Menu

Makale Dizini

FSP ülkemizde, fiyat/performans ve kaliteli ürünleriyle dikkat çeken, tanınan bir firma ve FSP Raider 750W 80 Plus Bronze powersupply ürününü inceliyoruz.

Güç kaynakları, (AC) ~ olarak prizlerden verilen 220 Volt elektriği, trafo, diodlar, kondanstörler, ve entegre elektronik elemanları vasıtasıyla DC -- voltaj/akıma çevirerek 3.3v, 5v, 12v ve -12v gibi ihtiyacımız olan voltaj ve akım değerlerini sağlayan, bilgisayarımız için en önemli donanım parçalarından biridir.

Güç kaynaklarını alırken dikkat edeceğimiz en önemli hususlar, sertifikası olması, kullanılan elektronik malzemenin kalitesi ve yüksek verimlilik oranı olmalıdır.

İncelememizdeki FSP Raider 750 Watt, 80 Plus Bronze sertifikalı bir güç kaynağı. Yani verim oranı tescillenmiş ve bize devamlı olarak stabil bir güç bizlere sunabilen bir güç kaynağı.

80 Plus Bronze sertifikası alan FSP Raider 750W, yüzde 85 ve üzeri verimlilik değerini bizlere sunabiliyor. Üründe ne yazık ki modüler kablolama sistemi kullanılmamış. Güç kaynağı üzerinde kablolar sabit bir biçimde bulunuyor. Güç kaynağını en kötü yönü ne yazık ki bu durum. Güç kaynağının en önemli özelliklerini başlıklar halinde sıralayacak olursak ;

* +12V Tek Kanal Dizayn
* SATA Array Kablo Dizaynı
* 120mm Sessiz Fan
* PCI-E 6+2 Pin Bağlantıları
* İçerde FSP MIA ICTM
* 80PLUS Bronze Sertifikalı,  > 85% üzerinde etkinlik
* ATX 12V 2.31 & EPS 12V 2.92 Versiyon uyumluluğu
* Aktif PFC
* Koruma Önlemleri : OCP, OVP, OPP, SCP, UVP
 

 
FSP Raider 750W güç kaynağı sadece bir güç açma/kapama butonu yer alıyor. Bal peteği şeklinde ızgara güç kaynağı içindeki elektronik devre elemanlarının soğutulması için kullanılmış. Güç kaynağının alt yüzünde ise teknik şemanın bulunduğu bir etiket bulunuyor.