Logo

Dünyanın ilk PCI-E arabirimi kullanan ses kartı Asus Xonar D2X incelememizde. Asus Xonar D2X, oyun ve film tutkunlarına müthiş ses deneyimi sağlamayı amaçlıyor.

Anakart üzerindeki onboard ses kartları ortalama bir kullanıcının ihtiyaç duyacağı ses kalitesi sunuyor. Günümüzde tüm anakartlarda 7.1 (8 kanallı) tümleşik ses kartı standart hale gelmiş durumda. Ancak ses kalitesine önem veren, film ve oyun tutkunları için onboard ses chipleri yeterli gelmemekte, daha profesyonel ve kaliteli ses kartı çözümlerine yöneliyorlar.

Genellikle son kullanıcı olan bizler yeni bir pc sistemi alırken, artan maliyet bakımından ses kartlarını önemsemeyiz. Oysaki oyun ve multimedya konusunda alınacak keyif açısından ses kartları çok önemli farklar yaratabiliyor. ASUS XONAR D2X PCI-E ses kartı da bu farkı yaratabilen bir kart.

Asus XONAR D2X ses kartı anakartımızın PCI-E x1 arayüzünü kullanıyor. Bu sayede çok yüksek kalitede ses performansı ile beraber birçok güzel özelliği beraberinde getiriyor. Eğer anakartınız üzerinde PCI-E x1 slotu yoksa bu XONAR D2X'i kullanamayacağınız anlamına gelmiyor elbette. Ses kartınızı boş olan PCI-E x4 ve PCI-E x16 slotlarına da yerleştirmeniz mümkün.

Asus XONAR D2X sinyal gürültü oranını (hem giriş hem çıkış için) 118 dB ve aynı zamanda çevirim içi ses iletişimini ve çoklu ses teknolojilerini iyileştirmek için akustik eko önleyici teknolojisi de sunuluyor.

ASUS XONAR D2X Ses Kartı Özellikleri ;

- PCI EXPRESS arabirimi
- DirectSound & EAX desteği sayesinde VISTA oyunları
- Hi-Fi sınıf ses kalitesi
- Dolby HomeTheater Teknolojisi & DTS Bağlantısı
- Cakewalk ve Ableton Live müzik yazılımları


ASUS XONAR D2X tam olarak çalışabilmesi için 4-pin floppy güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Fakat ne yazık ki ürünün kutu içinden güç kablosu ve adaptör çıkmayışının son kullanıcılara durumu biraz sıkıntılı hale getirdiği kesin.

Çok şık dış görünüşüyle fark yaratan bir ses kartı olan XONAR D2X' üzerinde fanı andıran, çalışma anında turuncu ışık saçan parça aslında kartın EMI koruması.

Asus XONAR D2X ses kartının arka tarafında soldan sağa sırasıyla Mic In, Line In, Front, Side, Ctr/Sbw, Rear, SPDIF In ve SPDIF Out girişleri. XONAR D2X'in görünüşünü özel kılan en önemli özelliklerden biri ise elbette diğer ses kartlarından çok farklı olarak 1/8" stereo jaklarının üzerinde bulunan ve farklı renklerdeki LED ışıkları. Çok önemli bir fonksiyonu olmasa da bu ışıklar güzel bir görünüm sağlıyorlar.

ASUS XONAR D2X' ses kartının işlemci olarak ASUS AV200 HD ses işlemcisini kullanıyor. Bunun yanında dijital kaynaklar ve analog girişler için iki ayrı 24-bit D-A dönüştürücüsü de bulunuyor. 24-bit / 192 kHz örnekleme oranlı çift yönlü HD ses verebilen bu kart aynı zamanda 118 dB'lik sinyal-ses oranı ile de dikkat çekiyor.

ASUS'un bu yeni ses kartı Windows XP'de EAX 2.0&1.0, DirectSound HW, DirectSound SW, A3D®1.0 destekleri verirken Windows Vista üzerinde ise DirectSound3D GX 1.0, EAX 2.0&1.0, DirectSound HW, DirectSound SW, A3D®1.0 desteklerini veriyor. XONAR D2X'in sürücüsü de içinde Dolby Digital Live, Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker, Dolby ProLogic IIx, DTS bağlantıları, Akustik Yankı Engelleme gibi ses teknolojilerini de barındıran bir çok özelliğe destek vererek en gerçekçi ses deneyimini bizlere yaşatmaya çalışıyor. Bunun dışında 10 bant equalizer ve 27 farklı çevresel ses efekti de kartın bize sunduklarından.


 
 
 
 

ASUS XONAR D2X kutusunda beyaz renk üzerine mavi renkler hakim. Kutu bu görüntüsüyle ürünü pek yansıtmıyor ama kutu içinde bir canavar yer alıyor. Kutu içeriğinde;
 
* 4 x 3.5mm-to-RCA adaptör kablosu
* 2 x S/PDIF optik adaptör
* 1 x S/PDIF optik kablo
* 1 x Ek MIDI kart, kablosu ve dış standard MIDI adaptör Y cable
* Dolby Demo CD

 

CD içeriğinde Portable Music Processor utility, Professional Audio Editing Utility (Ableton Live 6 Lite; Cakewalk Production Plus Pack (SONAR LE, Dimension LE, and Project5 LE) ve PowerDVD 7.0 yazılımları bulunuyor.

 


 

 

ASUS XONAR D2X sağladığı yüksek ses kalitesi ile CRYSİS 2, Medal of Honor, Half Life 2: Lost Coast, Call of Duty 2, ve F.E.A.R.oyunlarında yaptığımız denemelerde hiçbir bölünme, cızırtı veya bozulma yaşatmamakta ve çevresel ses efektlerini oldukça geliştirilmiş. DVD ve müzik gibi multimedya uygulamalarında da aynı performansı alabilmek mümkün.

Oyunlar ve multimedya uygulamalarda çok üstün ses kalitesi sağlayan XONAR D2X'nin fiyatı ise biraz yüksek. Eğer tam olarak gerçekçi bir ses deneyimi yaşamak istiyorsanız ve ses performansı sizin için olmazsa olmazlardan biriyse ASUS'un bu ses kartı sizin için iyi bir çözüm olabilir.

Asus'un Xonar D2X müthiş ses çıkış kalitesi ile oyun ve film tutkunları olan son kullanıcılara hitap ediyor. 3 boyutlu ses ayrı bir ses yongasıyla yapılıyor ve kart 7 ayrı uydu hoparlör üzerinde çok daha başarılı sonuçlar veriyor. 192 KHz çözümleme ve 24 bit ses örnekleme hızıyla ses üzerinde profesyonel olarak çalışanları kucaklayan kart zengin bağlantılarıyla dikkat çekiyor. Sıradan 3,5 mm'lik ses giriş-çıkışlarının yanı sıra arka panelde optik giriş ve çıkışa da sahip olan karta ek bir ünite ile MIDI bağlantısı da eklenebiliyor.

ASUS XONAR D2X sunduğu müthiş ses performansı, özellikleri, şık görünümü ve CD içersinde sunulan başarılı yazılımları ile TurkChip Golden Award ödülün hak eden başarılı bir ürün.

+ 3D ses işlemcisi
+ Optik ses giriş ve çıkış
+ Şık görünüm
+ Başarılı ses yönetim uygulama yazılımları
 

 
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.