Menu

Makale Dizini

Digitus DN 15019-2; Yüksek hızda elektrik hattına bağlanan ethernet köprüsü diye tanımlayabileceğimiz bir cihaz. Yani elektrik hattı üzerinden 200 Mbps hızında veri transfer edebileceğimiz bir adaptör.

 

Digitus DN 15019-2 ile elektrik prizleri üzerinden network portu olarak kullanabiliriz. Bu sayede kablo gereksinimini neredeyse ortadan kaldırarak çevresel ve ekonomik çözümler sunarken, çalışma ortamını veya evinizde kablo karmaşasına son verirken aynı zamanda çirkin görünümün de önüne geçer.

10/100 Mbps Ethernet ürünleri ile uyumlu olan Digitus; bilgisayar, hub, switch, yazıcı, ADSL modem, wireless sistemler gibi her türlü cihaza bağlanabilir. Bina içinde çalışma mesafesi 150 metre ile sınırlı olup, veri transfer hızı maksimum 200 Mbpsdır. TCP/IP, NetBEUI, IPX/SPX protokollerini destekler. Şifreleme yöntemi sayesinde dinlemelere ve sızmalara karşı emniyetli. Windows 2000, XP, 2003, Vista 32/64 işletim sistemlerinde çalışabilir.

Digitus DN 15019-2 PowerLine Adaptörden yararlanabilmek için en az iki adaptör satın almak zorundayız. Bu sayı ağa bağlamak istediğimiz cihaz sayısınca artmakta. Örneğin bilgisayarımızı internet bağlamak haricinde birde kablosuz olarak printer eklemek isteyebiliriz. Bu nedenle ayrıca 1 adaptör daha almak zorundayız.  

Digitus DN 15019-2 üzerinde bulunan LED ışıkları sayesinde cihazın çalışması hakkında detaylı bilgi edinebiliriz. En üstdeki şimşek işareti bulunan led; elektrik hattı üzerindeki network hareketliliğini gösterir. Network işareti yanındaki led; ethetnet veya network üzerindeki aktifite hakkında bilgi verirken en altdaki led güç durumunu belirtir.

Digitus DN 15019-2 Hemen altında RJ-45 ethernet jakı, reset ve secure tuşları yer almakta. Reset tuşuna belirli bir süre basılı tutup led'ler yanıp sönünce adaptör resetlenmiş olur. İnternet kablosunu bağladığımız soketi zaten biliyorsunuz. Secure tuşu ise ilk kurulum aşamasında ilk cihazı 10sn basılı tutuyoruz. Sonra ikinci cihazıda aynı şekilde basılı tutuyoruz. Adaptörler kendi aralarında güvenlik şifresi oluşturuyor ve iletişim kuruyorlar.