Menu

Makale Dizini

 OCZ’nin profesyonellere hitap eden SSD serisi RD400 serisi 512GB kapasitesindeki SSD'yi inceliyoruz.

 

Toshiba OCZ'yi satın aldıktan sonra OCZ’nin üst seviye ve profesyonellere hitap eden RevoDrive SSD serisini, RD ismi altında sınıflandırdı. Toshiba OCZ, NVMe bağlantısı ile gecikmeleri ile en aza indirerek, yüksek veri transfer hızlarına ulaşıyor. RD400' de daha verimli ve daha düşük maliyetli Toshiba 15nm üretim teknolojisi ile üretilmiş MLC NAND bellek modülleri kullanılmış.

Günümüzde SSD’lerin artık son derece hızlı hale geldiğini ve SATA 6.0 Gbps ile sunulan saniyede 600 MB teorik hızın bile yetersiz kaldığını görüyorduk. Bu problemi aşmak için SATA Express portunu kullanan PCIe kart ya da M.2 kart tipli SSD’ler ön plana çıktı. Bu sayede PCIe veriyolu genişliğine göre hız değerleri çok daha yüksek hale geldi. OCZ’ de haliyle bu piyasada yerini alarak PCIe tip SSD’lerini pazara sundu. İncelememizdeki RD400’ün en önemli farkıysa eski nesil AHCI arabirimi yerine PCIe SSD’ler için özel geliştirilmiş olan NVMe arabirimi.


 

Toshiba OCZ’nin ürün gamındaki ilk NVMe destekli M.2 SSD serisi olan RD400 klasik bir karton kutu içinde geliyor. Ürün üzerindeki kutudan görüleceği gibi kartın M.2 yapısına rağmen daha iyi uyum için PCIe 3.1 x4 tip adaptör kartla montajlı olarak satışa sunuluyor.

Kutu içinde kullanma kılavuzlarına ek olarak PCIe 3.1 x4 karta uygun gelecek bir düşük profil arka plakası da yer alıyor. Bunu kullanmak isteyenlerin iki vida sökerek geçiş yapması mümkün. Kutudan sürücü ya da yazılım CD’si çıkmıyor. En güncel sürücü ve yazılımı OCZ destek sitesinden indirmek gerekiyor.

Kutudan çıkan adaptörlü OCZ RD400 SSD normal şartlarda PCIe x4, x8 ya da x16 yuvası olan anakartlara takılabiliyor.Bu sayede masaüstü sistemlerle birlikte rahatça kullanılabiliyor ve son nesil M.2 yuvalı Intel 100 serisi anakart satın almanıza gerek olmuyor. Anakartınızdaki yuvanın PCIe 3.0 uyumlu olması öneriliyor ki performans için çok önemli.

Kartın arkasında herhangi bir bileşen yer almıyor. Gerekli gücü PCIe üzerinden alan ve 12V ile beslenen kartın ön kısmında voltaj düşürücü devreler yer almakta. İki vida sökerek LP düşük profil tipe geçebilirsiniz.

OCZ RD400 SSD serisini arzu ederseniz M.2 kart olarak daha az yer kaplayacak biçimde kullanabilirsiniz. Tek bir vida sökmeniz yeterli oluyor. Bu sayede tablet ya da dizüstü bilgisayarlarınızda kullanma şansınız var.

Karttan sökünce üst kısma yerleştirilmiş olan ısı aktarma amaçlı termal pad beliriyor. Aynı karta daha kısa ya da uzun M.2 SSD kartlar da takılabiliyor.

M.2 tipindeki SSD’nin uç kısmındaki bağlantı ve uzunluğu nedeniyle M.2 2280 standardıyla uyumlu. Bu yüzden anakart ya da dizüstü bilgisayar sahipleri bu özelliğe dikkat etmeli.

İncelenen modelde üst kısmı kaplayan uzun bir etiket var. Altında Toshiba üretimi 15nm MLC NAND yongaları bulunuyor. Kontrolcü olarak Toshiba TC58NCP070GSB kullanılmakta ama detaylar hakkında tam bilgimiz yok. Ufak boyutları ve 512 GB kapasitesine rağmen arka kısmında NAND yok. Ama serinin en üst modeli 1 TB kapasitesinde ise arka kısımda da NAND yongaları yer alıyor.

OCZ’nin SSD Guru adını verdiği bilgi ve update uygulaması artık OCZ SSD Utility adıyla karşımıza çıkıyor. Son sürümünü indirip kurdukduktan sonra sistem otomatik olarak gördü. Tabiki OCZ önerisi Toshiba imzalı NVMe sürücüsünü indirip kurmamız gerekiyor. Bu sayede RD400, Microsoft’un standart NVMe sürücüsüne kıyasla daha yüksek performans gösterebiliyor. Tabiki bu durumu testlerde görebileceğiz. Testlere geçmeden önce test sistemimizden bahsedelim.

  • Toshiba OCZ RD400 PCIe NVME SSD (512GB)
  • Asus X99-A
    İntel Core i7 5960X
  • Zotac GeForce GTX 780Ti
  • Gskill 16 GB (4x 4096 MB) DDR3 2666 MHZ

 

Gördüğümüz üzere Normal SSD’leri ikiye katlayan bir performansdan söz ediyoruz. Diğer yandan dayanıklılık açısından bakarsak 128 GB modelde 75 TBW, 256 GB modelde 148 TBW, 512 GB modelde 296 TBW ve 1 TB modelde 592 TBW yazma garantileri var. Aynı zamanda 5 yıl garantili olan seri ShieldPlus ve yeni adı Advanced Warranty olan daha geniş kapsamlı garanti hizmeti sunuluyor. OCZ RD400 NVMe SSD serisi, M.2 2280 slotuna göre tasarlanmış ama bu slot bulunmayan tüketiciler için opsiyonel bir PCIe x4 M.2 adaptör kartı ile satışa sunuluyor. Kapasiteye göre değişen sürekli yazma hızlarında 1600MB/s, sürekli okuma hızlarında 2600MB/s, 4K okuma hızlarında 210 000 IOPS ve 4K yazma hızlarında da 140 000 IOPS performans vaat ediyor. Kapasiteler ve fiyatlara baktığımızda ise; 128GB kapasite 140$, 256GB kapasite 200$, 512GB kapasite 330$ ve 1TB kapasiteli model ise 790$ fiyat etiketine sahip. Adaptör olmadan alınırsa, fiyatlarda 20$ indirim oluyor.

Özetle ; Toshiba OCZ RD400 512GB PCIe NVME SSD sunduğu kullanım seçenekleri, 5 yıl garanti süresi, uygun fiyatı ve yüksek performansı ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün diyebilirim.