Menu

Makale Dizini

  Microsoft'un ilk akıllı telefonu olan Lumia 535'i inceliyoruz.

Microsoft Nokia'ı aldıktan sonra Apple gibi telefon sektörüne adım atmayı başardı. Tasarımı PC kasalarında olduğu gibi siyah olan Lumia 535 ile Windows Phone yazılımını geliştirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Ama Apple ı yakalaması için Lumia 535'e baktığımızda daha çok yol alması gerektiğini görüyoruz. Öncelikle Lumia 535' in teknik özelliklerine bir göz atalım ; 

 • Ekran: 5 inç, 540x960 piksel, IPS
  İşlemci: Qualcomm Snapdragon 200, 4 çekirdek Cortex-A7, 1,2 GHz
  Grafik işlemcisi: Adreno 302
  Bellek: 1 GB RAM
  İşletim sistemi: Windows Phone 8.1
  Kamera: 5 megapiksel arka, LED flaşlı / 5 megapiksel ön
  Depolama: 8 GB yerleşik, microSD yuvası (128 GB'a kadar)
  Kablosuz ağ: HSPA, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
  Pil: 1905 mAh
  Ağırlık: 146 gram
  Malzeme: Gorilla Glass 3 (ekran)

Özelliklerine baktığımızdadonanım olarak Android telefonlara göre zayıf görünsede Windows Phone işletim sisstemi sayesinde telefonda yarattığı etki bambaşka. Lumia 535, diğer Lumia modellerinden alıştığımız tasarım çizgilerini taşıyan bir cihaz. Cihazın önünde ve arka kapağında Nokia yerine Microsoft isminin yazılmış. İncelemedeki siyah renk Lumia 535 arka kapağı biraz mat ve basit dururken, değiştirilebilir arka kapağın turuncu, siyah, gri, yeşil, beyaz ve mavi renk seçenekleri bulunuyor. Kapağın çıkartılması ve takılması gayet basit ve ele iyi oturuyor.

Microsoft Lumia 535'in sağ tarafında güç ve ses tuşları var. Alt kısmında USB girişi bulunuyor. Kulaklık yani Jack girişi ise üste konumlandırılmış.

Microsoft Lumia 535 arka yüzünde LED flaşla birlikte çıkıntılı arka kamera bulunuyor. Arka kameranın odak uzunluğu 28 mm ve 5 megapiksel arka kamera iyi ışıkta iyi fotoğraflar çekiyor, ama çok ayrıntı yakalamıyor. İç mekanlarda ise LED flaş biraz zayıf kalabiliyor.

5 megapiksel ön kameranın geniş açılı özelliğinden dolayı çektiğiniz özçekimler daha iyi. Genelde iyi bir çekim kalitesi varken Lumia Camera veya Lumia Selfie uygulamaları sayesinde fotoğraflar üstünde güzel dokunuşlar yapmayı sağlıyor. Lumia 535 kamera konusunda ilginç bir telefon olmuş. Ön ve arka kamerası 5 MP. İşin ilginci ön tarafta geniş açılı bir objektif var. Telefon kendi segmentindeki bazı modellere göre daha iyi bir ön kameraya sahip.

Microsoft Lumia 535'te 5 inç'lik IPS LCD ekran kullanılmış.  960x540 çözünürlük ve 220 PPI oranına sahip olan ekranda renkler yumuşak görünüm veriyor. Aslında Lumia 535 kendi sınıfı içinde genel olarak ekranında temiz bir görünüme sahip diyebilirim. Çözünürlüğe göre ekran parlaklık oranı biraz düşük kalmış.

Windows Phone'un kare kare tasarımlı arayüzü ve interaktif yansımalar oldukça hoş. Windows Phone platformu ilk açıklandığında mağazadaki uygulamaların eksikliği normaldi. Aradan geçen zaman içinde evet mağaza biraz daha zenginleşti, fakat hala çok eksik veya olmayan uygulamalar var. Windows Phone olarak çekirdek uygulamalar ise başarılı. Mesela Office, HERE Maps bunlara örnek verilebilir.

Microsoft Lumia 535 günlük işlerle başa çıkan 1.2 GHz'lik Qualcomm Snapdragon 200 işlemcisine, Adreno 302 GPU'suna ve 1 GB RAM'e sahip. Normal kullanımda telefonun performansı iyi. 2D veya az talepkar 3D oyunlar rahatlıkla oynanabilirken takılma veya performansta düşüş gibi sorunlarla yaşamıyorsunuz. Depolama alanı 8 GB fakat telefonun 128 GB'a kadar microSD kart desteği var. Ayrıca ücretsiz olarak 15 GB'lık OneDrive bulut depolaması sunuyor.

#Sayfa#

Microsoft Lumia 535'de kullanılan Snapdragon 200 işlemci ve düşük çözünürlükteki ekran için Microsoft 1905 mAh'lık pil kullanmayı tercih etmiş. Kullandığım zamanlarda standart çözünürlükte bir video seyrederken 1 saat içinde pilin %15'ini harcanırken, WiFi kullanımında 5-6 saat arasında süreler sağlanırken, mobil internet kullanımında pil daha hızlı bitebilir. Microsoft Lumia 535 normal günlük kullanımda 1 günü çıkartabiliyor ama yoğun kullanımlar için 1 gün çok zor.