Menu

Makale Dizini

Razer'in Oyuncu klavyelerine iyi bir giriş ürünü olan Cynosa Chroma incelememizde.

Oyuncuların sevdiği markalardan Razer'ın düşük profilli, mekanik tuşların kullanılmadığı, bilek desteğinin olmadığı ve RGB ışıklandırmalı, daha çok giriş seviyesi bir klavye ile olan Razer Cynosa Chroma da RGB aydınlatmaları isteğinize göre özelleştirmenize imkan tanıyor. Klavyenin membran kauçuk kubbeli düşük profilli yapısı rahat bir kullanım sağlarken, genel olarak oyuncuların sevdiği ek makro tuşları klavyede bulunmuyor. Mekanik tuşların kullanılmadığı klavye, bunun neticesinde daha sessiz, sade ve şık bir görünüm sunuyor.

Razer Cynosa Chroma Klavye Teknik Özellikleri;

 • Yumuşak dokunuşlu oyuncu tuşları
 • Özelleştirilebilir arka aydınlatmalı tuşlar
 • Razer Chroma™ 16.8 milyon özelleştirebilir renk seçenekleri
 • 22 Özelleştirebilir Bölge
 • Razer Synapse yazılımı
 • Gölgelenme önleyici ile 10 anahtar roll-over
 • Suya dayanıklı tasarım
 • Anında makro kaydıyla tamamen programlanabilir tuşlar
 • Oyun modu seçeneği
 • 1000Hz Ultrapolling
 • Xbox One ile uyumlu

Siyah renkli klavyenin alt orta kısmında klasik Razer logosuda rgb aydınlatmanın bir parçası olarak yer alırken USB kablosunda Razer yeşilinin bulunması ince bir detay yer alıyor. Tuşların kullanımı oldukça yumuşak bir his verirken klavye, su dökülmelerine karşı da dayanıklı bir yapıda üretilmiş. Temizliği de oldukça kolay.

Rzaer Cynosa Chroma'yı Synapse 3.0 yazılımını kullanarak özelleştirmek mümkün. RGB ışıklandırmalardan tutun da, klavyede fiziksel olarak yer almasa da program ile atamalar yapıp kendi makro tuşlarınızı oluşturabiliyoruz. Fonksiyon + M ve G butonları ile modlama yapabildiğiniz klavye, Fn ve M tuşlarına bastığınızda makro tuşlarını devreye sokabiliyor.

Synapse 3.0 yazılımı oldukça seçenekli ve neredeyse her gün update alıyor. İlk başlarda çalışması sorunluydu ama update'ler ile bu sorunlar giderildi. Fakat her update de diğer yan yazılımlarını yüklemesi can sıkıcı olabiliyor.

Razer Cynosa Chroma'nın performansı haliyle mekanik oyuncu klavyesi gibi değil. Ancak giriş seviyesi ve uygun fiyatlı olarak bir klavye için oldukça ideal. Ayrıca mekanik tuşların kullanılmamış olması sayesinde gece gürültüsüz patırsız oyun oynamak ve çalışmak isteyenleri memnun edecektir.


Ben, kullanmam süresince Razer Cynosa Chroma'yı yoğun olarak yazı yazmak ve oyun oynamak için kullandım. Aslında benim aradığım tipde bir klavye. Makro tuşlarını hayatımda hiç kullanmadım ve kalabalık tuş görünümlü klavyeleri sevmiyorum. Tam aradığım bir klavye diyebilirim. Klavye'nin performansı kullanım süresince oldukça memnun etti diyebilirim. Razer Cynosa Chroma, özelleştirilebilir RGB aydınlatması, yumuşak ve sessiz performansı, uygun fiyatı, sade ve şık görünümü ile Turkchip Silver Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün.