitim Bakanlığı yüksekokul bürosu bölüm direktörü Mr. Li Maoguo, “Bilgi ekonomisi çağında, öğrencilerin kürsel bir ortamda rekabet gücünü artırmak için teknoloji eğitimi büyük önem taşımaktadır” dedi ve şöyle devam etti, “Üniversiteleri ve yüksekokulları, sektördeki kurumların öncü teknolojileri hakkında bilgilenmeye ve bu kurumlar ile işbirliği yaparak eğitim programlarını mükemmelleştirmeye teşvik ediyoruz. Bu, çağdaş Çin toplumunun gelişimi için daha iyi yeteneklerin geliştirilmesine olanak verecek olan daha yüksek düzeyde eğitim hedefine hizmet verecektir.”

CUDA programlama dersinin hedefi, öğrencilerin gerçek dünya sorunlarını çözen paralel hesaplama, algoritma ve program tasarımı üzerinde sağlam bir altyapı geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Ders GPU donanım konfigürasyonları, programlama modelleri, bellek modelleri, uygulama hızlandırma, veri seviyesi paralel algoritmalar ve paralel karmaşıklık analizi gibi geniş bir aralıkta paralel programlama kavramını içerecektir.

Çin Ulusal Eğitim Programı Kaynak Merkezi (CNCRC) yardımcı direktörü Mr. Wang Hongyu, “CNCRC ve NVIDIA’nın birlikte geliştirdiği bu eğitim programı, Çin eğitim sisteminde yapılan reform gereksinimini karşılamaktadır ve paralel hesaplama bilgisayar eğitimi disiplinini başlatarak bir örnek oluşturmaktadır” dedi. “Bu eğitim programı, öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek pazardaki rekabet güçlerini artıracaktır.  Bu işbirliği aynı zamanda CNCRC’nin çeşitli alanlarda mükemmel eğitim programları geliştirme vizyonu olan en önemli pilot projelerindendir.”

Tsinghua Üniversitesi Mikroelektronik Enstitüsü’nde doçent Deng Yangdong, “Şimdiden en güçlü hesaplama aracı olan GPU, günümüzün hesaplama ortamında devrim yaratmaktadır” dedi ve ekledi, “Geniş bir alanda kullanılabilirliği ve kullanımı kolay CUDA paralel programlama modeli, geleceğin mühendislerine ve araştırmacılarına modern paralel işlemcilerin gücünü kullanarak nasıl yeni buluşlar sunulabileceğini öğretmemize olanak vermektedir.”

Xi’an’da bulunan Chang'an Üniversitesi, CUDA programlama eğitimini bilgisayar bilimi, elektronik mühendislik ve ilgili alanlarda eğitim gören öğrencilere seçmeli ders olarak sunan ilk Çin üniversitelerinden biridir. Gelecek yıl bahar döneminde bu dersi sunması beklenen diğer kurumlar arasında Tsinghua Üniversitesi ve Güney Çin Teknoloji Üniversitesi bulunmaktadır. Dersin 2012 yılının ikinci döneminde ülke genelindeki üniversitelerde yaygın olarak sunulması beklenmektedir.

NVIDIA araştırma direktörü David Luebke, “Akademik, mühendislik ve bilim profesyonelleri geniş bir aralıkta alanlardaki araştırmaları ve buluşları yönetmek için artan bir şekilde GPU hesaplama kullanmaktadır” dedi ve sözlerine şöyle devam etti, “Önümüzdeki yıllarda paralel programlamanın dünya genelinde benimsenerek büyümeye devam etmesini bekliyoruz ve bu derslerin gelecek nesil programcılar için çok önemli olduğuna inanıyoruz. NVIDIA, Çinli eğitimciler için ileride de çeşitli yeni CUDA ve GPU dersleri eklemek üzere Çin Ulusal Eğitim Programı Kaynak Merkezi ile birlikte çalışmaya devam edecektir.”

CUDA, GPU’ların gücünü kullanarak hesaplama performansını önemli ölçüde artıran NVIDIA’nın paralel hesaplama mimarisidir. NVIDIA CUDA GPU’lar tüm GPU hesaplama programlama modelleri, uygulama programlama arayüzleri (API’ler) ve CUDA C/C++/Fortran, OpenCL, DirectCompute ve kısa bir süre önce duyurulan Microsoft C++ AMP gibi programlama dillerini desteklemektedir. Dünya genelinde 470’ten fazla üniversite ve kurum CUDA programlama modelini eğitim programlarına dahil etmiştir. NVIDIA CUDA teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için CUDA web sitesini ziyaret ediniz.

Daha fazla NVIDIA haberleri, şirket ve ürün bilgileri, videolar/görüntüler ve diğer bilgiler için NVIDIA haber odasını ziyaret ediniz.