Menu

NVIDIA Derleyici Kaynak Kodunu Duyurarak CUDA Platformunu Genişletiyor. Araştırmacılara ve Yazılım Araçları Geliştiricilere Popüler Programlama Modeline Yeni Dil ve Mimari Desteği Ekleme Olanağı Veriyor.

NVIDIA bugün, akademik araştırmacılara ve yazılım araçları sağlayıcılarına yeni NVIDIA® CUDA® LLVM tabanlı derleyici için kaynak kodunu sağlayarak daha fazla programlama dili için GPU desteğini daha kolay ekleme ve CUDA uygulamalarını alternatif işlemci mimarilerinde destekleme olanağı vereceğini duyurdu.

LLVM, yeni programlama dilleri ve işlemci mimarileri için destek eklemeyi kolaylaştıran modüler tasarımlı, yaygın olarak kullanılan bir açık kaynak derleyici altyapısıdır. Adobe, Apple, Cray, Electronic Arts ve diğerleri dahil olmak üzere, önde gelen birçok şirket tarafından çeşitli programlama gereksinimleri için kullanılmaktadır.

NVIDIA’nın paralel GPU’ları için mimari desteği ile geliştirilmiş olan yeni LLVM tabanlı CUDA derleyici,  satışa sunulan CUDA Toolkit (v4.1) en son sürümüne dahil edilmiştir.

Georgia Teknoloji Enstitüsü profesörü ve CUDA C dilinde yazılan yazılımları farklı işlemci mimarileri ile eşleştiren Ocelot projesi başkanı Sudhakar Yalamanchili, “CUDA platformunu genişletmek çok önemli bir adım” dedi ve ekledi, “Hesaplamanın geleceği heterojen ve CUDA programlama modeli, AMD GPU’lar ve Intel x86 CPU’lar dahil olmak üzere çok sayıda farklı tipte işlemci üzerinde performansı en üst düzeye çıkarmak için güçlü bir yol sunuyor.”

Alana özel problemler ve gelecekteki programlama modelleri için heterojen paralel sistemler programlamaya alternatif yaklaşımlara olanak vermek, büyük ölçekli hesaplamaya giden yolu hızlandırmaya yardımcı olacak. NVIDIA, CUDA derleyici için kaynak kodunu ve IR (internal representation) format ile araştırmacılara CUDA programlama modelinin diğer mimariler ile eşleştirilmesinde daha fazla esnekliğe olanak vererek gelecek nesil daha yüksek performanslı hesaplama platformlarının geliştirilmesine destek olmaktadır.

Yazılım araçları sağlayıcıları ayrıca, özelleştirilmiş çözümler geliştirmek için derleyici kaynak kodu teknolojisine erişebilirler.

The Portland Group direktörü Doug Miles, “Bu inisiyatif, PGI ekibine NVIDIA CUDA C/C++ tarafından kullanılan cihaz düzeyinde teknolojinin aynısını kullanan yerel CUDA Fortran ve OpenACC derleyiciler oluşturma olanağı vermektedir” dedi. “Mevcut araçları kullanarak kusursuz hata ayıklama ve profil oluşturmaya olanak verecek ve PGI ekibinin daha yüksek seviyede optimizasyonlara ve dil özelliklerine odaklanmasını sağlayacak.”

Akademik araştırmacılar ve yazılım araçları geliştiricileri buradan kayıt olarak CUDA derleyici kaynak koduna daha önceden erişebilirler:  http://developer.nvidia.com/cuda-source.

NVIDIA CUDA programlama ortamı hakkında daha fazla bilgi için CUDA web sitesini ziyaret edin.