Logo

 Asus 24T1E1 LCD Monitör, PC ve EV kullanıcılarına hitap eden çok şık tasarımlı bir monitör. İlk bakışta cazibesi ile kendine çeken monitör tam bir tasarım harikası. PC monitörü ve dahili TV tuneri sayesinde TV olarak da kullanabiliyoruz. Asus 24T1E1 monitör geniş dijital bağlantı seçenekleri ile de oldukça başarılı.

 

 
Asus 24T1E1, çelik bir metal koruma çerçevesi içine yerleştirilmiş. Parlak siyah çerçeve içindeki ekran 23.6" büyüklüğünde. Ekran altında 4 adet 7W gücünde mini hoparlörler bulunuyor. 4 ses modunu (Konuşma, Rock, Soft, Boom) kumanda' dan kolayca ayarlayabiliyoruz.

Görünüm olarak çok şık olan monitörün teknik detaylarına göz attığımızda biraz can sıkıcı. Özellikle 20.000/1 kontrast oranı ve tepkime hızı beni hayal kırıklığına uğrattı. Diğer taraftan Full HD ve 1920x1080 çözünürlük özelliği ile birazcık moralim düzeldi diyebilirim. Öncelikle teknik detaylarına bir göz atalım ;
 
 
Panel Ölçü : 23.6" Wide Screen
Çözünürlük : 1920x1080
Parlaklık : 300 cd/m2
Kontrast : 20.000:1 ASCR
Bakış Açısı : 170 Derece (Yükseklik) 160 (Yatay)
Tepkime Hızı : 5 ms
Yayın Sistemi : DVB-T, PAL/SECAM
Teletext : 1000 Sayfa
Elektronik Program Yönetimi
Otomatik Program
 
SPLENDID™ Video Preset Mode (4 mode)
Renk Seçenekleri (4 mode)
Görüntü Gürültü Engelleme
HDCP Desteği
Aspect Ratio Kontrol
 
Stereo Hoparlörler 7Wx2 stereo RMS
Balans
5 Ses Modu
Equalizer (120Hz-12,000Hz, 5 band)
Otomatik Ses Kontrol
Virtual Surround Sound
 
SPLENDID™ Preset Mode Selection
Giriş bağlantı seçebilme özelliği 
Otomatik ayar
Ses Ayar
TV Sinyal Girişi : IEC x1 (Digital +Analogue TV)
PC Giriş : D-Sub & HDMI
PC Ses Girişi : 3.5mm mini-jack
Video Bağlantıları : HDMIx2, Component (Y/Pb/Pr), Composite, S-Video, SCART x2(1: RGB & CVBS; 2: Y/C)
Video Çıkış : SCART (1: RGB & CVBS; 2: Y/C)
AV Ses Giriş : HDMIx2, RCA R+L
AV Ses Çıkış : RCA R+L, optical S/PDIF
Kulaklık : 3.5mm mini-jack
Analog Sinyal Frekansı: H: 30 - 82 kHz, V: 50 - 76 Hz
Digital Sinyal Frekansı : H: 30 - 82 kHz, V: 50 - 76 Hz
Güç Harcama : 75 W
Kapalı iken güç harcama : < 1W (DPMS mode)
Ölçüler (WxHxD): 589.6 x 465.2x 191.2 mm
Kutu Ölçüleri (WxHxD): 653 x 574 x 147 mm
Net Ağırlık : 7.0 kg

 
 
 
Kutusu monitörde olduğu gibi siyah renkte ve şık. Tabiki test ürünü olduğu için kutusu haliyle biraz yıpranmış. Kutu içeriğinde VGA kablosu, ses kablosu, güç kablosu, uzaktan kumanda, 2 adet AAA batarya, kolay kurulum kılavuzu ve CD bulunmakta.

 
Monitörün daha doğrusu TV'nin arka kısmına göz attığımızda geniş dijital/analog bağlantı seçenekleri ile karşılaşıyoruz.  Arka kısmında 2 adet HDMI, 2 adet SCART, 1 adet VGA, Üç Renkli Ses/Video bağlantıları ve anten bağlantısı bulunmakta. PC kasalarında ve monitörlerinde kullandığımız güç kablosu ile güç alan monitörün arka kısmında dahili güç devresi bulunduğundan arka üst kısmında havalandırma ızgarası bulunmakta.
 
 
Monitör üst kısmında kanal değiştirme, renk ayar ve volume ayar tuşları bulunmakta. Yan kısmında ise bir adet kulaklık çıkışı bulunmakta.
 
4 adet hoparlörün bulunduğu ve gizlendiği bölüm sanki dantel işleme görünümünde ve çok şık. Bayanların üzerine dantel koymalarına gerek kalmıyacak gibi :-)  Açma/kapama düğmesi, TV çalışırken mavi ışık yanarken, uyku ve kapatma durumunda ise kırmızı ışık yanmakta.
 
 
Geniş bağlantı seçenekleri sayesinde aynı anda PC'imizi, PS3 oyun konsolunumuzu ve medya oynatıcımızı monitörümüze bağlayabilir veya TV seyredebiliriz. Kumanda' dan source tuşu ile ps3, pc, tv ve medya oynatıcı cihazlar arasında kolayca seçebiliriz.
 
 
Kullanma deneyimine gelince; TV kanallarını ayarlama, kaydetme, programlar arası geçişler çok kolay. Görüntülere gelince düşük kontrast oranı nedeniyle ne yazık ki biraz karanlık kalmakta. Full HD ve çözünürlük özellikleri iyi ama düşük kontrast özelliği güzelim şık monitörü çok kötü etkilemiş. Asus neden böyle birşey yapmış anlayamadım.
 
 
Tasarımı, şık görünümü klasik monitörlere farklı bir bakış açısı getiren Asus 24T1E1, düşük kontrast oranı ile görüntüler biraz karanlık kalırken, biraz yüksek tepkime süresi ilede maçlarda futbolcu kafalarını bonus kafa olarak görüyorsunuz.
 
 
Şık tasarımıyla, geniş dijital/ analog bağlantı ve tv özelliği ile PC kullanıcılarına iyi bir çözüm oluşturan Asus 24T1E1 monitör TurkChip Silver ödülünü hak eden başarılı bir ürün. Düşük kontrast ve biraz yüksek tepkime hızı olmasaydı keşke. Asus bu şık ve mükemmel tasarımın içine LED ekran konulsaydı süper bir iş yapmış olurdu.
 
 
- Düşük Kontrast
- Biraz yüksek tepkime süresi
 
 
+ Full HD
+ 1920x1080 Çözünürlük
+ Geniş dijital/analog bağlantı özellikleri
+ Şık tasarım
 
 
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.