Logo

 

ZyXel'in 802.11ac'li hem modem hem router özelliğindeki VMG8924-B10A ürünü inceliyoruz.

Kablosuz ağ bağlantınız kapsama alanı engeline takılıyorsa yeni bir modem almayı veya ağınızı bir router'la desteklemeyi düşünmenizin vakti gelmiş demektir. Halihazırda sahip olduğunuz modemi tamamen değiştirmek bir fikir olmakla beraber, bir router'la ağınızı desteklemek de bir diğer çıkış yolu olarak bu gibi durumlarda işe yarayabilir. Zira size ulaşan sinyal çok iyi olabilir, ancak kullandığınız modem aldığı sinyali iyi dağıtacak kapasitede değilse, o zaman bir router ihtiyacınız olan yegane cihaz olabilir. Bugün inceleyeceğimiz ZyXel'in VMG8924-B10A kod adlı yeni modem / router'ı, bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz bir model.

 • VDSL2/ADSL2+ dual mod bağlantı desteği
  802.11ac (3x3) 5GHz’de 1.3Gbps’e varan kablosuz bağlantı hızı
  802.11n (2x2) 2.4GHz’de 300Mbps’e varan kablosuz bağlantı hızı
  Mevcut FTTx uygulamaları için EthWAN Gigabit portu
  IPSec VPN desteği
  VDSL Vectoring desteği ile servis kapsama alanının genişlemesi
  1*GbE WAN, 4*GbE LAN arayüzü ve 2*2.0 USB Portu
  DSL, EthernetWAN ve USB 3G Arayüzleri ile Çoklu-WAN bağlantı desteği
  ‘’Green’’ desteği ile güçten tasarruf özellikleri
  Arayüz gruplandırma desteği
  Çoklu SSID, SSID gizleme ve Guest SSID desteği
  SSID başına downstream/upstream bantgenişliği yapılandırabilme desteği
  3G WAN yedekleme ve 3G üzerinden port yönlendirme desteği
  SPI özelliğine sahip, DoS ataklarını engelleyebilen, DDoS destekleyen IPv4 ve IPV6 desteği olan Güçlü Güvenlik Duvarı
  802.1q port ve tag tabanlı VLAN desteği
  Ebeveyn kontrolü desteği
  MAC tabanlı URL/Kelime engelleme desteği
  Yapılandırılabilir DMZ
  Ağdaki bilgisayarınızı uzaktan açabileceğiniz Wake on Lan desteği
  TR-069, TR-064 protokolleri ile uzaktan yönetim desteği
  Policy, Statik, DNS route ve RIP desteği
  2*2.0 USB portu üzerinden dosya paylaşımı, medya sunucusu ve yazıcı sunucusu
  Dosya paylaşımında kullanıcılara özel yetkilendirme desteği
  32 adet MAC adres filtreleme özelliği
  Etkin Bant Genişliği Yönetimi (QoS)
  IPv6 desteği

 


ZyXel'in VMG8924-B10A modem / router'ı, her iki kullanım şekliyle de dikkat çekecek ölçüde bir cihaz. Düz siyah renkli şık bir kasaya sahip olan cihaz, çalışma odasından çıkan ve salonun ortasına yerleşmeye başlayan modem / router'lar için iyi bir seçim olabilir.

Modem, üç farklı şekilde konumlandırılabiliyor. Cihazı ister yatay isterseniz stant sayesinde dik bir şekilde veya kutu içeriğinden çıkan duvar askısı sayesinde duvara monte ederek kullanabiliyoruz.

Modem, bağlantıları arka tarafında yer alıyor. Burada 4 Ethernet ve bir WAN girişi bulunuyor. Modem yan taraflarında ise iki USB 3.0 bağlantı noktası var. Bu sayede harici disklerimiz ile paylaşım ağı oluşturabiliyoruz veya bir NAS depolama birimi gibi kullanabiliyoruz.

Modemin diğer yan yüzünde butonlar bulunuyor. Bunlarla Wi-Fi'ı açıp kapatabiliyor, WPS butonu ile ağınızın kablosuz bağlantı menzilini arttırabiliyor ve modemin ışıklarını kapatmak için Light butonunu kullanabiliyorsunuz.

ZyXel VMG8924-B10A, yeni nesil kablosuz teknolojisi olan 802.11ac standardını destekliyor. Ayrıca VDSL2 özelliğinde. Böylece yüksek hızlarda veri transferi gerçekleştirmek isteyenlere hitap ediyor. 2.4 GHz ve 5.0 GHz bant genişliklerinde çalışan modem, 2.4 GHz'de 300 Mbps'e kadar, 5.0 GHz'de ise 1300 Mbps'e kadar veri transferini mümkün kılıyor. Toplamda ise transfer hızı 1600 Mbps'e kadar ulaşabiliyor.

ZyXel VMG8924, Vectoring teknolojisini destekleyen bir model. Farklı VDSL hatları arasındaki karışmaları elemine eden bu teknoloji ile ürün, mevcut altyapıda herhangi bir değişiklik yapmaksızın kapsama alanını genişletebiliyor. Böylece daha iyi bir çekim alanı sunan cihaz, QoS desteği gösteriyor ve uzaktan yönetim özelliklerini de destekliyor.

ZyXel VMG8924-B10A görünüm olarak oldukça şık ve hem router hem modem olarak kullanılabiliyor. Ayrıca kolay kurulum, başarılı arayüz ve performansının yanısıra yeni nesil kablosuz ağ hız 802.11ac standardı desteği ve VDSL 2 özellikleri ile son kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.  Fiyatı yüksek dolar kuru nedeniyle biraz pahalı 489 TL civarında. Özetle tüm özellikleri ile ZyXel VMG8924-B10A Turkchip Silver Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün.

 

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.