Menu

M2 SSD, SSD, HDD ve NAS HDD Hardiskler arasındaki performans farklarını test ediyoruz.

Hard Diskler hayatımızda uzun bir süredir yer alıyor ve ssd'lerin hayatımıza girmesiyle birlikte bilgisayarlarımız daha da hızlandı derken m2 ssd ler ve nvme ssd lerin çıkmasıyla kafamız dahada karıştı. Bir çok farklı kapasite de ve hızda ssd ve hdd mevut. Öncelikle bu ürünler hakkında kısaca bilgi verelim ve daha sonrasında test edelim ve performans farklarını görelim. Bakalım hangisi daha hızlı göreceğiz.

Klasik HDD Diskler optik disk üzerinden bir motor ve okuma kafası sistemi ile çalışan ve saniyede maksimum 220 mb okuma değerlerine sahip bir ürün. SSD ise bildiğimiz ram chiplerine benzer hafıza chiplerinin toplamından oluşan ve sata bağlantısı ile pc mize monte ettiğimiz ve saniyede maksimum 580 mb okuma değerlerine sahip depolama ürünü diyebiliriz. M2 SSD ile yine m2 yuvasından sata bağlantısı ile çalışıyorsa normal ssdler gibi performans gösterirken M2 NVME SSD'ler ise pci express bağlantısını kullanarak çok daha hızlı performans gösterebiliyorlar. Şöyleki Samsung 256gb nvme m2 ssd saniyede maksimum 1500mb gibi okuma değerlerine sahip olabiliyor. 

Testlere başlamadan önce test sistemimize elimdeki ssd ve hdd'ler hakkında bilgi verelim;

  • i7 4790k işlemci
  • Asus H97M-Plus Anakart
  • Kingston 16 (2X8) DDR3 1600Mhz Ram
  • Asus GTX 780Ti Ekran Kartı
  • Seagate Barracuda 3TB SATA3 7200RPM HDD
  • WD RED 3TB NAS HDD
  • Adata Su800 256gb SSD
  • Intel 256gb Nvme SSD

Test sonuçlarına göz attığımızda depolama ürünleri arasındaki performans farkları kendini açıkça gösteriyor.  Klasik hdd arasındaki performans farkı tamamen motor dönüş hızlarından kaynaklanıyor. NAS HDD 5900rpm motor dönüş hızına sahipken, Seagate HDD ise 7200rpm dönüş hızına sahip. İki SSD arasındaki performans farkı ise bağlantı ve arabirim farkından kaynaklanıyor. Adata SSD klasik sata3 bağlantı arabirimine bağlı iken Intel NVME SSD ise pci express arabirimini kullanıyor. Kullanmış olduğum bu NVME SSD ise ilk çıkan ürünlerinden. İntel'in yeni çıkan NVME SSD'leri ile 1800-1900 MB/s gibi hızlara ulaşmak mümkün. Yaptığım bu inceleme ile bilgisarımıza depolama ürünü satın alırken sizlere kendimce fikir sahibi olmanızı sağlamaktı.