Menu

Makale Dizini

ZyXEL, ev ve küçük ofis kullanıcılarının HD kalitesindeki medyaları için depolama ihtiyaçlarına yönelik ürettiği yeni ürünü NAS326 inceliyoruz.

ZyXEL, ev kullanıcılarının medya depolama ve kişisel bulut oluşturma ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği yeni NAS326 ağ veri depolama cihazı sayesinde ev kullanıcıları video, müzik ve fotoğraflarını güvenle saklayabiliyor, ev ağındaki birden çok cihazdan aynı anda görüntüleyebiliyor ve bulut servisi gibi kullanarak internet bağlantısı ile uzaktan tüm medya dosyalarına erişebiliyorlar. Ayrıca ağ veri depolama cihazlarında bulunan verileri ailesiyle ve arkadaşlarıyla da paylaşabiliyorlar. 

Günümüzde teknoloji geliştikçe depolanacak dosyaların kapasiteleri de doğru orantılı olarak artıyor. Ailemizin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları, 4K videoları ve hatta depolamak istediğimiz 4K fim, belgesel ve  full HD diziler derken elimizdeki 1TB harici harddiskler artık yeterli olmamaya başladı. Bunun çözümü NAS server veya bulut depolama kullanmak. Kişisel verilerimizin güvenliği için firmaların bulut depolama çözümleri bizim için sıkıntı. O nedenle evde veya ofisimizde bir  depolama alanı veya bulut çözümü oluşturmamız zorunluluk oluyor. İşte tam bu noktada ZyXEL, NAS326 ile bize iyi bir çözüm sunuyor.

Dosyalarımıza, videolarımıza, fotoğraflarımıza ve dokümanlarımıza her an yakından veya uzaktan erişmek için ise bulut depolama alanı olarak ZyXEL NAS326 kullanabiliriz. ZyXEL NAS326 içine disk yerleştiriyor ve ağımıza bağlıyoruz. Aynı modemlerimizdeki gibi parola oluşturuyor ve her yerden tüm bilgi ihtiyaçlarımıza ulaşabiliyoruz. Öncelikle ZyXEL NAS326 Teknik Özelliklerine bir göz atalım; 

  • İşlemci MARVELL Armada 38X 88F610-A0
  • İşlemci Hızı 1.33 GHz
  • HDD 3.5" / 2.5" SATA(II) x 2
  • Maks. Kapasite 12 TB
  • Bağlantılar USB 3.0 (2 adet), USB 2.0, Ethernet
  • Boyutlar 207 x 164 x 123 mm
  • Ağırlık 1.25 kilogram

 


 

ZyXEL NAS326, bizlere kişisel bulut depolama alanı sağlıyor. Çift hardisk depolama yuvasına sahib olan cihaz, önden yüklemeli yapıya sahip. Öndeki kapağı sola doğru kuvvetlice çektiğimizde disk yuvalarını görebiliyoruz. İnceleme için gönderilen üründe 2 adet 2 TB WD RED NASware 3.0 disk bulunuyordu. Ama satılırken disksiz olarak satılıyor. Yani 2 adet diski ayrıca sizin almanız gerekiyor. Ama bu durum yalnızca ZyXEL NAS326'ya özel değil. Diğer tüm NAS ürünleri de %99 oranla disksiz olarak satışa sunulmakta.

ZyXEL NAS326 ön tarafında açma/kapama ve yedekleme butonunu ile LED aydınlatmalar ve 1 adet USB 2.0 bağlantısı bulunuyor. ZyXEL NAS326 Arka taraında ise sessiz çalışan soğutma fanı, 2 adet USB 3.0 portu ve Ethernet bağlantısını buluyor. Ama burada bir eSATA veya thunderbird portu bulunsa daha iyi olurdu. Tabiki profesyonel kullanıcılar için.

ZyXEL NAS326, maksimum12 TB'a kadar destek veriyor. Yani bu cihaza 2 adet 6 TB HDD disk takabilirsiniz. Disklerde depoladığınız fotoğraf, video ve dokümanlara ev veya ofis ağınızdan ve ZyXEL'in sunduğu zCloud servisini kullanarak her yerden erişebilirsiniz. Cep telefonu veya tabletiniz üzerinden bu işlemi yapmanın mümkün olduğunu da belirtelim.

Ayrıca internet entegrasyonu da bulunuyor. Bu sayede birçok online servisle eşzamanlı veya P2P ve FTP sunucularıyla birlikte çalışabildiği gibi Dropbox ve Google Drive'la da veri alışverişi yapabiliyor. Arabirimiyle kolay bir kullanım sağlayan cihaz, çalışma noktasında sessiz.

ZyXEL NAS326 disk okuma ve yazma testleri yaptığımızda 105 MB/s yazma performansı gösterirken 103 MB/s de okuma hız performansı gösterdi.

 
Kişisel medya sunucularının 7/24 çalışmaları sonucunda ortaya çıkabilecek ekstra güç maliyetleri, NAS326’nın güç tasarruf özellikleri ile en aza indirgenebiliyor. Güç programlama moduna sahip olan NSA326, böylece cihazın kullanılmadığı zamanlar otomatik olarak kapanabilmesini sağlayarak gereksiz güç kullanımının önüne geçiyor. NAS326, içerisinde bulunan sabit diskler belirli bir süre kullanılmadığında ise otomatik olarak onları uyku moduna geçiriyor, sistem sıcaklığı düşük ise fanları yavaşlatarak hem gürültüyü önlüyor hem de güç tasarrufu yapıyor. Tamamen kapalı durumda olan NAS326, Wake-on-LAN özelliği sayesinde ağ üzerinden uzaktan kolayca açılabiliyor. NAS326, Windows yedeklemesi alabileceğiniz SynBackupFree, desteği ile birlikte Cyberduck ve NetDrive yedekleme desteğine de sahip.
 
 

Özetle ; ZyXEL NAS326, evde, ofiste dosyalarını ve önemli bilgilerini yedeklemek,  yedeklediğimiz dosyalarımıza hem yerel ağda hem de uzaktan erişmek isteyen kullanıcıların ihtiyacını karşılayabilen, kurulumu kolay, çalışma performansı oldukça iyi ve başarılı fiyat/performans oranı ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün.