Menu

 

Dünyanın En Hızlı, En Verimli GPU’su Tasarımcı ve Yaratıcı Profesyonellere En Son NVIDIA Profesyonel Platformunda Geliyor.

NVIDIA bugün, en hızlı ve en verimli GPU mimarisi olan Kepler™ mimarisine sahip, çığır aşan NVIDIA® Maximus™ iş istasyonu platformunun ikinci neslini piyasaya çıkardı.

Kasım ayında piyasaya çıkarılan Maximus platformu, kullanıcılara tek bir makinede eşzamanlı olarak karmaşık analiz ve görüntüleme yapma olanağı verir. Artık Kepler tabanlı GPU’lar tarafından desteklenen Maximus, profesyonellere üretim, görsel efektler ve petrol araştırma gibi çeşitli alanlarda benzersiz performans ve verimlilik sunar.

Maximus ilk olarak etkileşimli grafikleri ve onları simüle etmek veya renderlemek için gerekli yoğun hesaplama işlerini idare eden bir sistem olarak çığır açtı ve büyük ölçüde hızlandırılmış iş akışlarına olanak verdi. Bu ikinci nesil Maximus ile hesaplama işi yeni NVIDIA Tesla® K20 GPU hesaplama hızlandırıcısında çalışmak üzere yöneltilerek yeni NVIDIA Quadro K5000 GPU grafik işlevlerini yönetmek üzere serbest bırakılmaktadır. Maximus birleştirilmiş teknolojisi, görüntüleme ve simülasyon veya renderleme işlerini şeffaf ve otomatik olarak doğru işlemciye yöneltir.

Kaliforniya Mercedes-Benz Gelişmiş Tasarım Merkezi tasarımcısı Alan Barrington, “NVIDIA Maximus sistemlerinin sunduğu paralel işlem olanakları ile artık 10 kat daha fazla yaratıcı olabiliyoruz” dedi. “NVIDIA Maximus ile güçlendirilen ortamda tasarımımızı son dakikaya kadar düzeltmeye ve geliştirmeye devam edebiliyoruz. Verimli olmayı sürdürebiliyoruz ve çoklu görev yürütebiliyoruz. Artık daha azına razı olmak veya yaratıcılığımızdan ödün vermek zorunda değiliz.”

NVIDIA Maximus: Grafik ve Hesaplamanın Geliştirilmesi Kepler mimarisi tarafından güçlendirilen ikinci nesil Maximus platformun hem görüntüleme hem de hesaplama olanaklarını iyileştirmektedir.

NVIDIA Quadro K5000 GPU’nun ana özelliklerinden bazıları şunlardır:

•       CPU iş yükünü azaltırken kullanıcıya bellekteki 1 milyondan fazla dokuya referans verme olanağı sağlayan Bağımsız Dokular

•       Olağanüstü görüntü kalitesi için FXAA/TXAA film tarzı kenar yumuşatma teknolojileri

•       Artırılmış 4GB çerçeve arabellek kapasitesi ve PCIe-2 ile karşılaştırıldığında veri hareketini 2 kat hızlandıran gelecek nesil PCIe-3 bus ara bağlantı

•       Tek bir K5000 ile dörde kadar ekranı eşzamanlı olarak yönetebilen yepyeni bir ekran motoru

•       60Hz hızda 3840x2160’a kadar çözünürlükler için Display Port 1.2 desteği

NVIDIA Tesla K20 GPU’nun ana özelliklerinden bazıları şunlardır:

•       Watt başına 3 kata kadar daha fazla performans için SMX akış çoklu işlemci teknolojisi1

•       Sadeleştirilmiş paralel programlama ve çok daha hızlı performans için Dinamik Paralellik ve Hyper-Q GPU teknolojileri

  Jet motoru Tasarımından Sismik Analize Kadar Çeşitli Endüstrilerde İş Akışlarının Dönüştürülmesi Maximus’un çeşitli endüstrilerde iş akışlarını nasıl dönüştürdüğüne dair bazı örnekler:

 •       NVIDIA Maximus ile güçlendirilen iş istasyonları, üretim ve tasarım endüstrisinde profesyonellere montaj büyüklüğü, parça sayısı, görüntü kalitesi veya çözünürlük konusunda sınırlamalar olmaksızın tasarlama olanağı vermektedir. Tasarımcılar, etkileşimli tasarım sırasında gerçek hayat fiziği, ışıklandırması ve malzemeleri kullanabilir ve fotoğraf gerçekliğinde görüntü kalitesi ile görüntüleyebilir.

 RTT USA, Inc. CEO’su Peter Stevenson, “RTT DeltaGen hızlı ışın izleme, renderleme ve ölçeklenebilirlik, otomatikleştirilmiş katman renderleme, hesaplamaya dayalı akışkan dinamiği görüntüleme ve analiz gibi özelleştirilmiş özellikler sunmaktadır” dedi. “Maximus ikinci nesil, müşterilerimize mühendislik verilerini daha hızlı analiz ederek son kararlarını daha da hızlı verme olanağını sağlamak üzere güç kazandıran olağanüstü, ileri görüşlü bir teknolojidir.”

 •       Maximus, medya ve eğlence endüstrisinde içerik oluşturan profesyonellere özgürlük ve yaratıcı esneklik sağlar. Film editörleri ve animasyoncular, en zor projelerinde gerçek zamanlı çalışabilirler, karmaşık simülasyonlar ve etkileşimli görsel efektler oluşturabilirler ve maksimum doku sayısı ile sınırlandırılmadan 3D doku renklendirme iş akışlarında çalışabilirler.

 Chaos Group görsel efektler, film, medya ve eğlence, tasarım endüstrileri için ileri teknoloji renderleme çözümleri sunar. V-Ray RT, 3D sanatçılarının ve görüntüleme uzmanlarının ışıklandırma ve gölgelendirme kurgularına yaklaşım şeklini değiştiren, NVIDIA CUDA® mimarisi için optimize edilmiş güçlü, etkileşimli ışın izleme render motorudur.

 Chaos Group İş Geliştirme başkan yardımcısı Lon Grohs, “Müşteri iş akışları için en iyi araçları oluşturmak üzere sürekli çalışıyoruz” dedi. “Maya için CUDA tabanlı V-Ray eklentimiz, dünya genelinde beklentileri en fazla olan VFX ve film stüdyolarının gereksinimlerini karşılayan en son gelişmelerimizden biridir ve bir Kepler tabanlı Maximus sistem ile 3D sanatçıları daha az bekleyerek yaratıcılık için daha fazla zaman elde edecekler.”

 Endüstrinin en yetenekli sanatçılarından bazılarının çalıştığı a52, 2D ve fotoğraf gerçekliğinde ortak geçit arayüzünün (CGI) kusursuz birlikteliği ile çok sayıda etkileyici efektler oluşturmuş, Kaliforniya Santa Monika’da bulunan yenilikçi bir görsel efekt stüdyosudur.

 a52 görsel efektler teknik yöneticisi Chris Janney, “Artık varmak istediğimiz yere daha hızlı ulaşmak için daha fazla renk ve ışıklandırma yinelemesi yapma fırsatımız var” dedi. “Daha hızlı geri dönüşler ile müşteri onayı için çekimleri çok daha erken gönderebiliyoruz. Özellikle V-Ray RT alanında çalışan sanatçılara bir Maximus sistemi önermek için hiç duraksamam. Zamandan edilen tasarruf bir yana, bu sistem aynı zamanda sanatçılarımıza yaratıcı süreçte renderler için büyük duraksamaların olmadığı daha iyi bir iş akışı olanağı vermektedir. Maximus sistemi tam da burada geliştirme sürecimize yardımcı oluyor.”

 •       NVIDIA Maximus ile güçlendirilen iş istasyonları, jeofizikçilere ve sismologlara tüm dünyadaki petrol ve gaz rezervlerinin konumu ile ilgili daha doğru bilgiyi daha kısa sürede verir.

 Paradigm dünya çapında petrol ve gaz araştırma endüstrileri için analitik ve bilgi yönetimi çözümleri sağlayıcısıdır. Paradigm yazılımı kullanıcılara yeni petrol ve gaz rezervlerini bulma, dünya yüzeyinin dinamik dijital modellerini oluşturma, yeni ve mevcut rezervlerden üretimi optimize etme olanağı verir.

Araştırma, geliştirme ve üretim uygulamalarını içeren kapsamlı Paradigm 2011.1 paketi, NVIDIA Maximus teknolojisini kullanarak sismik takip özelliklerinin hızlandırılmış hesaplamasına olanak sağlar.

Paradigm sismik özellikler ürün müdürü Laura Evins, “Maximus teknolojisini kullanan Paradigm yazılımı, sismik yorumculara sismik takip özelliklerini etkileşimli olarak veya büyük ölçüde kısaltılmış sürelerde masaüstünden hesaplama olanağı veren yenilikçi bir uygulamadır” dedi. “Bu, artık sismik verilerden yapısal veya çökelme özelliklerini daha hızlı elde etme olanağı verdiği için petrol ve gaz müşterilerimize çok büyük avantajlar sağlamaktadır. İkinci nesil Maximus’un keşif sürelerini daha da kısaltarak birleşik teknolojimizi daha da uygun maliyetli yapacağına inanıyoruz.”

 Temin Edilebilirlik ve Fiyatlandırma

Yeni NVIDIA Quadro K5000 (2.249 ABD Doları) ve yeni NVIDIA Tesla K20 GPU (3.199 ABD Doları) içeren ikinci nesil NVIDIA Maximus ile güçlendirilen masaüstü iş istasyonları Aralık 2012’den itibaren temin edilebilecektir. NVIDIA Quadro K5000 ise Ekim 2012’den itibaren ayrı bir masaüstü GPU’su olarak temin edilebilir.

 

ISV Onayları ve Desteği

Adobe, ANSYS, Autodesk, Bunkspeed, Dassault Systèmes, MathWorks ve Paradigm gibi önde gelen yazılım sağlayıcıları NVIDIA Maximus ile güçlendirilen iş istasyonlarını onaylayıp desteklemektedir.

İş İstasyonu OEM Desteği

HP, Dell, Lenovo ve Fujitsu dahil olmak üzere dünyanın önde gelen OEM’lerinin yanı sıra BOXX Technologies ve Supermicro gibi sistem bütünleyiciler ikinci nesil NVIDIA Maximus ile güçlendirilen iş istasyonları temin edecekler.

 •       Yeni NVIDIA Maximus ile güçlendirilen HP Z İş İstasyonları arasında HP Z420, Z620 ve HP’nin son iş istasyonu Z820 olacak.

 HP, Ticari Çözümler Dünya Genelinde Pazarlama Bölümü başkan yardımcısı Jeff Wood, “HP müşterileri, tüketicilere başka türlü mümkün olmayacak bir sonraki büyük başarıyı, alternatif enerji kaynaklarını ve tıbbi gelişmeleri getirmelerinde yardımcı olmak üzere sınırları zorlayarak endüstrinin öncülüğünü yaparlar” dedi. “Bu gelecek nesil NVIDIA Maximus teknolojisi, hesaplama yoğun modern iş akışlarının önemli güç ve verimlilik gereksinimlerini karşılayarak üretkenliği ve sonuç olarak da müşterilerimiz için yatırım getirisini artıracaktır.”

 •       Yeni NVIDIA Maximus ile güçlendirilen Dell Precision T3600, T5600 ve T7600 büyük kasa ve R5500 raf tipi iş istasyonları gelecek yılın başında temin edilebilecektir.

 Dell Precision İş İstasyonları üst düzey yöneticisi Efrain Rovira, “İkinci nesil NVIDIA Maximus içeren Dell Precision iş istasyonları, yaratıcı ve tasarımcı profesyoneller için düşünce hızında tasarımı gerçeğe dönüştürme konusunda taahhüt vermiştir” dedi. “Büyük kasa ve raf tipi iş istasyonlarımız ile bir araya gelen NVIDIA’nın hızlı Kepler GPU mimarisi müşterilerimize olağanüstü görsel tasarım ve simülasyon performansı sağlamaktadır.”

 •       Yeni NVIDIA Maximus ile güçlendirilen Lenovo ThinkStation S30, D30 ve C30 iş istasyonları dünya genelinde temin edilebilecek.

Ürün ve Dikey Çözümler ThinkStation İş Birimi direktörü Rob Herman, “Kritik tasarım uygulamaları ve simülasyon iş akışları NVIDIA Maximus teknolojisi ile bugüne dek hiç olmadığı kadar hızlandırılıyor” dedi. “Yeni, gelecek nesil NVIDIA Maximus ile güçlendirilen ThinkStation bilgisayarlar ile kullanıcılar verimliliklerini, yaratıcılıklarını ve ürünlerini piyasaya çıkarma sürelerini iyileştirmek için daha da fazla paralel işlem gücü elde edecekler. Müşterilerimiz, hiç görmedikleri hızlarda sonuç elde etmelerine olanak veren gelişmiş hesaplama ve görüntüleme olanaklarına kavuşmayı heyecanla beklemeye başlayabilirler.”

 •       Yeni Fujitsu CELSIUS M720 ve R920 NVIDIA Maximus ile güçlendirilen masaüstü iş istasyonları EMEA, Hindistan ve Japonya’da satışa sunulacak.

 Fujitsu Teknoloji Çözümleri, İş Ortamları Sistemleri Ürün Geliştirme Grubu başkan yardımcısı Dieter Heiss, “Fujitsu CELSIUS masaüstü iş istasyonlarımızı güçlendiren NVIDIA Maximus teknolojisi ile yüksek performanslı 3D modelleme, animasyon, gerçek zamanlı görüntüleme, analiz ve simülasyon uygulamaları kullanan modern iş akışlarını hızlandırmak için en yenilikçi teknolojiyi sunmaya devam ediyoruz” dedi. “Bu yeni sistemler profesyonellerin gereksinim duyduğu en yüksek düzeylerde performans sunacak.”

 NVIDIA İş İstasyonu/Quadro’yu YouTube ve Twitter (@NVIDIAQuadro) üzerinden takip edin.