Logo

  OCZ’nin Toshiba tarafından alınmasından sonra Toshiba üretimi NAND bellekler içeren SSD serilerinden Trion 960GB SSD inceliyoruz.

OCZ’nin Toshiba tarafından alınmasından sonra Toshiba üretimi NAND bellekler içeren SSD serilerin performanslı Vector 180 ve giriş seviyesi Arc 100 serileri gelmişti. Bu kez son olarak Arc 100 serisinden de düşük fiyatlı, ve orta seviye olarak kabul edilen Trion 100 serisi ilan edildi. Performanstan çok GB başına maliyete önem veren ama sabit diski bırakıp SSD’ye geçmek için bekleyenlere özel geliştirilen Trion 100 serisinde sadece Toshiba üretimi NAND değil aynı zamanda Toshiba kontrolcüsü yer alıyor. Öncelikle Trion 100 960GB SSD'nin Teknik Özelliklerine bir göz atalım ;


Toshiba ve Micron işbirliğiyle geliştirilen yeni nesil teknoloji ürünü TLC 3-bit NAND bellekler içeren SSD'ler OCZ tarafından Trion serisi altında piyasaya sunulurken, Samsung’un 2012 sonunda TLC NAND içeren 840 serisini sunduğu düşünülürse epey de geç kaldılar denebilir. Beklenenin aksine TLC bellekli SSD'ler piyasayı daha ucuzlatmasını beklenirken ciddi anlamda ucuzlama olmadı. ARC 100 modelinden de ucuz olan, kullanıcıların sonunda sabit diskten SSD’ye terfi etmesini sağlayacak Trion 100 serisi OCZ’nin ilk TLC bazlı SSD’si ve aynı zamanda Toshiba A19 TLC içeren ilk SSD. Trion 100’un diğer ilkleri OCZ’nin DevSleep destekli ve JEDEC standardında dayanıklılık değerlendirmesi alan ilk SSD’si olması.

Bütçesi kısıtlı olan yüksek kapasite de SSD kullanmak isteyenler için üretilen Trion serisinde şifreleme desteği ve PFM+ güç kesintisinde devreye giren koruma sistemi yok. Daha önceki Vector 180 modeline kıyasla yarıdan da hafif. Aslında gövde hala metal ama daha ince bir malzeme kullanılmış olabilir. Dikkat çeken bir diğer durum azalan IOPS değerleri. Yazma ve kararlı hal IOPS değerleri daha düşük. Bu nedenle performansa oynamıyor.

OCZ Trion 100 960GB SSD kutusundan herhangi bir adaptör ve tam sürüm yazılım çıkmıyor. Ama OCZ'nin destek sayfasından indirebileceğimiz SSD Guru yazılımı ile firmware, bios update gibi işlemlerimizi kolaylıkla yapabilir ve OCZ ShieldPlus Garanti sistemi ile de fark yaratıyor.

Serideki 120 GB modelde okuma değerler biraz daha düşük ama üst kapasite modellerde biraz daha iyi rakamlar geçerli. 1.5 milyon saat MTBF süresi de biraz daha düşük olsa da tatmin edici seviyede. Dayanımı gösteren 60 TB sınırlaması TLC yongaların yazma sayısındaki düşüşü işaret ediyor ki serideki 120 GB modelde bu değer 30 TB. Üst modellerde sırasıyla 120 ve 240 TB çünkü daha fazla NAND yongaya sahipler.

Performans testlerine başlamadan önce test sistemimizden kısaca bahsedelim ;

Intel Core i7 4790K İşlemci

Asus Maximus Hero VII Anakart

GSKILL 16GB DDR3 2400Mhz Ram

Zotac GTX 780Ti Ekran Kartı

HighPower 1050W PowerSupply

OCZ Turion 100 960GB SSD; ATTO Disk Benchmark testinde 563,5 MB/s okuma hızı ve 535,6 MB/s yazma hızı ile performans anlamında ikinci sırada yer aldı.

OCZ Turion 100 960GB SSD, Crystaldisk Benchmark testinde 562,8 MB/s okuma, 537,2 MB/s yazma hızı ile performans olarak lider olurken giriş seviyesindeki bir ssd için oldukça başarılı sonuçlar aldığını görüyoruz.

OCZ Turion 100 960GB SSD, AS SSD Benchmark testinde ise aldığı 546,44 MB/s okuma ve 517,36 MB/s yazma hızı testı Samsung Evo'dan sonra ikinci sırada yer aldı.

OCZ Turion 100 960GB SSD, HD Tune Pro testinde diğer tüm ssd'lergibi sentetik test programından kaynaklanan düşük okuma ve yazma değerleri elde etti.

OCZ Turion 100 960GB SSD, SiSoft Sandra testinde okuma hızı olarak Samsung Evo ile benzer sonuçlar alırken yazma testinde ise biraz gerilerde kaldı.


 

NAND yongalarının sürekli olarak ilerleme gösteriyor ve GB başına düşen maliyet azalmaya başladı. Toshiba ve Micron işbirliğiyle geliştirilen TLC 3-bit NAND bellek kullanan OCZ Turion 100 960GB SSD ise sunduğu ortalama performansa göre uygun fiyatı ile dikkat çekerken aynı kapasitedeki diğer marka ürünlerine göre fiyat/performans anlamında çok daha başarılı.  Artık bizlerde yüksek kapasiteli SSD'leri notebook veya masaüstü bilgisayarlarımızda kullanabileceğiz.

Özetle; OCZ Trion 100 960GB SSD, şık görünümünü, yüksek kapasite ve performans sunmasının yanısıra çok uygun fiyatı ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.