Logo

ASUS VG236 3D Monitör; Full HD ve 3D özellikli monitör ile 3D oyunlar oynayıp, filmler seyredebiliyoruz. NVIDIA sayfasından NVIDIA® 3D Vision™ kit ve sürücüsü yükledikten sonra neredeyse tüm oyunlarda problemsiz 3D deneyimini yaşayabiliyoruz.

Günümüzde 3 boyut teknolojisinde lider olan Nvidia firmasının 3D teknolojisini sirküle ederken AMD ise bu konuda bebek adımları ile yürümekte. Bu nedenle piyasada Nvidia 3D teknolojisi için üretilmiş TV'ler ve monitörler bulunmakta. Türkiye 3D monitör piyasasında sadece Acer ve Samsung ürünleri bulunurken yakın zamanda ViewSonic ve Asus'da bu piyasa içinde yer almaya başladı.

23" boyutundaki Asus monitör 3D özelliği için 120Hz tazeleme hızında çalışıyor. 1920x1080 çözünürlük, 400 cd/㎡ parlaklık ve 100.000/1 kontrast oranı ise teknik detayları. Diğer özellikleri ise ; 
 

Çözünürlük : 1920x1080
Pixel Pitch : 0.2652mm
Parlaklık : 400 cd/㎡
Kontrast : 100000:1
Bakış Açısı (CR≧10) : 170°(H)/160°(V)
Tepkime Süresi : 2ms (Gri - Gri)
Renkler : 16.7M


 

Asus VG236 3D Monitörü kullanabilmek için öncelikle Nvidia ekran kartına ihtiyacımız var. Diğer minimum sistem ihtiyaçları ise şöyle;

Microsoft® Windows® Vista™ 32/64-bit veya Windows® 7 32/64-bit işletim sistemi

Intel® Core™2 Duo veya AMD Athlon™ X2 CPU veya daha yüksek model bir işlemci

En azından 1GB ram (2GB tavsiye edilir)

Hardisk'de 100 MB boş disk alanı

Uyumlu NVIDIA GeForce Ekran Kartları ise şöyle;

GeForce 8 serisi (8800GT ve üstü)

GeForce 9 serisi (9600GT ve üstü)

Tüm GeForce GTX200 serisi ve yeni tüm seriler


Asus VG236 ile piyasaya giren Asus fiyatı, görünümü ve kalitesi ile piyasada albeni yaratıyor. Kutu içeriğinde NVIDIA® 3D Vision™ kitine yer veren Asus son kullanıcıyı ikinci bir maliyetden kurtarıyor. Kit içinde 3D gözlük, IR Verici, 2 adet USB şarj kablosu bulunmakta

Nvidia 3D Vision Kiti kullanmak çok kolay. IR vericiyi, kasamızın USB soketine takıyoruz. Kasa-Monitör bağlantısı yapıyoruz. Bu kadar basit. Nvidia' nın sitesinden 3D Driverlarını yüklüyoruz. Yazılım sayesinde 3D oyunları, videoları ve resimleri otomotik olarak devreye giriyor. 

 


3D Gözlük pille çalışıyor. USB üzerinden şarj oluyor. Tam şarj durumunda gözlük 40 saate kadar kullanım ömrü sunuyor. Gözlük üzerinde açma/kapama düğmesi bulunmakta.

Asus VG236 Monitör yükseklik ayar özelliğinin yanında tilt özelliği bulunmakta. Yükseklik ayarı oldukça kullanışlı ve diğer monitörlere göre kullanım kolaylığı açısından fark yaratıyor. Çok kolayca yukarı, aşağı hareket edilebilen monitör ayarladığımız yerde kalıyor.

Asus VG236 3D monitörde bütün çıkışlar mevcut. Blueray, DVD  gibi cihazları bağlamak için 3 renk giriş, DVI ve HDMI  çıkışları bulunan monitör, her tür düzeydeki kullanıcıya hitap ediyor.

Asus VG236 3D Monitör kontrol düğmeleri klasik Asus'a özgü izler taşıyor. Kontrol düğmeleri ne yazık ki dokunmatik değil.  


120hZ Çift hızlı tazeleme hızı sunan Asus, 3D görüntülerde oldukça kaliteli ve parlak görüntüler sunuyor. Nvidia sürücü ve driverları sayesinde herhangi bir sıkıntı çekmeden kolayca kullanabildiğimiz Asus VG236 Monitörde kullanım esnasında en çok dikkatimi çeken bir lcd monitöre göre oldukça parlak ve canlı renkler sunması oldu. 

Monitörde kontrol tuş takımının dokunmatik olmasını beklerdim. Yüksekliğin ayarlanabilir olması  farklı kullanıcılar için kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca monitör arka kısımda bulunan sabit kablo toplama plastik kelepçesi iyi düşünülmüş bir özellik.

Piyasada bulunan 3D özellikli monitörlerin arasına yeni katılan Asus VG236 monitör piyasaya çeşitlilik ve renk katarken rakiplerinede göz dağı veriyor. Asus VG236 3D monitör fiyat açısından da oldukça makul. Asus VG236 3D monitör kalitesi, kutu içeriğinde 3D Vision Kit'e yer vermesi ve fiyat/performans açısından TurkChip Golden Award ödülünü hak eden oldukça başarılı bir ürün. 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.