Menu

Makale Dizini

ASUS R.O.G  serisi (Republic of Gamers)  üyeleri arasındaki Matrix kod adlı ekran kartı görünümü ve özellikleri ile donanım tutkunları kışkırtıyor. Asus 5870/2DIS/2DG5 model numaralı Matrix 40nm Cypress gpu'sunu 894MHz  hızında çalıştıran Matrix, 1600 adet paralel işlem ünitesine ve 256-bit’lik bellek arayüzüne sahip.

 

2GB kapasitesindeki GDDR5 tipi bellekler ile donatılan ekran kartı, çift slot yer kaplamakta. Şık tasarımlı özel soğutma sistemi sayesinde diğer 5870 kartlara göre %13 daha serin çalışmakta. DVI, HDMI ve DisplayPort çıkışlarının yanı sıra kartın arka tarafına overclock tutkunları için yerleştirilmiş GPU çekirdeği, PCI-E hat, kart ve bellek voltajı ölçüm noktaları bulunmakta.

Hız aşırtmayı iTracker2  yazılımı ile acayip kolaylaştıran Asus, kartın tüm bileşenlerinin hızları ve değerleriyle oynama, hız aşırtma imkanı sağladığı gibi değişik profiller oluşturmanıza da izin verir.  

Kart yan kısmında bulunan Matrix yazısı 5 değişik renk led aydınlatma ile renklendirilerek karta şık bir görünüm kazandırılmış. Kartın yük durumunu gösteren LED aydınlatmalı MATRIX logosu her rengin ayrı bir anlamı bulunmakta.

Kırmızı : Çok yüksek yük

Pembe : Yüksek yük

Lacivert : Orta yük

Mavi : Boşta