Menu

Makale Dizini

  RGB ve LIGHTSYNC desteği ile şık bir mekanik klavye olan Logitech G513 Carbon'u inceledik.

Çevre birimleri konusunda kaliteli, güvenilir  bir marka olarak tanınan Logitech’in yeni ürünü olan Logitech G513 Carbon RGB bir önceki modelin başarılı özelliklerine ek olarak gelişmiş Romer-G Dokunmatik, Romer-G Lineer ve GX Blue mekanik anahtar seçenekleri ile geliyor.

Logitech G513 Carbon RGB Klavye dayanıklı 5052 alüminyum-magnezyum alaşımından üretilmiş, oldukça sağlam ve şık bir tasarıma sahip. Elinize aldığınızda klavyenin sağlamlığını ağırlığını hissedebiliyorsunuz. Ayrıca Logitech G513 Carbon klavye oldukça kaliteli bir bileklik desteği ile geliyor. Klavyenin kendisi gibi bu bileklikde oldukça kaliteli ve istemediğiniz zaman çıkarılabiliyor. Klavyeyi bilgisarımıza taktığımızda otomatik olarak tanınıp driverları otomatik yükleniyor. Ayrıca Mac OS sistemimi de otomatik algılayabiliyor.

Lightsync RGB desteği sayesinde 16,8 milyon renk RGB aydınlatma seçeneği sunan klavye, oyunlar, ses veya ekranınız tarafından yönetilebiliniyor. Logitech Gaming Software üzerinden bu ışıklandırmaya istediğiniz gibi müdahale edebilmeniz mümkün. Logitech G513 Carbon'un en önemli özelliklerinden birisi ise LIGHTSYNC özelliği. Bu özellik sayesinde 300'den fazla oyun için ışıklandırma profilleri oluşturmak mümkün oluyor ve şimdiye kadarki en görkemli RGB gösterilerinden birisine tanık oluyoruz. Logitech G513 Carbon'da kullanılan LIGHTSYNC'in G502 oyuncu faresi ve G560 PC oyun hoparlörü gibi pek çok diğer model ile senkron olarak çalışabildiğini ekleyelim.

V şeklinde USB kablonun bir tanesi USB çoklayıcı görevi görürken tam güç çıkışı ve veri hızı sağlıyor. Bu sayede bir cihazı şarj etmek ve USB bağlantısı sağlamak için bilgisayarınıza uzanmanız gerekliliği de ortadan kaldırıyor. Diğeri ise klavyenin klasik driver USB bağlantısı görevi görüyor. 2 görevi yerine getirdiği için kablo yapısı oldukça kalın. 

Üründe 5ms tepki süresine sahip ve mekanik Romer-G anahtarlar kullanılıyor ancak bu defa iki farklı seçeneğimiz var. yeni Romer-G Tactile tipi anahtarlar FPS tipi oyunları sevenlere hitap ediyor. Dokunsal Tuşlama özellikli bu anahtarlar daha hassas ve akıcı bir oyun deneyimi sunmakta.

Logitech G513 Carbon abartısız ve şık bir oyun klavyesi. Ayrıca bileklik desteği de hafızalı köpük kullanılması nedeniyle oldukça rahat bir kullanım vadediyor. Ayrıca klavyenin kutu içeriğinden bir tuş sökme aparatı ve WASD kısmı için de daha yüksek kavrama ve hissiyat sağlayan 12 adet ilave tuş geliyor.