Menu

Makale Dizini

Nintendo 3DS Aqua Blue ile Gözlüksüz 3D. Nintendo’nun yeni taşınabilir el oyun konsolu 3DS, Gözlüksüz 3 boyutlu oyun oynama imkanı sunmasının yanında 3 boyutlu fotoğraf çekme, internete bağlanma gibi yepyeni özellikleriyle oyunseverlerin dikkatini çekiyor.

 

Nintendo 3DS’in özel gözlüklere ihtiyaç duymadan kullanıcı tarafından bir tuş ile 3 boyut oranı ayarlanabilen görüntü ve 3 boyutlu (3B) görüntü almanızı sağlayan 3.53 inç boyutunda 800x240 piksel çözünürlüklü özel bir ekranı bulunuyor. Üzerinde bulunan stereo kameralar, kullanıcıların 3B fotoğraf çekmesini ve 3B ekranda görüntülemesini sağlıyor. Cihazdaki yeni arayüzler, 360 derece kontrol sağlayan analog kol, hareket algılama ve gyro hareket sensörleri özellikleri teknolojik boyutuna önem kazandırıyor.

SpotPass özelliği sayesinde, wireless hotspotları ve wireless LAN bağlantı noktalarını yakalıyor ve yeni bilgi, oyun verisi, ücretsiz yazılımlar, videolar ve daha fazlasını indirmek için kullanıyor. Uyku modunda iken de bu özellik çalışıyor. Nintendo 3DS’in en önemli özelliklerinden biri de StreetPass. Bu özellik sayesinde diğer 3DS’ler ile otomatik olarak arkadaş ekleme, oyun karakterleri transferi gibi, data alışverişi yapıyor. Uyku modunda da çalışan bu özelliği çoğu oyunun oynanışlarına farklı şekilde entegre ediliyor. Cihazda yer alan HOME tuşu, oyun veya uygulamalar esnasında, kapatmaya gerek olmadan menüye dönmek veya internet tarayıcıya bağlanmak istendiğinde büyük kolaylık sağlıyor. Nintendo 3DS, Nintendo 3DS Kamera, Nintendo 3DS Sound, Mii Maker, StreetPass, Mii Plaza, AR Games, Acitivity Log, Face Raiders vb. bir çok yazılım ile beraber geliyor. Ayrıca Nintendo eShop sayesinde kullanıcılar, oyun fragmanları izleyebilecek, yazılım sıralamalarına bakabilecek ve yazılım satın alabilecekler. Sistem Transfer özelliği, kullanıcıların satın aldıkları yazılımları bir Nintendo 3DS’den bir diğerine aktarmalarını sağlayacak. Ayrıca Nintendo DSi’a DSiWare üzerinden indirilmiş yazılımlarda Nintendo 3DS’e aktarılabilecek. Ebeveyn Kontrolü sayesinde, anne babalar Nintendo 3DS’in oyun içeriklerini, kablosuz bağlantı özelliklerini ve 3D gibi özelliklerini kısıtlayabilecekler. 

Nintendo 3DS, farklı oyunlarla dopdolu geliyor

Geriye uyumluluk özelliği sayesinde Nintendo 3DS’de DS ailesi için üretilmiş oyunları da oynamak mümkün. Eski oyunların yanı sıra 3DS için üretilmiş eğlenceli birçok oyunla da birlikte satışa çıkıyor. Nintendo 3DS’in en önemli çıkış oyunları arasında Nintendogs + Cats (“Nintendogs + Cats: Golden Retriever & New Friends”, “Nintendogs + Cats: French Bulldog & New Friends” ve “Nintendogs + Cats: Toy Poodle & New Friends” olmak üzere 3 oyunla gelecek), Pilotwings Resort ve Super Street Fighter 4 3D Edition yer alıyor.

Mario Kart 3DS, Paper Mario 3DS, Super Mario 3DS, Kid Icarus, Starfox64, Zelda Ocarina of Time 3DS, Professor Layton and The Mask of Miracle ve Animal Crossing 3DS gibi Nintendo’nun çok satan oyun serileri de gelecek dönemde Nintendo 3DS için çıkacak. Nintendo 3DS diğer oyun firmalarından da güçlü destek alarak geliyor. Dead or Alive Dimensions, PES 3D, Metal Gear Solid Snake Eater 3D, Resident Evil Merchaneries, Resident Evil Revelations, Sims 3, Tom Clancy’s Ghost Recon, Tom Clancy’s Splinter Cell Chaos Theory, Samurai Warriors 3D, Ridge Racer 3D ve çok daha fazlası yakında oyunseverler ile 3DS’te buluşacak.