Menu

Kingston'un USB 3.1 uyumlu 16 gb kapasitesinde DataTraveler G4 USB belleğini inceliyoruz.

Kingston bu belleğinin en önemli özelliği USB 3.1 uyumlu olması ve uygun fiyatı diyebiliriz. Tasarım olarak basit bir tasarıma sahip ve plastikten mamul. Günümüzün minimal veya sağlam metal tasarımlarının yanında biraz eski düzen kaliyor diyebiliriz. Belleğin kapağı çıkartılıp arkasındaki kulpun üzerine takabiliyorsunuz. Haliyle kulpta herhangi bir anahtarlık ya da kordon bağlı olmaması gerekiyor. Gövde ise çok da sağlam olduğu söylenemez. Flash bellek üzerine kapatılmış 2 adet plastik koruyucudan oluşuyor.  Testlere geçmeden önce teknik özelliklerine bir göz atalım;

- Kapasiteler 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB
- Boyutlar 55mm x 21mm x 10,1mm
- Çalışma Sıcaklıgı 0°C ila 60° arası
- Saklama Sıcaklıgı -20° ila 85° arası
- 5 yıl garantili, ücretsiz teknik destek

-  İki Sistemle Uyumlu —USB 3.1/USB 3.0 ve USB 2.0 ile geriye doğru uyumlu
-  Pratik kapak, USB konektörünü korur
-  Şık — kapasiteye göre değişen renk seçenekleri: 8GB Sarı, 16GB Mavi,  32GB Kırmızı,  64GB Eflatun,  128GB Yeşil
-  Müsteri logosu (co-logo) uygulama programı mevcuttur — Şirketinizin marka tanınırlığını arttırmak için logonuzla ve/veya dijital dosyalarınızla özelleştirin. 


Kingston DataTraveler G4 16GB USB Bellek HD Tune Pro yazılımı ile veri aktarım performansına baktığımızda maksimum 34,3 MB/s okuma hızına sahip olduğunu görüyoruz. 

Kingston DataTraveler G4 16GB USB Belleği AIDA 64 testinde ise maksimum 77,2 MB/s okuma hızına sahip olduğunu görüyoruz. Windows üzerinden büyük boyutlu dosya aktarma hızı olarak ortalama 60 MB/s ve yazma hızı olarak da 11 MB/s olarak gözlemledim.

Kingston DataTraveler G4 16GB USB Bellek fiyatı internet üzerinde 25 TL civarında fiyatlarla satılıyor. Daha hızlı ve sağlam gövdeli bir ürün istiyorsanız, bunun iki/üç katına çıkan fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Ürünün artısı Kingston’ın 5 yıl garanti sunması ve fiyatının nispeten makul bir seviyede olması. Bu fiyat aralığındaki USB belleklerden zaten yüksek performans beklenemez.