Logo

Digitus DN 15019-2; Yüksek hızda elektrik hattına bağlanan ethernet köprüsü diye tanımlayabileceğimiz bir cihaz. Yani elektrik hattı üzerinden 200 Mbps hızında veri transfer edebileceğimiz bir adaptör.

 

Digitus DN 15019-2 ile elektrik prizleri üzerinden network portu olarak kullanabiliriz. Bu sayede kablo gereksinimini neredeyse ortadan kaldırarak çevresel ve ekonomik çözümler sunarken, çalışma ortamını veya evinizde kablo karmaşasına son verirken aynı zamanda çirkin görünümün de önüne geçer.

10/100 Mbps Ethernet ürünleri ile uyumlu olan Digitus; bilgisayar, hub, switch, yazıcı, ADSL modem, wireless sistemler gibi her türlü cihaza bağlanabilir. Bina içinde çalışma mesafesi 150 metre ile sınırlı olup, veri transfer hızı maksimum 200 Mbpsdır. TCP/IP, NetBEUI, IPX/SPX protokollerini destekler. Şifreleme yöntemi sayesinde dinlemelere ve sızmalara karşı emniyetli. Windows 2000, XP, 2003, Vista 32/64 işletim sistemlerinde çalışabilir.

Digitus DN 15019-2 PowerLine Adaptörden yararlanabilmek için en az iki adaptör satın almak zorundayız. Bu sayı ağa bağlamak istediğimiz cihaz sayısınca artmakta. Örneğin bilgisayarımızı internet bağlamak haricinde birde kablosuz olarak printer eklemek isteyebiliriz. Bu nedenle ayrıca 1 adaptör daha almak zorundayız.  

Digitus DN 15019-2 üzerinde bulunan LED ışıkları sayesinde cihazın çalışması hakkında detaylı bilgi edinebiliriz. En üstdeki şimşek işareti bulunan led; elektrik hattı üzerindeki network hareketliliğini gösterir. Network işareti yanındaki led; ethetnet veya network üzerindeki aktifite hakkında bilgi verirken en altdaki led güç durumunu belirtir.

Digitus DN 15019-2 Hemen altında RJ-45 ethernet jakı, reset ve secure tuşları yer almakta. Reset tuşuna belirli bir süre basılı tutup led'ler yanıp sönünce adaptör resetlenmiş olur. İnternet kablosunu bağladığımız soketi zaten biliyorsunuz. Secure tuşu ise ilk kurulum aşamasında ilk cihazı 10sn basılı tutuyoruz. Sonra ikinci cihazıda aynı şekilde basılı tutuyoruz. Adaptörler kendi aralarında güvenlik şifresi oluşturuyor ve iletişim kuruyorlar.


Digitus DN 15019-2 kutusundan kullanım kitapçığı, ethernet kablosu, CD ve duvara montaj aparatı çıkmakta.


Digitus DN 15019-2 PowerLine Ethernet Bridge adaptörü ilk duyduğumda hemen incelemek ve denemek istedim. Bimel firmasını aradığımda Serkan Bey hemen yardımcı oldu. Kendisine Digitus PowerLine Adaptörü inceleme, deneme fırsatı sağladığı ve ilgisi için teşekkür ediyorum.

Digitus DN 15019-2 PowerLine Ethernet adaptörleri bir tanesini modem yakınındaki prize diğerini bilgisayarımızın yakınındaki prize takıyorsunuz, secure tuşlarına sırayla basıyorsunuz ve kolayca internete bağlanıyorsunuz.  Benim gibi network/ağ bilgisi zayıf olan kişiler için mükemmel bir çözüm oluşturmakta.

Wireless modem antenleri bulunduğu ortamda1 metre çapında yaydığı radyasyon ile sağlığımız için ciddi risk oluşturmakta. Bu nedenle mümkün olduğunca wireless modem kullanmamayı veya yaşam ortamından uzak tutmayı tercih etmeliyiz. Evde hem masaüstü hemde notebook kullandığım için, modemin wireless özelliği sayesinde notebook ile internete bağlanırken, evin çok uzak köşesine yerleştirdiğim wireless modem ile masaüstü bilgisayar arasında metrelerce ethernet kablosu kullanmak zorunda kalıyorum.

Tabiki ethernet kablosunu halı altlarından, kapı arkalarından geçirmek zorunda kaldım. Bu nedenle zamanla yıpranan kablolar bazen internete bağlanamama, yavaş bağlanma gibi problemlerle karşı karşıya bıraktı. Bir de ev içersinde gözüken kablonun yarattığı çirkin görüntüde cabası. İşte tam bu noktada imdadıma Digitus PowerLine Adaptör yetişti. Kablolardan kurtuldum. Hatta internet bağlantımda gözle görülür, hissedilir hızlanma ile karşılaştım. Bu hızı farkını nasıl hissettim? Tabiki multiplayer oynadığım COD MW2  oyununda kabloluya göre daha hızlı bağlanma ve hareketler.

Ofis kullanımı içinde ideal olan powerline adaptör, ofis içinde kablo dağınıklığına son verir. Ortak alanda kullanılan printırı powerline adaptör ile kablosuz olarak bağlayıp, ofisteki personelin printırı kullandırabilirsiniz.

Digitus DN 15019-2 PowerLine Ethernet adaptör; şık görünümü, kolay kurulumu, tak-çalıştır özelliği ve hızı ile TurkChip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

 

 

 

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.