Logo

Shuttle firmasının nano boyutlarındaki NC02U serisi XPC inceliyoruz.

Nano XPC'ler Shuttle'ın en küçük ölçüdeki PC sınıfında yer alıyor. Shuttle NC02U XPC bu sınıfta yer alıyor ve Intel® Skylake-U platform teknolojisi içinde barındırıyor. Barebone çözüm sunan Shuttle NC02U XPC içersinde anakart, işlemci ve wifi kart bulunduruyor. Diğer donanımlarını ise biz montajını yapıyoruz. NC02U bize Celeron 3855U işlemci ile geliyor ama isterseniz Core i5,  i7 işlemcileride kullanabiliyoruz. GPU olarak işlemci dahilinde bulunan Intel® HD Graphics kullanan NC02U, maksimum 32 GB (2*8) DDR3L 1600 notebook ramde kullanma imkanı sunuyor. Ayrıca depolama olarak 2.5" HDD ve M.2 2280 M SSD'yi aynı anda kullanabiliyoruz. Nano XPC içerisinde dahili olarak Intel I211 LAN ve Realtek RTL8188EE 802.11 b/g/n Wireless LAN bulunuyor. Öncelikle Shuttle NC02U XPC'nin teknik özelliklerine bir göz atalım ;


Daha önce bahsettiğimiz üzere ram, hdd gibi donanımların montajını biz yapıyoruz. Bunun için Shuttle NC02U'nun üst ve alt kapağında bulunan 4 adet vidayı sökerek 2 kapağı açmak ve bu donanımları yerlerine takmak gerekiyorki bu işlem çok kolay.

Shuttle NC02U XPC Kasa ön yüzünde 1 adet güç düğmesi, 1 adet POWER LED, 1 adet HDD LED, 1 adet  USB 3.0 Type A, 1 adet USB 3.0 Type C ve 1 adet SD kart okuyucu bulunuyor.

Shuttle NC02U XPC Kasa arka tarafına ise 1 adet HDMI, 1 adey DisplayPort görüntü çıkışı, 2 adet USB 2.0 bağlantı soketi, 1 RJ45 ethernet soket,  1 DC-in Jack güç girişi, 1 adet kulaklık/mikrofon jackı, yan yüzünde ise 1 adet RS232 soketi ile Kensington kilidi bulunuyor. Kutu içeriğinde ise sırasıyla Kullanım kitapçığı, driver DVD,  VESA mount KİT, Stand VE güç adaptörü ve kablosu bulunuyor.

Shuttle NC02U kutu içeriğinde bulunan VESA montaj kiti ile duvara, televizyon arkasına monte edebiliriz. Ayaklı stand ile de masaüstünde kullanabiliriz. Ama ne yazık ki dahilinde gelen Celeron 3855U işlemci çok zayıf diyebilirim. Tam bir ofis bilgisayarı diyebilirim. Eğer medya veya basit oyun oynatmasını istiyorsanız en azından bir i5 işlemci kullanmamız gerekli. Biz ne kadar m2 ssd ve 32gb ram'de kullansakda bize medya ve oyun oynama konusunda performans olarak her zaman sıkıntı çıkartacaktır.

Ayrıca ilk elinize aldığınızda barebone bir sistem sanarak monitöre bağlıyorsunuz ama ne yazıkki çalışmıyor. Çünkü ram, hdd taktıktan sonra işletim sistemi yüklemeniz gerekiyor çalışması için.

 


Özetle Shuttle NC02U XPC; şık görünümünün yanısıra compact minik boyutu ile ofis kullanımı açısından kolaylıklar sağlıyor diyebilirim.

+ Mini Boyut

+ Şık görünüm

+ Geniş depolama kapasitesi

- Düşük performanslı işlemci

- Tak/çalıştır olmaması

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.