Menu

Makale Dizini

E-kitap okuyucuları ve tabletleriyle tanınan Reeder’ın fiyat/performans telefonu P8C model akıllı telefonunu inceliyoruz.
 
Ülkemizde daha çok e-kitap okuyucu ve tabletleriyle bildiğimiz Reeder markası, Android deneyimini P8C akıllı telefonu ile bizlerin karşısına çıkıyor. Tam olarak fiyat/performans ürünü olan P8C'nin öncelikle teknik özelliklerine bir göz atalım sonrasında detaylara bakalım.
 
Reeder P8C Teknik Özellikleri ;
 • Mt6582 Cortex A7, 4 Çekirdekli, 1.3 Ghz İşlemci
 • 1 GB Ram
 • 8 GB Dahili Depolama Hafızası
 • 5.5" Kapasitif Multi-Touch Ekran
 • 960x540 çözünürlüğünde 200 ppi qHD IPS Ekran
 • 2 MP Ön Kamera
 • 8 MP Arka Kamera
 • 2350 mAh Batarya Kapasitesi
 • 166 Gram Ağırlık
 • GPS Navigasyon
 • BT 4.0
 • Android 4.4 İşletim Sistemi

 

 
 
Reeder P8C akıllı telefonu 166 gram ağırlığında ve tamamı plastikten imal edilmiş bir kasayla satışa sunuluyor. 5.5 inç boyutundaki IPS ekranın çözünürlüğü 960x540 ve 200 PPI’lık piksel yoğunluğuna sahip.  Ekranın parlaklığı iyi ancak günümüzün telefonlarına göre düşük çözünürlüğü, günlük kullanımda ve sosyal medya takibinde güçlük yaşatmadığını söyleyebilirim.
 
 
Reeder P8C akıllı telefonun ekranın hemen altında aydınlatmalı alışa geldiğimiz android butonlar bulunuyor. Bu sayede ekranın tamamı bizlerin kullanımına bırakılmış.  Aslında PC8 ekranı tam olarak cam yüzeyden oluşsaymış daha iyi olurmuş.
 
Reeder P8C akıllı telefonun sağ/sol kenarlarında ise basış hissiyatı iyi olan metalik ses ayar ve güç butonu bulunurken üst tarafında sadece kulaklık girişi, alt tarafında micro USB ve microfon yer alıyor.  
 
MediaTek’in MT6582 yongaseti kullanılan Reeder P8C akıllı telefonda, enerji tasarrufu odaklı 4 adet çekirdekli Cortex A7 işlemcisi ve Mali 400MP grafik işlemcisi bulunuyor. Real Racing 3 gibi ağır oyunları oynatabilen telefon bu durumda normal olarak biraz ısınıyor ancak donma, kasma gibi durumlar yaşatmıyor.
 
Reeder P8C akıllı telefon1GB RAM ile geliyor ve yoğun kullanımda bazen sıkıntı yaratabiliyor ama RAM temizleme uygulaması sayesinde bu nahoş durumlardan kurtarıyor.

Reeder P8C akıllı telefonun arayüzü, logosu açılış ekranı ve özetle teması için hiç özenilmemiş. Çok basit ve şık olmayan bir tema ile satışa sunulan telefonu ilk açtığınızda elinizden hemen bırakırsınız hissiyatı veriyor. 
 
Reeder P8C akıllı telefonun ekranının üst kısmında 2MP çözünürlüğünde ön kamera, hareket algılayıcı sensör, çok renkli bildirim ışığı ve geniş tutulan ahizeyi görüyoruz. 2MP çözünürlüğündeki ön kamera sosyal ortamlarda paylaşmak için yeterli görüntü ve video kalitesini sunabiliyor, ancak ortam ışığın biraz azaldığı durumlarda haliyle görüntü kalitesi bozuluyor.
 
Reeder P8C akıllı telefonun arka kısımda ise 8MP çözünürlüğünde kamera, tek kademeli beyaz faş, Reeder logosu ve hoparlör boşluğu bulunuyor. 8MP çözünürlüğündeki arka kameranın video çekim performansını iyi olmamakla beraber fotoğraf çekiminde ise biraz daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. İdeal ışık olduğu zamanlar iyi bir performans gösteren PC8'nin kamerası, manzara çekimlerinde ortalama bir performans sunuyor.
 
 
Reeder P8C akıllı telefonun arka kapağı çok ince ve sanki kolayca kırılabilecekmiş hissi veriyor. Bu kapak altında hafıza kartı ve çift SIM kart yuvalarıyla karşılaşıyoruz. Birine normal diğeri ise micro SIM kart kullanabiliyoruz ve iki hat da aktif olarak kullanılabiliyor, yani arama gelmesi durumunda kartlar arasında geçiş yapmanıza gerek kalmıyor. 
 

 
Reeder P8C akıllı telefonda 2350mAh kapasiteli batarya kullanılmış. Yoğun günlük kullanım, sosyal ağ takibi, mail takibi, internet ve multimedya kullanımı durumunda bile Reeder PC8 günü rahatlıkla tamamlarken, bekleme durumundaki güç tüketimi ise şaşırtıcı derecede düşük.
 

 
Reeder P8C Akıllı telefon Antutu Benchmark testinde Sony C3 ve M2 Aqua telefonlarını geçerken, Samsung S4, Asus Zenfone 5 ve Sony T3'ün gerisinde kaldı.

 
Reeder P8C, GeekBench 3 benchmark uygulamasında Tek çekirdek performansı olarak Sony C3 ve M2 Aqua'yı geride bırakırken, çoklu çekirdek performansı testinde ise Asus Zenfone 5, Sony C3 ve M2 Aqua'yı geride bırakmayı başardı.
 
Performans testlerine baktığımızda durumu özetlersek kendinden daha pahalı telefonlardan daha iyi performans sergileyen Reeder P8C fiyat/performans anlamında başarılı olduğu kesin.
 


 

 

Reeder PC8 Android telefon, giriş-orta seviyesinde bir akıllı telefon. Reeder P8C'nin Ekran çözünürlüğü ve 1 GB RAM özelliği ile rakiplerinin gerisinde kalırken, 590 TL'lik satış fiyatı, sentetik testlerde sunduğu performansı ve uzun kullanım süresi ile Turkchip Silver Award ödülünü hak ediyor.