Menu

Makale Dizini

 Japon samurayı tarafından kullanılan, geleneksel kılıç olan "Katana" samurayların kişisel onur ve sosyal gücünü temsil ederdi. Scythe firmasının en yeni işlemci soğutucusu Katana 3' de Katana serinin 3 .ncü ürünü. Yeni Scythe Katana 3 işlemci soğutucusu tüm yeni soğutma teknolojileri gelişmeleri ışığında üretilmiş olup,  Katana ve Katana 2' e göre performans olarak daha başarılıdır.

Çalışma prensibi; işlemci üzerinde oluşan ısı Nikel-plated bakır tabana geçer. Buradan ısı yapraklara ve 6 adet ısı borularına aktarılır. Isı borularındaki ısı yükselerek aleminyum yapraklara dağılır. İşte tam bu noktada fan aleminyum yapraklardaki ısıyı ve eğimli yapısı sayesinde Nikel-plated bakır taban yapraklarındaki ısıyıda dışarı üfler. Görmüş olduğunuz bu eğimli fan sadece soğutucudaki ısıyı dışarı atmakla kalmaz ayrıca işlemci çevresindeki komponentlarıda soğutur.

Model
KATANA 3
Heatsink Ölçüleri
94 x 108 x 143 mm
Ağırlık
495 g
Fan Ölçüleri
 
92 x 92 x 25 mm
Fan Hızı
300 ~ 2,500 rpm (PWM)
Hava Akımı
12 - 95 m³/h = 6.7 - 55.55 CFM
Gürültü Seviyesi
7.2 - 31.07 dBA
Fan Ağırlık
115 g
Bearing
Sleeve Bearing

.

Soğutucuya ilk baktığımızda eğik bir yapısı olduğunu hemen farkedeceksiniz. 6 adet bakır ısı borusu bulunan soğutucuda bakır ısı boruları tabana yerleşmesi için biraz dövülerek inceltilmiş. 92 x 92 x 25 mm fan aleminyum yapraklara 2 adet tel ile sabitlenmiş olduğunu görüyoruz.

Anakartımız üzerinde bulunan işlemcimiz üzerine bu şekilde oturan soğucunun fanı kasa arkasında bulunan fana doğru bakması gerekmekte. Bu sayede işlemci üzerinde oluşan sıcak hava dışarıya atılabilmekte.

Nikel plated bakır taban aslında o kadar parlak değil fakat testlerimiz esnasında yinede başarılı sonuçlara imza attığını gördük.Bu taban içine 6 adet bakır ısı borusu sanki araya sıkıştırılmış gibi durmakta. Ayrıca bu taban monte kitleri için  özel dizayn edilmiş. Monte kitleri taban yanlarında bulunan çentiklere ve yuvalara monte edilmekte.