Menu

Makale Dizini

Asus’un mekanik klavyesi ROG Claymore Core modelini inceliyoruz.

Asus tarafından piyasaya sürülen ilk mekanik oyuncu klavyesi olan ROG Claymore Core, oyunculara hitap edecek özelliklerle donatılmış. Ancak klavye üzerinde Nümerik tuş takımı bulunmuyor.

Asus ROG Claymore Core Klavye siyah renk tasarımına ve üst yüzeyi tamamen alüminyum, maya kültüründen esinlenen bir tasarıma sahip. Alt kısım ise plastikten imal edilmiş. Tuşların klavyenin dışına çıkan şekilde yerleştirildiğini görüyoruz.

 • Bağlantı - Kablolu, USB 2.0
 • Ölçüler - 360 x 140 x 45 mm
 • Ağırlık - 770 gram kablo ile

Kutu İçeriği

 • 1 x Claymore Core keyboard
  1 x USB kablo
  1 x ROG taşıma çantası
  2 x ROG logo stickers
  Kullanım kılavuzu

Asus Claymore Core, düşük yüksekliği sayesinde bilek desteği olmadan da rahatça kullanılabiliyor ve bilek desteğine ihtiyaç duyanlar için kutudan ek bir aksesuar çıkmıyor. Klavyenin altındaki ayarlı ayaklar sayesinde yüksekliği ayarlamak mümkün. Klavyenin kaymaması ve sabit kalması için klavye altında 3 adet sabitleme plastiği konumlandırılmış. Asus ROG Claymore Core klavye örgülü bir USB 2.0 kablo ile PC’ye bağlanıyor. Micro USB portuyla klavyeye bağlanan bu kabloyu, ürünü taşıyacağınız zaman sökebiliyorsunuz. Ayrıca zaman içinde herhangi bir sebeple kablonuz hasar görürse, tüm klavyeyi kenara kaldırmak yerine kolayca tedarik edilebilen yeni bir kablo takarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Klavye, Numepad olmamasından dolayı birazcık boyutu daha küçük olduğundan masaüstünde daha geniş bir fare kullanım alanı sunuyor.

Klavyenin ağırlığı ise 770 gram. Turnuvalara, internet kafelere ya da arkadaşlarınızla yapacağız oyun LAN partilere katılırken kendi klavyenizi de götürmeyi seviyorsanız, ROG Claymore Core taşınabilirlik açısından da gayet uygun.

Mekanik klavyelerdeki en önemli unsur şüphesiz kullanılan mekanik tuş anahtarlarıdır. ASUS bu klavyede Cherry MX RGB kırmızı anahtar türü kullanmış ve hıza önem verenler için özel tasarlanmış. 1.9 mm yani çok daha kısa basışta tepki veren anahtarın toplam hareket mesafesi ise 3.7 mm. Kırmızı anahtarların hayli sessiz olduğunu ve güzel bir yazı yazma deneyimi sunduğunu belirtelim.

 • Cherry MX RGB kırmızı
  • Anahtar: Yüksek hızlı ve doğrusal tepki
  • Tepki mesafesi: 1.9mm
  • Tepki gücü: 45gr

Asus ROG Claymore Core , Anti-Ghosting teknolojisini de tam destekliyor. Anti-Ghosting, tuş basışlarınızın bilgisayara eksiksiz ve sorunsuz iletilmesini sağlıyor. Bu teknoloji ek maliyet getirdiğinden, her klavyede bulunmuyor. Bu özellik sayesinde FIFA ya da Street Fighter gibi aynı anda birden çok tuşa basmanızı gerektiren oyunlarda, komutların iletilmemesi gibi bir durum olmuyor ve kusursuz oyun deneyimi yaşıyorsunuz.

Asus ROG Claymore Core klavye her bir tuşa özgü RGB aydınlatma destekliyor. Hatta klavyenin önündeki RGB logosunun rengini de tuşlardan bağımsız olarak değiştirmek mümkün. Ayrıca tuş başlıklarını da dilediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Tabiki bu RGB aydınlatma renklerini ROG Armoury yazılımı ile kontrol edip, ayarlayabiliyoruz. Ayrıca makrolar atamak, oyun modunu açıp kapamak gibi işlemleri de yapabiliyoruz. ASUS Aura Sync tek bir yazılım ile de PC mizdeki tüm RGB renkleri senkronize edilebiliyor, ayarlayabiliyoruz.

Klavye üzerinde herhangi bir ekstra USB çıkışı mevcut değil. Bazı kullanıcılar klavye üzerinde USB çoklayıcı görevi gören portların olmamasını bir eksiklik gibi görebilirler. Zaten saf bir oyuncu klavyesinin ana görevi USB çoklayıcı olarak çalışmak değildir.