Menu

Makale Dizini

Günümüzün vazgeçilmez depolama birimi olan microSD kartlardan bazılarının performanslarını inceliyoruz.

microSD kartlar günümüzde cep telefonları, tabletler, fotoğraf makinaları ve video kameralar gibi geniş kullanım alanlarına sahip. Fakat son kullanıcı olan bizler microsd kartların özelliklerini pek bilmiyoruz. Doğal olarak elektronik marketlerde hangisi ucuzsa onu alıyoruz. Ben de bu son kullanıcılardan biriyim. Elimdeki microsd kartları test ederek nasıl bir performans sergilediklerini görmek ve sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle microsd kart, özellikleri ve çeşitleri hakkında kısa bir bilgi verelim ;

microsd kartlar üretime başlandığında ortalama 3,6 MB/s okuma ve 0,8 MB/s yazma hızına sahip iken, günümüzde bazı kartlar 115 MB/s gibi hızlara, 128GB gibi kapasitelere ulaşabilmektedirler.  kartları 2 MB/s ile veri aktarabilmektedir. 

Testlerde elde edilen en yüksek değerler, üreticiye ve kullanılan cihaza göre değişebilir. Fakat tanım olarak CD okuma hızı baz alınarak verilir (= ortalama 150 kB/s ilk single speed veya 1x sürücüler). Örneğin; High-speed SD card 50x = ortalama 7,5 MB/s yazım hızına denk gelir. 267X'e kadar SD Card'lar mevcuttur.

High Speed SD kartlar aşağıda verildiği gibi "hız sınıfı dereceleri"'ne sahiptir. Bunlar garanti edilen en düşük yazma hızlarıdır.

  • Class 2: 16 Mbit/s (2 MB/s)
  • Class 4: 32 Mbit/s (4 MB/s)
  • Class 6: 48 Mbit/s (6 MB/s)
  • Class 10: 80 Mbit/s (10 MB/s)

Bir de kartların üzerinde yazılan HC ve XC gibi terimler bulunur.

SDHC (Secure Digital High Capacity) yüksek kapasiteli SD kart teknolojisi 32 GB depolama kapasitesine kadar imkân taniyan SD kart çeşididir. Sadece SD 2.0 destekleyen cihazlar tarafindan desteklenmektedir. 4 GB, 8 GB, 16 GB VE 32 GB kapasiteli SDHC kartlar sınıfına girer.

SDXC (Secure Digital Extended Capacity) biçiminde son sınır olan 2 TB (2048 GB)'a kadar kart üretilebilir. SDHC kartlarda 2 TB kapasiteyi desteklemektedir; ancak SD 2.0 şartnamesi gereği 32 GB ile yapay olarak sınırlandırılmıştır.

İncelememizdeki microsd Kartlar;

  • Kingston 64GB Class10 microSDXC Hafıza Kartı SDCX10/64GB
  • SanDisk Ultra® 32GB microSDHC™
  • Transcend 16GB microSDHC TS16GUSDHC6
  • Kingston 8GB microSDHC Kart - SDC4/8GB