Menu

Makale Dizini

 Avusturya menşeli bir firma olan Noctua "Austrian Institute of Heat Transmission and Fan Technology" ile ortak çalışmalar yürüterek ürettiği ürünler arasında fanlar, işlemci soğutucuları, yongaseti soğutucuları ve termal macunlar bulunmakta. Noctua ürünlerinin dağıtımını Türkiye'de EvrenShop firması yapmakta.

 

 
Termal macunlar birçok pc kullanıcısının bilmediği veya önemsemediği aslında bir o kadar önemli olan bir donanım parçasıdır. Ekran kartından, işlemci soğutucusuna, anakart üzerindeki blok soğutuculardan, ram soğutucularına kadar birçok donanım parçası üzerinde kullanılan termal macunlar veya bantların kalitesi azımsanmıyacak kadar önemli.
  
 
 
Kaliteli bir termal macun tek başına 2-3C derece fark yaratabilirken sistemin toplamında kullandığımızda ise 8-9C derece daha düşük sıcaklıkta çalışan bir PC elde edebiliriz. Bu durum donanımların ömrünü  uzatırken,  pc' deki fanların daha düşük hızda  ve daha az gürültülü çalışmasını sağlamaktadır ki  sadece 5$ lık bir yatırımla maksimum performans elde etmek oldukça iyi bir sonuç.