Menu

 

ASUS GTX 690 ile şimdiye kadar sunulan en hızlı, akıcı ve detaylı bilgisayar deneyimi için tasarlanmış olan tek PCB’li çift grafik işlemcili ilk 28 nm’lik ekran kartıyla oyun tutkunlarını yepyeni bir boyuta taşıyor.

Şimdiye kadar yapılmış en güçlü ekran kartı olma özelliğine sahip olan ASUS GeForce GTX 690, 28nm çift grafik işlemcinin performansıyla çığır açıyor. Oyun esnasında sunduğu üstün hız, akıcılık ve detaylarla dikkat çeken ürün, enerji tasarrufu için 28nm akıllı üretimi sayesinde rakiplerine oranla çok daha az güç harcıyor. Bu düşük güç tüketimi, ASUS GeForce GTX 690’la eşleştirilen dörtlü SLI kurulumlarını da kolaylaştırıyor. ASUS, özel GPU Tweak uygulaması ile oyunculara mümkün olan en iyi overclock deneyimini sunarken buna NVIDIA GPU Boost, gelişmiş anti-aliasing (TXAA/FXAA), Adaptive Vertical Sync, DirectX 11 ve OpenGL 4.2 teknolojileri eşlik ediyor.

 

28nm saf grafik işlem gücü

İki adet GeForce GTX 680 çekirdeğine ev sahipliği yapan ASUS GeForce GTX 690, devasa 3072 CUDA çekirdeği ile grafik işlemler için sarsıcı bir işlem gücü sağlarken CPU ile birlikte paralel işlem yapma özelliği de sunmakta. 512-bit’lik bellek veri yolu, sisteme 6008MHz hızında çalışan 4GB GDDR5 video belleği bağlarken çekirdek de NVIDIA GPU Boost ile 1019MHz hızında çalışmakta.

Küçülen mimarinin faydaları etkili olmaya başlıyor

ASUS GeForce GTX 690 sahip olduğu devasa güce rağmen sadece 300 Watt’lık ısıl tasarım değerine (TDP) sahip. Verimli 28nm üretim teknolojisiyle oyuncular daha fazla işlem kapasitesi elde ederken hem elektrik faturalarını düşürüyor hem de çevreye duyarlı oyunculuğa katkıda bulunuyor.

 

Sezgisel grafik kontrolleri ve GPU Tweak ile ayarlama

ASUS, özel GPU Tweak ekran kartı ince ayar yazılımını bir kez daha kutuya dâhil ediyor. Hız aşırtmaya meyilli olan kullanıcılar doğrudan saat frekanslarını, güç hedeflerini ve fan devrini ayarlayarak performans artışıyla ilgili deneyler gerçekleştirebiliyor. GPU Tweak’in sunduğu dahili koruma sayesinde yapılan tüm değişiklikler güvenli olmasının yanı sıra optimal dayanıklılığı ve kart emniyetini de garanti ediyor. Uygulama aynı zamanda kartın durumunu izlemek için bir masaüstü gösterge aracı ve GTX 690’ı güncel tutmak için sürücü/BIOS güncelleme işlevini de beraberinde getiriyor.

 

İçine alan bir oyun serüvenine daha da yakın

Yazılım mühendisliğindeki son gelişmeleri daha da etkin bir şekilde kullanan ASUS GeForce GTX 690, şimdiye kadar bir kullanıcıya sunulmuş en yüksek grafik gücünü barındırıyor. İleride çıkabilecek önemli değişiklikleri de güvence altına alan kart, DirectX 11 ve OpenGL 4.2’nin benzeri görülmemiş bir performansla hakkını veriyor. Öte yandan NVIDIA SLI yapılandırması kurmak isteyen kullanıcılar, dörtlü SLI’dan hemen faydalanmak için iki adet ASUS GeForce GTX 690’ı eşleştirip daha büyük çapta işlem yeteneği elde edebiliyor.

Yeni ultra hızlı anti-aliasing teknolojileri, TXAA ve FXAA, oyun geliştiricilerine ve tasarımcılara en üst seviyedeki profesyonel grafik render işleri ile rekabet edebilmeleri için daha pürüzsüz ve görsel olarak daha çekici bir olanak yaratıyor. Daha hızlı ve göz alıcı bir oyun deneyimi sağlayan Vertical Sync ve donanım tabanlı FPS ölçer gibi yeni teknolojiler, oyun esnasında herhangi bir yavaşlama oluşmadan akışın hep en iyi şekilde sürmesini sağlıyor. ASUS GeForce GTX 690, NVIDIA GPU Boost ile gerektiğinde anında otomatik saat hızı ayarlama sağlarken NVIDIA Surround ile aynı anda dört ekrana birden görüntü sağlayabiliyor. Tek PCB'li NVIDIA 3D Vision performansı sayesinde Full HD 3D oyun oynamayı tam anlamıyla mümkün hale getirirken üç boyutlu oyun deneyiminde yeni bir dönüm noktası oluşturuyor.

Özellikler
Model
GTX690-4GD5
Grafik motoru
NVIDIA® GeForce® GTX 690
Veriyolu Standardı
PCI Express® 3.0
OpenGL®
OpenGL® 4.2
Video belleği
4096MB GDDR5
GPU boost hızı
1019MHz
GPU standart hızı
915MHz
CUDA çekirdeği
3072
Bellek frekansı
6008 MHz fiili
Bellek veri yolu
512-bit
Maks. DVI çözünürlüğü
2560 x 1600
DVI çıkışı
3 x yerleşik dual-link
HDMI çıkışı
1 x DVI’dan HDMI’a dönüştürücü
HDCP uyumu
Evet
DisplayPort
1 x yerleşik mini DisplayPort
Kutuyla birlikte gelen aksesuarlar
1 x güç kablosu
Kutuyla birlikte gelen yazılım
ASUS GPU Tweak ve sürücü
Boyutlar
11” x 4.4” x 1.9”
Not:
Gerçek boost hızı sistem yapılandırmasına göre değişebilir.
Daha fazla bilgi için www.geforce.com’u ziyaret edin