Menu

Makale Dizini

Western Digital'in NAS serverlar ve 7/24 çalışma için özel ürettiği WD RED 3TB (WD30EFRX) NAS HDD inceliyoruz.

Hard disk ve SSD'lerin depolama kapasiteleri her geçen gün artarken, veri yedekleme ve arşiv oluşturmada yüksek maliyetli ssd'ler yerine yüksek kapasiteli sabit diskler tercih ediliyor. Kullanım alanları genellikle NAS sunucular veya yüksek kapasite depolama ihtiyacını gidermek isteyen masaüstü PC kullanıcıları oluyor. İncelememizdeki WD RED 3TB NAS HDD ise tamamen sunucu veya server kullanım alanında 7/24 saat problemsiz çalışma, profesyonel SCSI disklere ucuz alternatif olarak ve düşük güç tüketimi için özel üretilmiş oldukça kaliteli bir ürün. Kullanılan NASWare teknolojisi sayesinde akıllı hata düzeltme, komut tamamlama, güç yönetim desteği sayesinde düşük güç tüketimi gibi özellikleri ile WD Red ailesi öne çıkarken 3 yıl garanti ve Western Digital son kullanıcılarına 7/24 ingilizce destek sunuyor.!

WD RED 3 TB NAS HDD Teknik Özellikleri:

Dönüş Hızı: IntelliPower 5400-7200rpm

Ürün Kodu: WD30EFRX

Depolama Alanı: 3 TB

Form Faktörü: 3.5 inç

Arabirim: Sata 6.0 Gbps

Önbellek: 64MB

Güç Tüketimi: Ortalama 6 watt

Garanti Süresi: 3 Yıl

WD RED 3 TB NAS HDD Test sonuçlarına hemen göz atalım. Testlerimizi aynı kapasitede fakat 7200rpm dönüş hızına sahip normal bir hdd olan Seagate Barracuda 3TB ST3000DM001 ile karşılaştırmalı test yapmak istedim. Bakalım nasıl bir sonuç ortaya çıkacak?

Test Sistemimiz;

  • Intel i7 4790K İşlemci
  • Asus H97M-Plus Anakart
  • Gskill 16gb DDR3 1600mHZ Ram
  • Asus GTX 780Ti Ekran Kartı
  • Intel SSDPEKKW256G7 256GB NVME SSD

Her zaman olduğu gibi öncelikle okuma hız testlerini 3 benchmark yazılımı ile test ettim ki kafamızda ortalama bir sonuç oluşsun. Sonuçlara göz attığımızda 3 testde de WD RED 3 TB NAS HDD performans olarak geride kaldığı görebiliyoruz.

Ortalama olarak 30-35 MB/s  performans farkı olduğunu görüyoruz. Bu fark tamamen HDD'lerin motor dönüş hızlarından kaynaklanıyor. Seagate 7200rpm motor dönüş hızına sahipken yani verileri daha hızlı okurken WD RED ise 5400rpm dönüş hızına sahip olduğu için verileri saniye 30/35MB daha yavaş okuyor. 

Yazma testinde de durum değişmiyor ve iki disk arasındaki performans farkı yine 30-35 MB/s civarında olduğunu görüyoruz ki bu sonucunda normal olduğunu söyleyebilir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere WD RED HDD tamamen 7/24 çalışma, düşük güç tüketimi, sessizlik ve dayanıklılık amacıyla üretilmiş. Yüksek hızlı olsa daha fazla güç tüketirken daha çabuk arıza yapma olasılığı artmış olurdu.