Menu

Makale Dizini

Boyut olarak mini olarak görünsede performans açısından güncel bir çok telefonu geride bırakan yada kafa kafaya yarışan Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunu inceliyoruz.

 

Sony'nin Xperia Z3 ile aynı anda satışa sunulan Xperia Z3 Compact Türkiye'de 1799 TL gibi iddialı bir rakamdan satışa sunuluyor. Abisi Sony Xperia Z3'ün boyut hariç tüm özellikleri ile neredeyse birebir aynı olan Sony Xperia Z3 Compact, diğer rakiplerin minilerinden farklı olarak donanım ve performans olarak üst seviye özellikleriyle dikkat çekiyor.

Öncelikle Sony Xperia Z3 Compact Teknik Özelliklerinden bahsedelim ;

Ekran: 4.51 inç HD IPS + Triluminos (320 dpi), 720p (720x1280) Çözünürlük
Ek Özellikler: IP68 sertifikasıyla suya ve toza karşı dayanıklılık
Kalınlık/ Ağırlık: 8.6 mm / 126 gram
İşlemci: Quad Core 2.46 GHz Snapdragon 801AC
Grafik İşlemci: Qualcomm Adreno 330
RAM: 2 GB
Depolama: 16 GB + microSD
İşletim Sistemi: Android 4.4 KitKat
Ana Kamera: 20.7 Megapiksel / 1080p + 4K video kaydı
Ön Kamera: 2.2 Megapiksel / 1080p video kaydı
Batarya: Li-İon 2600 mAh

Sony Xperia Z3 Compact görünüm ve performans açısından iPhone'larla yarışaşacak düzeyde bir cep telefonu. Ayrıca belirli bir oranda su ve toz geçirmeme özelliğide bulunuyor.  Zengin renk seçenekleriyle dikkat çeken ürün, kırmızıya yakın turuncu, yeşil, siyah ve beyaz renk seçenekleri bulunuyor. Xperia Z3 Compact sadece 129 gram ağırlığında ve 8.6 mm kalınlığında. 

Sony Xperia Z3 Compact elime aldığımda ilk dikkatimi çeken; sanki çok önde gibiymiş gibi görünen parlak ekranı oldu. Samsung Galaxy S4'den kullanıcısı olarak sadece ekranı çok etkiledi ve telefonumu değiştirmeyi ve  Sony Xperia Z3  almayı düşünüyorum şuan itiraf edeyim. Ekran 720x1280 çözünürlükte yani 720p ama 4.51 inç bir ekran sahip bir telefon için bu boyut gayet normal. 1080p çözünürlüğe sahip bir ekran kullanılsaydı son kullanıcı bizler kullanım esnasından zorluklar yaşardık. 

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunda 4 çekirdekli Snapdragon 2.46 Ghz hızında çalışan işlemci kullanılmış.

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunda toplamda 2GB ram kullanılmış ki uygulamaların akıcı ve telefonun hızlı çalışması sağlanmış.

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunda Qualcomm imzalı Andreno 330 GPU'su kullanılmış. Performans olarak oldukça iyi olan GPU'nun testlerdeki performansını göreceğiz.

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunda dahili olarak 16GB depolama alanı bulunuyor. Tabiki bu kapasiteyi ek microSD kart takarak artırabiliyoruz.

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunda 1/2.3 inçlik sensör bulunuyor ve 20.7 Megapiksel arka kamera 1080p ve 4K yani 2160p@ 30 FPS video kaydı yapabiliyor. Ön yüzünde ise 2.2 Megapiksel, 1080p video kayıt yapabilen kamera bulunuyor. 

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunda boyutu ile doğru orantılı olarak Li-ion özelliğinde 2600mAh kapasitesinde battarya kullanılmış. Kullanım süresi her zamanki gibi sizin kullanım şeklinize ve operatör yayın bağlanma hızına göre değişiyor. Ama bu pil gücü, daha düşük çözünürlük ve boyuttaki ekran nedeniyle çok daha iyi bir pil süresi sunuyor. İki gün kullanım değerleri sürpriz olmayabilir. Ben telefonu 4 gün boyunca hiç kullanmadan açık unutduğum halde telefonu elime aldığımda hala çalıştığını ve şarjının %12 olduğunu görünce çok şaşırdım.

 

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunun sağ tarafında güç butonu ses kontrol butonu ve fotoğraf butonu yer alıyor. Güç butonu ile açma/kapama ve uykuya alma gibi görevleri yerine getirirken, ses kontrol butonu tüm ses ile ilgili kontrol işlemlerini yerine getirirken aynı zamanda fotoğraf makinesi olarak kullanılırken zoom görevinide yerine getiriyor.

Sony Xperia Z3 Compact cep telefonunun tüm girişleri sol tarafında kapaklar altında gizlenmiş halde yer alıyor. Sol üste miniUSB şarj veya PC bağlantı soketi ve hemen altında microSD kart girişi yer alıyor. Sol alta ise sim kart girişi yer alıyor. Telefon nano sim kart kullanıyor.