Logo

 Oyunculara özel donanımları ile tanınan Sharkoon firmasının RHS100 kulaklığı özellikleri ve görünümü ile ilgi çekiyor. Titreşim özelliği bulunan kulaklığın özel turuncu renk ışıklandırması ile fark yaratıyor.

 

Sharkoon RHS100 kulaklık sadece USB bağlantı soketinden bilgisayarımıza bağlanırken, kulaklığın ses ve mikrofon jakları bulunmuyor. Tüm bu görevleri USB bağlantısı üzerinden yerine getiriyor.
 
 
İki metre kablo uzunluğu sayesinde kulaklığı kasanızın arkasındaki en ücra USB girişine taksanız bile rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kablo üzerinde kumanda ve sabitleme klipsi bulunmakta.
 
 
Özellikler :

• Kablodan ses kontrollu, kafa arkasından takılan stereo USB kulaklık
• Ayarlanabilir titreşim özelliği
• Açık tasarım
• USB üzerinden kolay bağlantı (ses kartına ihtiyaç duymaz)
• Pivot özellikli mikrofon
• Oyun, multimedya ve dil uygulamaları için ideal 
• Windows 2000, XP32 / XP64, Vista 32 / Vista 64 / Windows 7 ile uyumluluk
• Kablo Uzunluğu : ~ 2 m ± 0.15 m

Teknik Detaylar :

Kulaklık:

• Speaker: Ø 40 mm
• Duyatlılık: 112 +/- 4 dB
• Impedance: 32 Ω
• Frekans : 20 Hz - 20,000 Hz
• Güç : 100 mW
• Bağlantı Tipi: USB plug (type A)

Mikrofon :

• Duyarlılık: -54 dB ± 3 dB
• Impedance: 2.2 K Ω
• Frekans: 100 Hz to 10,000 Hz
 
 
Sharkoon RHS100 Şeffaf plastik bir amblaj içinde gelmekte. Kutu görünümde kulaklıkda olduğu gibi turuncu renk tercih edilmiş.
 
 
 
 
Kutu içeriğinden ise sadec kulaklık ve  kullanım kılavuzu çıkmakta. Kulaklık için özel sürücü (driver) gerekmemekte. Bilgisayar kulaklığı otomatik algılıyor ve kullanıyorsunuz.

Sharkoon Rush RHS100 kulaklık tasarım açısından oldukça başarılı. İlk dikkatimi çeken kısmı turuncu renk ışıklandırma sayesinde oldukça şık bir görünüm elde edilmiş. Dahili mikrofonda bulunan kulaklıkta ince ve katlanabilir bir boyun bandı tercih edilmiş. Katlanabilir ince, hafif yapısı sayesinde kulak üzerinde herhangi bir ağrı, sızı bırakmadığı gibi taşınabilirlik konusunda da çok başarılı olmuş. Özellikle laptop, netbook kullanıcıları için ideal bir çözüm oluşturan RHS100' de Sharkoon firması gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış.
 
 
Kulaklık, kulağımıza her zaman alıştığımız klasik kulaklıklar gibi kafa üzerinden değil de kafamızın arkasından takılıyor. Kulaklıkların kulağımızda sabit kalması ve arasırada düşüp bizi gıcık etmemesi için de kulaklık kulak üzerinden kulağımıza takılmakta.
 
 
Mikrofon sol kulaklık üzerinde bulunmakta ve kendi çevresinde ölçmedim ama tahmini 270 derece dönerek kullanımda herhangi bir sıkıntı yaratmamakta. Mikrofonun ses kalitesi ise oldukça iyi.
 
 
 
 
Kumanda üzerinde titreşim ayar düğmesi, mikrofon on/off tuşu ve ses ayar tuşları bulunmakta. 3 konumlu titreşim ayar düğmesinde off-mid-max konumlarına alarak titreşimin boyutlarını ayarlayabilir veya kapatabilirsiniz. Mikrofon on/off tuşuda çok iyi düşünülmüş bir özellik. Bu sayede mikrofonu istediğimiz zaman açıp kapatabiliyoruz. Ayrıca bu tuşda turuncu renk ışıklandırma ile belirgin hale getirilmiş. Mikrofon devredeyken kırmızı renge dönen ışık, kapalı pozisyonunda ise turuncu renge dönüşerek mikrofunun durumu hakkında bizi bilgi sahibi yapıyor.
 
Ses ayar tuşu üzerinde ses ayarı için büyük ve küçük iki nokta işaretlemesi kullanılmış. Bu noktalar bildiğimiz +/- işaretlerinin yerine kullanılarak fark yaratılmış.Klips sayesinde ise kumandayı giysimizin bir yerine sabitleyerek gerektiği zamanlarda kumandayı bulamama problemi ortadan kaldırılmış.  
 
 
Sharkoon RHS100 Kulaklık tasarım açısından oldukça başarılı. Görünümü oldukça şık olduğu kadar ses kaliteside mükemmel. Fakat dışarıya çok veriyor. Özellikle titreşim açıkken.
 
Hafif, katlanabilir tasarımı sayesinde uzun kullanım durumlarında herhangi bir rahatsızlığa yol açmazken titreşimli kullanımda, kullanım sonrası biraz rahatsızlık hissi verebiliyor. Katlanabilir yapısı ve şık görünümü ile netbook, laptop kullanıcıları için ideal bir çözüm oluştuyor.
 
Kablo üzerinde bulunan kumanda oldukça kullanışlı ve turuncu ışıklandırması ile üzerimizde şık durmakta. Kulaklık genel olaral çok başarılı. Bence tek eksik yönü ses jakı bulunmaması. Kulaklığı mp3, mp4 çalarım ile birlikte koşu yaparken kullanamıyoruz ne yazık ki.
 
Satış fiyatı yaklaşık olarak 35$ civarı olan Sharkoon RHS100 kulaklık kendi sınıfında fiyatı, şık ve başarılı tasarımı, titreşim effect ve diğer tüm özelliklerini göz önüne aldığımda TurkChip The Best ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.
 
 
Genel değerlendirme;
 
+Şık tasarım
+Taşınabilirlik
+Titreşim özelliği
+Yüksek ses kalitesi
+Mikrofon kalitesi
+Kolay kullanım
 
- Ses jackı bulunmaması
 
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.