Logo

 Kaliteli soğutma ürünleri ile tanınan Noctua firmasının işlemci soğutucusu alanında en iddialı modeli NH-D15 ürünü inceliyoruz.

 

Noctua firmasının en iddialı modeli olan yeni nesil NH-D15 en yüksek soğutma performansını sunabilmek adına çift kule radyatör, 14cm çift fan ve 6 adet bakır ısı borusu tasarımı sayesinde daha da az gürültü ve daha yüksek soğutma performansı vaat ederken tasarımda alıştığımız Noctua renkleri ve malzeme kalitesi korunmuş. Öncelikle Noctua NH-D15'in teknik özelliklerine bir göz atalım;


Noctua NH-D15 işlemci soğutucusu kutusu ve kutu içeriği olarak her zamanki Noctua renkleri, tasarımı ve malzeme kalitesi kullanılmış.

Ayrıca bir fanda kutu içeriğinde bulunurken, uzun ince kutudan montaj için uzun özel tornavida, ikinci fan bağlantısı için çift tel, fanı başka yere takacaklar için dört çelik vida ve dört lastik conta, firma logolu yapışkanlı rozet, NT-H1 termal macun, Y kablosu ve en yüksek hızı 1200 devire düşüren L.N.A. filtreleri bulunuyor. İntel ve AMD sistemlerin montajı için ayrı ayrı kutularda aparatlar bulunuyor.

 

AMD kutusunda AMD işlemci soketleri için kurulum rehberi, araya yerleştirilen beyaz somunlar, iki tane bağlantı köprüsü ve dört uzun civata bulunuyor. AMD anakarttaki arka metal plakaya ihtiyaç var ve üstteki plastiği çıkarmak gerekiyor. Sadece iki yönde montaja izin veriyor.

Intel için ne yazık ki eski nesil Soket 775 ve 1366 desteği bulunmuyor. Bunlar için özel kit almak zorundasınız. Siyah arka plaka ile Soket 1150/1155/1156 kurulumları mümkün iken diğer dört özel civata ile Soket 2011'de için kullanabiliyoruz. Anakarttaki arka plaka değiştirilmiyor ve soğutucu kare tip olduğundan dört yönde montaj mümkün.


 

Noctua NH-D15 İşlemci soğutucusunu satın almadan önce büyüklüğü nedeniyle anakart ve RAM bellek uyum kontrolü yapmanız şart. Noctua NH-D15 genişliği 150 mm, yüksekliği 165 mm ve çift fanla derinlik 161 mm ama ön fanı eklemeniz şart değil. Kullanmazsanız derinlik 135 mm oluyor. Arka kısma fanı takma şansı da olabilir.

Kenarlarda titreşim emici çıkartılabilir kauçuk kapaklar var. Bağlantıların içte olması sayesinde 120 mm fan alanına takılabiliyor. Bundan dolayı uyum genişliyor. Son derece sessiz fanlarda çok sayıda teknoloji yer almakta.

Dev boyutlardaki NH-D15 işlemci soğutucusunda çift kule tasarımlı ve her iki kule arasında montajlı halde NF-A15 fan bulunurken arada az da olsa boşluk var. Ayrıca 2.nci fan da kutu içeriğinde bulunuyor. Fanlar 25 mm kalınlık, 140 x 150 mm boyutlarında ve 4 pin PWM özelliğinde güç bağlantısı kullanıyorlar. 

Çok sayıda yüksek kaliteli alüminyumdan üretilmiş ince plaka yapraklar 2 ayrı sütünda 2 ayrı kalınlıkta dizili durumda. Alt kısımlardaki ram yuvalarının üzerine denk gelen yaprakların uzunluğu biraz kısaltılarak uzun soğutuculu ramler için önlem alınmış.

Noctua NH-D15 işlemci soğutucusunda 6 adet bakır ısı borusu nikel kaplı ve eşit aralıkla dizili.

Fanı çıkarınca çift kule radyatörün gücü daha net görülebiliyor. Hayli sağlam ve kararlı olan gövdede işçilik üst seviyede. Altı bakır ısı borusu bir uçtan diğer uca gövdeyi dolaşıyor.

olan bu fan aşağı doğru yakın olduğundan işlemciye temas eden bloğa iyice yaklaşıyor. Böylece soğutucu yüksekliği 165 mm değerini aşmıyor.Kısa kenardaki ince çıkıntılar sayesinde orta ya da dışa takılan fanlar sabitlenebiliyor. Bakır ısı borularıyla taban arasındaki bağlantı kaynaklanarak gerçekleştirilmiş. Şu haliyle 1 kilogram geliyor!

NH-D15'in tabanı tamamen düz ve bombesiz ama ayna gibi parlak değil. Yarı mat olan kaplama ve özel dokuyla sayesinde işlemci ve termal macun arasındaki ideal ısı aktarım performansı elde ediliyor.

Kutudan çıkan diğer fanı da takınca iyice ağır siklet olmayı başarıyor ve soğutma alanında rakip tanımıyor. Fanları montajdan sonra eklemekte fayda var. Zaten ince telli fan montajı son derece kolay.

ucuz olmasını beklemek hayli güç. 99.9 dolar olan fiyat herkese hitap etmiyor ama altı sene garantiye dikkatinizi çekeriz. Belki de alacağınız son işlemci soğutucusu bu olacak. Kutudan çıkan NT-H1 termal macun ise çok kez kullanım için yeterli seviyede. Fan hız limitleyici, Y kablosu, ikinci fanı kasada kullanmak için bağlantı vidaları gibi detaylar unutulmamış. Efsaneler arasına katılmayı başarıyor.

Noctua NH-D15 ile Noctua firması bir kez daha kalitesini kanıtladı ve soğutma performansını biraz daha iyileştirmeyi başardı. En iyi işlemci soğutucularından biri olan NH-D15 modelİ su soğutma sistemi performansına iyice yakınlaştırmış durumda. Haliyle çift kule radyatör sistemi ve çift büyük fanla ortaya çıkan sonuç epey yer kaplıyor ama kasanızla ilgili büyüklük problemi yoksa montaj son derece kolay ve yeni nesil işlemci soketlerinin tümüne destek veriliyor.


 

Noctua NH-D15 için söylenecek fazla söz yok. Yüksek performans, sessizlik, çok kaliteli malzeme ve kutulama, zengin kutu içeriği, 6 yıl garanti gibi özellikleri göz önüne alınırsa Noctua NH-D15 Turkchip The Best ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün diyebilirim.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.