Menu

Nanya firmasının Elixir markalı 2 adet herbiri 8GB kapasitesindeki toplamda 16gb gibi yüksek kapasitedeki çift kanallı yapıdaki notebook ramlerini inceliyoruz.

 

Nanya firması ürettiği kaliteli ürünlerle, ekran kartları üzerinde bulunan hafıza chip belleklerle, flash bellekler ve ram gibi ürün grupları ile tanınmakta. Elixir markası ise Nanya firmasının bellek alanında üretim yapan kendi alt markasıdır. Elixir ismi piyasada pek az bilinmesine rağmen daha önceki testlerimizde de gördüğüm üzere oldukça kaliteli ürünleri bulunuyor

Notebook veya netbooklarda değiştirilebilen donanım parçaları oldukça sınırlıdır. İşlemciler, bellekler, sabit diskler kolayca değiştirilebiliyorken, ekran kartlarını bulmak ve değiştirmek ise oldukça zordur. 2 adet ram slotlu dizüstü bilgisayar kullanıcısı iseniz bu iki slotu mümkün olduğunca yeni çıkan oyunlar, programlar ve işletim sistemleri gibi sürekli artan sistem bellek gereksinimleri nedeniyle çok iyi değerlendirmemiz gerekmekte.

Notebook veya netbooklarda ram kapasite artırımı ile özellikle resim ve video düzenleme yazılımlarından oldukça iyi performans elde edebiliyoruz. İki slotdan maksimum verimi elde etmek için maksimum kapasitede ramler kullanmamız gerektiğinden incelememizdeki Elixir 2x8 GB DDR3 ramler bizlere çok iyi bir çözüm oluşturuyorlar.

Elixir Ramler HM65, HM67, HM70, HM75, HM76, HM77, HM86, HM87, QM67, QM87, QS67, UM67 ve UM77 intel yonga setleri ile de uyumlu çalışırken, ramlerin standart çalışma frekansı ise 1600Mhz.

Notebooklarda hız aşırtma yapma imkanı olmadığından hız aşırtma testleri yapamadım. Ama CPU-Z tablosundaki teknik detaylara göre ramlerin yüksek overclock potansiyeli bulunuyor. Normal kullanımda ise uzun saatlerce, günlerce ramlerden kaynaklanan herhangi bir problem, donma, yavaşlık gibi sıkıntılar yaşamadım. Zaten ramler en son problem çıkaran donanım ürünleri olmuşlardır. Ramlerin birde sarı soğutucu bloğuda olsaymış aslında çok süper olurmuş.

1600Mhz hızında çalışan Elixir ramler eğer notebook'unun biosu ayar yapmanıza imkan veriyorsa 1866Mhz hızında da rahatlıkla çalışabiliyor. Tabiki overclock yüksek voltaj anlamına geldiğinden daha fazla güç tüketimi olacağı için batarya kullanım süreniz de kısalacaktır.

Elixir ramler uygun fiyatı, yüksek kapasiteleri, düşük güç tüketim değerleri, stabil ve yüksek performanslı çalışması ile dizüstünde performans arayan ve kapasitesini artırmak isteyen son kullanıcılara çok iyi bir çözüm sunarken Turkchip Golden Award ödülü de hak ediyor.