Logo

OCZ fimasının yeni ürünlerinden Vertex ailesinin dördüncü nesili olan OCZ Vertex 4 128GB SSD incelememizde.

 

Günümüzde artık hızları, yüksek performansları ve hızla düşen fiyatları ile SSD'ler son kullanıcı olan bizlerin arasında kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başladı. Yüksek kapasiteli bir 3.5" HDD'nin yanında işletim sisteminin ve programların kurulu olduğu SSD'ler her bilgisayarda yerini yavaş yavaş alırken, notebooklarda performans için SSD'ler özellikle tercih ediliyor.

OCZ Firmasıda SSD pazarına hakim, kendine özgü ve kaliteli ürünleri ile ülkemizde tercih edilen firmalardan biri. İncelememizdeki Vertex 4 serisinden 128GB kapasiteli SSD; yüksek veri transfer hızı, üstün performansı ile daha dayanıklı, güvenilir ve daha düşük enerji tüketim değerleri ile dikkatleri çekiyor.

OCZ Vertex 4 serisinde NAND flash belleklerin ömrünü uzatmak için geliştirilen NAND Flash yönetimi İndelix Everest 2 ile Vertex 4 SSD'ler daha dayanıklı ve güvenirlilik sunuyor.

OCZ Vertex 4 128GB SSD Teknik Özellikleri ise şöyle;

* Kapasite: 128GB
* Model Numarası : VTX4-25SAT3-128G
* Max. Okuma Hızı  : 560MB/s
* Max. Yazma Hızı  : 430MB/s
* Max. 4k Rastgele Okuma (IOPS)  : 90,000 IOPS
* Max. 4k Rastgele Yazma (IOPS)  : 85,000 IOPS
* Maksimum IOPS  : 120,000 IOPS
* NAND Bileşenleri: 2Xnm Senkron Multi-Level Cell (MLC)
* Arabirim : SATA III / 6 Gbps (SATA II / 3Gbps ile geriye doğru uyumlu)
* Form Faktörü: 2.5"
* NAND Denetleyici: Indilinx Everest 2
* DRAM Cache: 1 GB'a kadar
* Boyutlar (U x G x Y): 99.8 x 69.63 x 9.3 mm
* Ömür: 2 milyon saat
* Güç Tüketimi: Boşta: 1.3W Aktif: 2.5W
* Çalışma Sıcaklığı: 0 ° C ~ 70 ° C
* Ortam Sıcaklığı: 0 ° C ~ 55 ° C
* Depolama Sıcaklığı: -45 ° C ~ 85 ° C
* Şok Direnci: 1500G
* Servis ve Destek : 5 Yıl Garanti


 

OCZ Vertex 4 kutu içeriğinde montaj vidalarının yanısıra 3.5" montaj adaptörüne de yer verilmiş. Birçok firma bu maliyetden kaçınarak kutu içeriğinde bu adaptöre yer vermiyor.

OCZ Vertex 4 görünüm olarak şık diyebiliriz ama bir Corsair GT kadar da iddalı değil.


OCZ Vertex 4 128GB SSD performans olarak oldukça iyi ama mutlaka son kullanıcıların firmware update yapması gerekiyor. İlk aldığınızda performans olarak hayal kırıklığı yaratan ssd, firmware update ile fark yaratabiliyor.

SATA 3 arabirimini kullanan Vertex 4 Serisi; en iyi grafiklere sahip oyunlarda, Photoshop, 3D Max, AutoCAD, SolidWorks gibi profesyonel uygulamalarda iyi bir performans sergiliyor

İş istasyonu (workstation) ve çoklu veri kullanan ağır içerikli görevler için performansı ve ikili-ARM kontrolcü yapısıyla 9 sn'de açılma gibi çok hızlı performans sağlıyor.

OCZ Vertex 4 128GB SSD; görünümü, kutu içeriği, rakiplerine göre biraz daha uygun fiyatı ve yüksek performansı ile TurkChip Golden ward ödülünü hak eden başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.