Menu

Makale Dizini

Nanya Technology (M2S8G64CB8HC5N-DI) Elixir marka ramler, 4 adet 8 gb ddr3 1600Mhz ramlerden oluşan toplamda 32gb kapasitesindeki ramleri inceliyoruz.

 

Nanya firması ürettiği kaliteli ürünlerle, ekran kartları üzerinde bulunan hafıza chip belleklerle, flash bellekler ve ram gibi ürün grupları ile tanınmakta. Elixir markası ise Nanya firmasının bellek alanında üretim yapan kendi alt markasıdır. Elixir ismi piyasada pek az bilinmesine rağmen daha önceki testlerimizde de gördüğüm üzere oldukça kaliteli ürünleri bulunuyor

DDR3 1600MHz hızlarda gelen Nanya ramler, 9-9-9-28 gecikmeleri ve 1.5v gerilimi ile çalışıyor. Nanya ramleri overclock testleri esnasında timing ve voltaj yükselterek 2000 MHz seviyesine rahatlıkla çıktığı gözlemledim.

Ürünün kutusunda RAM'lerden başka hiç birşey bulunmuyor. Desteklenen platformlara baktığımızda ise Core i3, i5 ve Sandy Bridge tabanlı i7'ler ortada. AMD Phenom ve Athlon platformları da desteklenenler arasında.

JEDEC standartlarına tam uyumlu olarak sunulan ramler, Intel'in oluşturduğu extreme bellek profili desteği sunuyor. 4 adet 8 GB toplamda 32GB lık kit halinde gelen elixir ramler 1600 MHz değerinde hız sunuyor.

Tabi ki RAM seçiminde anakartınızın desteklediği MHz değeri önemli. Eğer anakartınızın desteklediği RAM değerinden daha hızlı bir tercihte bulunursanız, anakartınız kendi desteklediği miktarın üstünü görmezden gelecektir. Bilgisayarınızı bir oyun merkezi veya yoğun grafik uygulamaları kullanacağınız bir medya merkezi olmasını istiyorsanız  orta ve üst seviyeye yakın bir sistem toplayacaksanız 1600 MHz'lik elixir ramler performanslarıyla gayet ideal.