Logo

Metal yapı ve ince tasarıma sahip, 1.80 GHz Intel Core i5 işlemcili ve 8 GB RAM’e sahip HP ENVY 15 Notebooku inceliyoruz.

HP Envy 15 14nm üretim teknolojisi ile üretilen 1.8 Ghz hızında çalışan İntel Skylake serisi Core i5 6260U işlemci ve işlemci içersinde bulunan İntel IRIS grafik yongasını kullanan notebook, parlak aleminyum kasa ve ince tasarımı ile oldukça şık görünümü ile ofis işlemleri, internet kullanımı için ideal bir çözüm oluşturuyor.

Tamamen metalden oluşan ve görece ince kasasıyla 17.9 mm. kalınlık ve 1.93 kg ağırlığa sahip HP ENVY dizüstü bilgisayar büyük bir ekrana ihtiyaç duyanlar için genel hatlarıyla ince bir seçenek görünüyor. Mat gümüş görünümündeki arka kapağı, parlak metal menteşe tamamlıyor. Bu menteşenin üzerine işlenen “Envy” yazısı bulunuyor ama farketmek için biraz yakından ve dikkatli bakmak gerekiyor.

Ekranın etrafındaki kalın siyah çerçeve HP Envy 15’in genel estetik diline pek uymasa da, genel anlamda dizüstü bilgisayarın sağlam bir malzeme kalitesine sahip olduğunu söylemek gerekiyor.

HP Envy 15 dizüstü bilgisayar açıldığında menteşesi altta kalıyor ve sanki dizüstü bilgisara hafif bir açı kazandırarak ergonomik bir kullanım deneyimi sağlıyor. Başarılı bir tasarım. Özellikle belirtelim HP Envy 15’te optik bir disk sürücüsü bulunmuyor.

HP Envy 15 açıldığında kullanıcıları gümüş bir klavye karşılıyor. Klavye üzerinde sayısal bir tuş takımı da bulunuyor. Ayrıca klavye üzerinde oldukça sık kullanacağımız ses kontrol, ekran aydınlatma kontrol ve wi/fi power tuşlarıda yer alıyor. HP Envy 15’in arkadan aydınlatmalı klavyeye sahip. Dolayısıyla karanlık bir ortamda klavyede yazı yazmak oldukça kolay bir hale geliyor.

Klavyenin alt orta kısmına ise oldukça büyük bir trackpad bulunuyor. Trackpad entegre fare tuşlarını da barındırıyor. Entegre fare tuşlarının kullanımı biraz daha yumuşak olduğu söylenebilir.

HP Envy 15’te Full HD IPS panel ekran kullanılmış. 258.4cd/m2 parlaklık seviyesi dış mekanlarda çalışmayı sevenler için pek de tatmin edici olmadığını gibi iç mekan kullanımlarında bana çok da canlı renkler sunmadığını gözlemledim.  1,179:1’lik kontrast oranı ortalamanın üzerinde olsa da, renk doğruluğu ve parlaklığı yüksek kalitede değil.  Bu da HP Envy 15’i renklerin tüm canlılığıyla görülebildiği bir bilgisayar arayan profesyoneller için uygun bir cihaz olmaktan çıkarıyor. Açıkcası ekran benim pek hoşuma gitmedi. Ama bu durum ekrandan mı yoksa grafik yongasından mı kaynaklanıyor? Bence nvidia grafik yongası kullanılmış olsaydı daha parlak ve net görüntü veren bir ekran olabilirmiş. Ama bu durumda batarya kullanım ömrünü kısaltırdı.

Klavyenin üzerine yerleştirilen desenli hoparlör ızgarası oldukça şık görünüyor. Hoparlörün altında Bang & Olufsen markası bulunuyor. Ancak ses deneyimi konusunda Bang & Olufsen’in varlığı orta kalitede ses deneyimi sunuyor.

HP Envy 15’in hoparlörü bir TV programı veya dizi izlemek için yeterli ama konu müzik olunca muhteşem bir ses deneyiminden söz etmek mümkün değil. En son seviyede ses oldukça yüksek olsa da, düşük seslerde pek de iyi bir performans almak mümkün olmuyor.

Dizüstü bilgisayarda ikisi sol, biri de sağ kenarda olmak üzere üç adet USB 3.0 girişi bulunuyor. Bunlara ek olarak, sağ kenarda bulunan USB-C girişi de HP Envy 15’yi teknolojik açıdan daha güncel bir konuma taşıyor. Bunlara ek olarak, bir HDMI girişi barındıran dizüstü bilgisayarda SD kart okuyucusu ve kulaklık jakı da mevcut.

HP Envy 15 notebook'da 14nm üretim teknolojisi ile üretilen 1.8 Ghz hızında çalışan İntel Skylake serisi Core i5 6260U işlemci kullanılmış. 2 çekirdekli işlemci 15W gibi çok düşük güç tüketim değerine sahip.

HP Envy 15 içersinde Hyundai marka 2 adet 4 GB DDR4 2134 Mhz ve toplamda 8GB ram kullanılmış. İşlemci yapısı dual kanal ram desteklediği için bu yöntem kullanılmış ama 8+8gb ram kullanılmasını tercih ederdik. Çünkü sistem  başlangışta ilk rami kullanıyor, ihtiyaç duyduğunda ikinci rami kullanmaya başlıyor. O yüzden notebook sanki 4 GB ram ile çalışıyormuş gibi görev yapıyor.

HP Envy 15'de hızlı bir işletim sistemi için Sandisk marka 128GB SSD ve ayrıca depolama için ise Hitachi marka 5400rpm dönüş hızına sahip 1 TB HDD bulunuyor.

Grafik işlemci olarak işlemci içersinde bulunan INTEL IRIS 540 GPU yongası kullanılırken, gpu hafızası olarak notebook ramlerini kullanılıyor. O nedenle gpu 128 bit interface ile çalışıyor. Geekbench 3 testinde 7024 civarı bir puan alan HP Envy 15, PC Mark 8 testinde ise 2812 civarı br puan alıyor. Donanım özellikleri ile “oyun bilgisayarı” olmayan HP Envy 15 ile eski oyunları oynayabiliyoruz. Görselliğin ön planda olmadığı Football Manager türü oyunlarda ise HP Envy 15 yeterli bir performans sergiliyor.

HP ENVY dizüstü bilgisayar 3 hücreli 45W/s Li-iyon polimer pile sahip olması sayesinde ince bir tasarımda uzun pil ömrü sunabiliyor.


HP Envy 15, ilk bakışta metalik tasarımı ile oldukça şık görünüyor. Büyük ekranlı, ince yapıda ve uzun bir pil ömrüne sahip bir dizüstü bilgisayar arayanlar için uygun bir tercih olduğu anlaşılıyor. Orta düzey olarak nitelenebilecek performansı ve uzun pil ömrüyle HP Envy 15, sunduğu donanıma ve performansa göre fiyatı ise biraz pahalı.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.